Budete se brát a oba máte rádi pivo? Zorganizujte si svatební pivní festival!

Láska a pivo (samozřejmě v dobré míře) jdou nepochybně k sobě a právě u piva vznikají úžasné vztahy, které mohou skončit třeba i svatbou. Celá historie vztahu Markéty a Jiřího je protkaná pivem a není divu, že si svůj „Den D“ zorganizovali jako pivní festival. Je mi ctí, že oba exkluzivně pro Pivniweb.cz prozradili, jak se dá takový svatební pivní festival dokonale zvládnout.

Pivniweb.cz: Vím, že oba máte rádi pivo, pamatujete si/zapisujete si kolik pivovarů jste jako dvojice osobně navštívili?

Jirka: Na začátek bych velmi poděkoval za zájem o naši “pivní svatbu”. Opravdu si ceníme, že to má takový ohlas. Ale zpět k otázce…Dá se vlastně říci, že celá historie našeho vztahu je protkaná pivem. Ještě jako kolegové v práci jsme se s Markétou potkávali na akcích a v hospodách a dost často jsme si povídali o pivu a o tom, jaké styly máme rádi, kde jsme všude byli apod. Někdy v červnu 2018 jsme potom navštívili v rámci jedné takové víkendové akce náš první pivovar a to minipivovar Na Vyhlídce v Moravské Nové Vsi. Když jsme se o pár měsíců (a spoustu pivních akcí) později rozhodli dát to dohromady jako pár, tak jsme si opravdu dali tu práci a vydolovali jsme z paměti všechny společně navštívené pivovary za předchozí měsíce. To bylo někdy začátkem roku 2019. Tuším, že v té době jsme jich společně měli kolem 20 a založili jsme si tedy poměrně podrobný dokument, ve kterém si vedeme všechny navštívené pivovary a jejich hodnocení. Hodnotíme každý za sebe (od 1 do 10) a následný průměr bereme jako výslednou známku. Zároveň máme stanovena přesná pravidla, kdy si v pivovaru můžeme napsat návštěvu. Například musíme na místě ochutnat pivo přímo u zdroje nebo co nejblíže (pokud to technicky nelze přímo tam). Musím říct, že pivovarů s hodnocením 9 a víc je v našem seznamu, který už dneska čítá skoro 300 položek, jako šafránu. O to více si takových míst vážíme a často se do takových pivovarů i vracíme.

Markéta: Pamatujeme si to naprosto přesně díky Excelu.

 

 

Pivniweb.cz: To, že má člověk rád řemeslé pivo, je dnes už (naštěstí) běžný jev. To, že ho má ráda partnerská dvojice, je už vzácnější, ale to, že si vlastní svatbu zorganizujete jako festival řemeslného piva – je velmi vzácné. Jak vznikla tato myšlenka a kdo byl jejím iniciátorem?

Jirka: Myšlenka určite vznikla v některém z pivovarů, kde jsme se poprvé z legrace bavili o tom, jak by to mohlo vypadat až se budeme brát. Přiznám se, že už přesně nevím, kdo z nás to poprvé navrhl, ale kdybych si měl vsadit, tak asi já :). Postupem času jsme se o takové možnosti bavili už celkem pravidelně a neustále sestavovali aktuální žebříčky našich favoritů s tím, že by bylo úžasné je všechny ochutnat na jedné akci. Takže když jsem Markétu požádal o ruku, bylo to vlastně už naprosto jasné a dané.

Markéta: Nápad uspořádat svatbu jako svatební pivní festival má původ také v tom, že jsme na vlastní svatbě nechtěli dělat kompromisy, co se týká nabídky piva. Zcela jistě s tím poprvé přišel Jiří, ale společně jsme myšlenku rozpracovali až do podoby Svatebního pivního festivalu.

 

Pivniweb.cz: Inspirovali jste se někde nebo to byl od A do Z váš nápad?

