Společnost BinaryBeer ve spolupráci se společností Asahi Europe & International oznámila spuštění prvního mezinárodního nasazení chytrých sudů, které monitoruje kvalitu piva, umístění sudů a ukazatele udržitelnosti napříč mezinárodními hranicemi, a poskytuje tak v reálném čase využitelná data z terénu. Společnost Asahi Europe & International spravuje jednu z největších mezinárodních distribučních sítí sudového piva na světě. Nasazení, které zahrnuje připevnění senzorů KegLink™ IoT společnosti BinaryBeer na nerezové sudy společnosti Asahi, poskytne živé informace z prostředí mimo pivovar. Očekává se, že data přinesou výhody pro celou organizaci a pomohou společnosti Asahi Europe & International na cestě k uhlíkové neutralitě. Tato technologie, kterou umožnil digitální tým společnosti AEI, představuje přelomový úspěch v oblasti zavádění technologie Massive IoT (masivního internetu věcí), překonává problémy s mezinárodním roamingem a zároveň připravuje půdu pro chytré sudy na jednom z největších světových trhů. „Společně jsme učinili velký krok v poskytování jedinečných informací o pivu, mezitím pivaři v celé Evropě ocení čerstvější a udržitelnější pivo," říká Michael Burton z BinaryBeer.
Chytré sudy vybavené bezdrátovým připojením 5G a na míru vyrobenými senzory internetu věcí budou monitorovat klíčové údaje včetně polohy, teploty a čerstvosti piva a zároveň identifikovat přesný okamžik, kdy je pivo načepováno. Předpokládá se, že projekt bude pokračovat minimálně po celý rok 2023, avšak nové senzory IoT obsahují moderní technologii LPWAN, díky níž může životnost baterie chytrého sudu přesáhnout 10 let a dohlížet na potenciálně stovky otáček sudu v mezinárodní distribuční síti společnosti Asahi Europe & International. Chytré sudy se plní pivem a rozvážejí z pivovarů vlastněných společností Asahi do skladů a k zákazníkům po celé Evropě. „Tento projekt jsme teprve spustili a už vidíme, jak se naše piva pohybují po našich evropských trzích. Jsem rád, že se k nám tato data vracejí v reálném čase a poskytují nám obrovské poznatky pro zlepšení celého našeho provozu," říká David Bidau, ředitel dodavatelského řetězce Asahi Europe & International.
Vzhledem k tomu, že pivovary v minulosti neměly možnost zjistit, co se s jejich pivem děje, jakmile opustí pivovar, technologie chytrých sudů znamená, že mohou detailně porozumět tomu, kam se pivo dostává, jak dlouho někde zůstává a jaké uhlíkové emise vznikají v každém kroku tohoto logistického procesu. Studie ukazují, že více než 40 procent emisí uhlíkové stopy piva „od zrna ke sklenici“ vzniká až za pivovarem. Poznatky, které se týkají čerstvosti piva, jeho prodeje a logistiky, mohou být využity k optimalizaci více obchodních jednotek s cílem zvýšit kvalitu piva, příjmy a udržitelnost.
Senzory KegLink společnosti BinaryBeer obsahují širokou škálu senzorů, které slouží ke sledování polohy, kvality piva a aktivity konzumentů, která je hlášena zpět do pivovaru prostřednictvím sítě 5G NB-IoT. Senzor lze velmi snadno jen pomocí šroubováku připevnit k pivnímu sudu a kromě toho, že pivovarníkům říká, kde se sud nachází, poskytuje i další informace, jako je jeho teplota, kdy je naražen a kdy se vyprazdňuje. „Nyní již třetí generace našeho hardwaru KegLink zaměřená na pivo zahrnuje geolokaci založenou na umělé inteligenci spolu s infračervenými lasery, které detekují, kdy je sud v místě spotřeby naražen. Skutečně posouváme hranice možností technologie Massive IoT a využíváme nová data k získání cenných a využitelných poznatků," dodává James Rule, vedoucí technologického oddělení společnosti BinaryBeer.
Na nasazení těchto chytrých sudů na českém trhu jsme se zeptali také přímo v Plzeňském Prazdroji a obratem nám zareagoval Michal Škoda, ředitel experimentálního pivovaru Proud z Plzně, který patří také pod Plzeňský Prazdroj, a tedy i skupinu Asahi. „V Proudu máme pár těchto senzorů na testování a od léta díky nim monitorujeme pohyb sudů a podmínky v jakých se nachází nejen u zákazníků, ale také třeba na letních festivalech. Data budeme sbírat ještě celý podzim a následně analyzovat,“ říká.
Společnost BinaryBeer se sídlem v australském Wollongongu je celosvětovým lídrem v oblasti technologie chytrých sudů, které nasazuje a propojuje do cloudu od roku 2018 s cílem zlepšit kvalitu, ziskovost a udržitelnost čepovaného piva. Je tvůrcem technologie KegLink, která využívá internet věcí k propojení pivovarů s jejich sudy a pivy v celém dodavatelském řetězci. KegLink je platforma pro živé sledování čepovaného piva, která pivovarům umožňuje snižovat úbytek piva, zlepšovat obraty, zaručovat čerstvost piva a provádět živé inventury pro vzdálené provozovny. Díky senzorům internetu věcí už pivovarníci nemusí hledat sudy ani se obávat o čerstvost svého piva v terénu.
O Massive IoT: Masivní internet věcí je rostoucí oblast internetu věcí, která zahrnuje rozsáhlé nasazení mobilních senzorů v odvětvích, která podporují obrovský rozsah. Masivní internet věcí se stal realizovatelným díky nedávnému rozšíření připojení k rozsáhlým sítím s nízkou spotřebou energie (LPWAN) (např. 5G) a rostoucí dostupnosti levných a účinných technologií snímání. Předpokládá se, že odvětví masivního internetu věcí poroste tempem 22,5 % a v roce 2031 dosáhne hodnoty 521,2 miliardy dolarů.
Jednoduchá instalace snímače KegLink™ na pivní sud Euro nebo DIN
Ondřej Hampl
(s využitím zdrojů: tisková zpráva binarybeer.io, craftypint.com)