Čeho je jako šafránu? Přece nealka z minipivovarů

Kde průmyslníci válcují malé české výrobce, je ještě stále oblast nealkoholického piva. I když už tam se objevují první produkty.

Jestliže se shodneme na tom, že výroba piva je náročný proces, kde je třeba hlídat každou minutu, vaření nealkoholického piva je pak alchymie. Vznik piva, jehož alkoholový náboj může být maximálně půlprocentní, je totiž velmi náročný a někdy i nákladnější než u běžných piv.

Ostatně i to je hlavní důvod, proč se minipivovary do tohohle segmentu nijak nehrnou a prostor tu nechávají velkým výrobcům. I když už i v Česku mají milovníci minipivovarů na výběr.

Plzeňský podnik Proud vyrábí Proovan, což je nealko hazy IPA. Slezský Koníček má zase v sortimentu pivo Osel. A středočeský minipivovar Herold sídlící v Březnici u Příbrami zase nabízí Střízlíka.

Jsou vlastně dva nejrozšířenější způsoby, jak uvařit nealkoholické pivo. Jedním z nich je zastavení kvasného procesu u mladého piva ještě předtím, než se kvasnice rozjedou na plný plyn a začnou přeměňovat cukernaté látky na alkohol a oxid uhličitý.

Další možností je kvasný proces nezastavovat a nechat běžet, ale tím pádem musí sládek vyžívat speciálně vyšlechtěný kmen kvasnic, které při své práci vyrábějí pouze oxid uhličitý, ale nikoliv alkohol. Touhle cestou vzniká třeba Birell, dlouhodobě nejrozšířenější a nejznámější nealko pivo na českém trhu.

Ondřej Stratilík