Jirka: Pokud vím, tak to byl zcela náš nápad. Ale nevylučuji, že někdo někde už takovou svatbu měl. My o tom ale nevíme. Pravda je taková, že sice vlastníme svoje výčepní zařízení, ale dlouhé roky jsme vždy kupovali pouze jeden konkrétní sud od jedné vybrané značky pro danou akci. A tohle bylo najednou logisticky úplně na jiném levelu. Takže když byla příležitost si takový typ akce vyzkoušet nanečisto a v menším rozsahu během oslavy mých narozenin, tak jsme do toho šli. A kromě potvrzení, že se to lidem moc líbí, jsme získali i cenné informace o tom, kolik zhruba vychází piv na člověka na víkend, jak je to s dovozem sudů ze vzdálenějších koutů republiky, jak je to se skladováním apod.

Markéta: Původní koncept, dovézt vzorky našich oblíbených pivovarů na louku, vzít se a pít, jsme postupně rozpracovali do nejmenších detailů. Inspirace přicházela postupně při společných diskuzích. Tím, že svatba měla jasné téma, tak se všechno plánovalo tak nějak snáz. Myslím, že nás i samotná příprava a plánování nakonec dost bavily. Najednou jsme zjišťovali, že není problém nechat si vyrobit vlastní podtácky, půllitry. Dokonce jsem Jiřího donutila spolupracovat na přípravě AZ-kvízu – jasně že na téma Svatební pivní festival. :D

 

Pivniweb.cz: Prozraďte, kolik piv a z kolika pivovarů jste měli pro hosty připraveno a jak jste jim to dali vědět?

Jirka: Přiznám se bez mučení, že nejtěžší ze všeho bylo právě vybrat samotné pivovary. Když jsme totiž dávali dohromady finální seznam našich oblíbenců, tak jsme zjistili, že jich je mnohem víc, než dokážeme během jedné svatby vypít. A to i za předpokladu, že bychom brali menší soudky. Dalším faktorem bylo to, že jsme i v takovém počtu lidí chtěli dát možnost každému ochutnat všechna piva na menu. Proto jsme rozhodli, že nejmenší objem sudu, který budeme objednávat je 30l. Dle dřívějších propočtů nám to vycházelo tak, že potřebujeme asi 350l piva a nakonec jsme to rozdělili do 9 soudků ze 7 různých pivovarů. Chtěli jsme také, aby hosté ke každému pivovaru dostali příběh o našem vztahu s ním, takže jsme prohrabali staré fotky a ke každému místu sepsali pár odstavců o tom, jak to s námi a daným pivovarem vlastně bylo a je. Nakonec z toho tedy vznikl takový “pivní almanach”, který jsme každému z hostů věnovali jako dárek. V každém případě jsme si ale konečný seznam pivovarů nechávali pro sebe a všichni se ho dozvěděli až na místě. Chtěli jsme, aby tam pro každého bylo nějaké překvapení. I když nás kamarádi a rodina samozřejmě znají a tak dokázali spoustu piv odhadnout.

 

Pivniweb.cz: Znáte někoho ze zmíněných pivovarů osobně? Jak probíhal výběr piv a pivovarů?

Jirka: Několik lidí z pivovarského prostředí už skutečně známe osobně. Za všechny jmenuji třeba pana Mikulicu z pivovaru Řeporyje, nebo kluky z našeho oblíbeného pivovaru Bubeneč. Tam se známe skoro se všemi. Celkem známé tváře jsme asi i v Potštejně v pivovaru Clock. Dle našeho vztahu k těmto místům částečně probíhal i výběr. Ale hlavní byla chuť piva a to chuť aktuální. Pro jistotu jsme ještě mnoho pivovarů ze širšího výběru objeli a přechutnali. Někde byl trochu problém s tím, že námi vybrané pivo nebylo v daném termínu k dispozici (to se týkalo třeba piva Slash z pivovaru Clock). Někde nám to zase nevycházelo logisticky kvůli vzdálenosti a obavy o kvalitu piva. Na tom ztroskotala přítomnost soudků z pivovarů Holendr nebo Ogar. Všechny tyto okolnosti se nějak promíchaly dohromady a vypadlo z toho oněch 9 soudků ze 7 pivovarů. Měli jsme tedy po dvou sudech v kategorii dvanáctek, jedenáctek a desítek a potom tři soudky mimo kategorie. Většinou lehká a pitelná piva s nízkým obsahem alkoholu. S ohledem na červencový termín svatby to bylo i ze zpětného pohledu velmi moudré rozhodnutí.
 

 

Pivniweb.cz: Kde jste vaši pivní svatbu zorganizovali? Z jakých míst jste mohli vybírat a podle čeho jste se finálně rozhodli?

Chtěli jsme náš Svatební pivní festival uspořádat tak, aby hosté nemuseli nikam přejíždět, takže jsme s ohledem na to hledali odpovídající prostor včetně místa na spaní pro cca 50 - 60 lidí. Nakonec jsme ho našli na statku 100dola kousek od České Třebové nebo Lanškrouna. Měli jsme na výběr ještě asi dvě další místa, ale tohle přesně splňovalo naše požadavky. Je to velké a nádherně rekonstruované stavení s prostory na svatební hostinu ve stodole, soukromou hospůdkou a různými koutky, kde má člověk klid, pokud o něj stojí. A samotný obřad je možné mít na přilehlé louce, což jsme využili též. Bylo to sice dražší, než jsme původně plánovali, ale z pohledu našich představ to bylo bez kompromisů.
 

 

Pivniweb.cz: Jaké pivní vybavení jste k tomu potřebovali a kdo vám jej zajistil?

Z vybavení bych jmenoval hlavně kvalitní výčep. Ten je nejdůležitější. Ve 100dole byly k dispozici dva výčepy celkem se 3 kohouty. Naše představa byla taková, že během svatebního dne chceme 4 výčepní místa a 4 naražená piva v jeden čas. Takže jsme si sami sehnali ještě dva mobilní výčepy a ty jsme rozmístili po areálu. Jeden kohout nám tedy zbyl na čepované nealko pro děti a abstinenty (žádní nebyli :). Sanitační sadu mám svou vlastní, takže jsem si před začátkem festivalu i sám provedl sanitaci a čištění všech trubek.

 

Pivniweb.cz: Kdo se staral a čepování piv a výměnu sudů? Zvládli jste organizaci věcí kolem piva sami, nebo jste potřebovali nějakou externí pomoc?

Na čepování z místních výčepů jsme měli domluvenou brigádu, které jsem se snažil dát před začátkem školení co dělat a co nedělat. :) Dva mobilní výčepy byly potom samoobslužné. Všechno běželo bez problémů včetně výměny sudů, kterou jsem většinou zvládal já sám, nebo někdo z kamarádů pivařů. Prostě co jsme mohli, tak jsme si chtěli organizovat a dělat sami, ale také jsme si to chtěli užít společně s rodinou a kamarády, takže pár lidí na výčep a obsluhu jsme si vzali. Mimo toto jsme ale nikoho nepotřebovali.

 

Pivniweb.cz: Kolik dní trval celý Svatební pivní festival? Kolik hostů jste měli a jakou spotřebu jste odhadovali na jednu dospělou osobu? Jaká byla skutečnost? Zbylo vám nějaké pivo?

Svatební pivní festival byl plánovaný jako víkendová akce. Takže vše začalo v pátek odpoledne, kdy se narazily první soudky na dvou čepech a proběhla grilovačka. V sobotu potom už od rána běžela hlavní akce, obřad, oběd a potom i živá muzika, kde jsem si dokonce krátce zahrál i s kapelou, co máme s kamarády. V neděli potom dopíjeli už pouze ti nejstatečnější (byl jsem mezi nimi :).

Nechtěli jsme velkou svatbu. Hostů jsme měli plánovaných zhruba 55 z toho 15 dětí. Spotřebu piva jsem dle předešlých zkušeností odhadoval na průměrně 15 piv na víkend na člověka. Je třeba brát v úvahu, že někdo je pivař a vypije jich třeba 25, ale potom tam také byla řada lidí, kteří si k pití dali úplně něco jiného. Jak jsi sám na začátku podotkl, tak ne vždy se sejdou v páru lidé, kteří oba milují řemeslná piva nebo pivo obecně. Odhad spotřeby byl tedy 600 piv na 40 dospělých a my jsme pro jistotu vzali 100 piv navíc. Tedy oněch 350l. Krom toho nám majitelé místa, kde se festival konal, slíbili, že mají v zásobě záchranné sudy Prazdroje, kdyby se to celé nějak zvrhlo a nebylo co pít. Na ty ale nedošlo. :)

Skutečnost byla taková, že jsme to prakticky odhadli. Celkem se vypilo 640 piv a to tedy vychází průměrně 16 piv na člověka. Zůstal nám jeden celý 30l sud Krušnohor 12 světlý ležák. Nikoliv proto, že by to nebylo skvělé pivo, ale čistě proto, že bylo horko jako v pekle a poptávka tedy byla hlavně po ne tak hutných pivech. Nicméně Krušnohor se s chutí vypil několik dní po skončení festivalu na komorní dopíjecí akci. Všechno tedy dobře dopadlo.

 

Pivniweb.cz: Mohly na svatbu přijít také rodiny s dětmi?

Jasně, to byl pro nás základ. Aby všichni kamarádi mohli vzít rodiny a děti a aby si to užili všichni s námi dohromady. Pro děti jsme zajistili i “hlídací tety”, které pro ně během soboty vymýšlely program, nebo je hlídaly v hracím koutku.

 

Pivniweb.cz: Podpořili nějakým způsobem malé pivovary tuto vaši ušlechtilou myšlenku? (např. výhodnější cena na pivo, merch zdarma atd.)

Jirka: Přiznám se, že jsme na mnoha místech ani neprozrazovali, že pivo vezeme na naší svatbu v podobě pivního festu. Jediná vyjímka byl asi pivovar Bubeneč, kde nám ve všem vyšli vstříc a nabídli nám na půjčení i sklo, což jsme nevyužili. Ale cenové zvýhodnění jsme od nikoho nedostali. I když zrovna v Bubenči bychom už měli mít za spotřebu skoro platinovou kartu. :D


Markéta: Merch jsme hlavně měli vlastní.
 

 

Pivniweb.cz: Měli jste kromě samotného piva na svatbě i něco jiného s pivní tématikou?

Jirka: Ano. Vyrobili jsme si své pivní tácky s logem našeho festivalu, které vytvořil můj syn. Toto logo jsme využili i při výrobě našich půllitrů, které jsme nechali na svatební tabuli jako dárek pro každého hosta. Pro děti jsme potom nechali vyrobit znovupoužitelné plastové kelímky a na ně opět nalepili samolepky s logem naší svatby. Markéta potom ručně vyráběla poutač, který jsme umístili ven u vchodu do stavení. Na nic dalšího speciálního si už nevzpomínám.

Markéta: A také AZ-kvíz s tématikou SPF, kdy jsme měli připravenou lahev Fenetry pro vítěze. 
 

 

Pivniweb.cz: Z čeho jste se poučili a při oslavě diamantové svatby uděláte jinak?

Jirka: Možná mi to nebudeš věřit, ale asi bych neudělal jinak vůbec nic. Možná bych trošku obměnil pivní výběr. Třeba teď bych na menu asi zařadil pivovar Luhačovice, což je můj aktuální pivní objev. Ale to se asi nepočítá mezi zlepšováky.

Markéta: Já bych vzala od Clocka Anežku místo Hektora.

 

Pivniweb.cz: Co byste doporučili párům, kteří by chtěli zorganizovat podobnou svatbu?

Jirka: Pokud milujete pivo jako my, tak do toho určitě jdětě, protože neznám lepší pocit, než když si ke svatebnímu guláši perfektně načepujete svůj oblíbený řemeslný ležák.

Markéta: Hlavní je vybrat dobré místo, pak už jde všechno samo. 
 

 

Děkuji za příjemný rozhovor a zajímavé informace pro naše čtenáře, které možná váš příběh právě inspiroval. Za celou redakci přejeme krásný manželský život. :)

Marek Hotovčin

Bubeneč

Bubenečská 321/33, Praha

Související novinky