České minipivovary a hospody nadále pomáhají Ukrajině

Jablonecký pivovar Volt, který byl letos Sdružením přátel piva vyhlášen minipivovarem roku a jehož sládek Martin Palouš získal i ocenění Sládek roku, uvařil limitovanou várku piva Náboj na podporu Ukrajinců. Veškerý zisk z prodeje tohoto piva bude směřovat na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR prostřednictvím projektu Dárek pro Putina. Návštěvníci pražského craft beer pubu Dno pytle zase mohou přispět nákupem piva na benefiční pípě, jejíž kompletní zisk jde na pomoc Ukrajině.

Pivo Náboj na pomoc Ukrajincům

Pivo Náboj 12,55° uvařili ve Voltu vlastně náhodou, v době, kdy u nás začala recesistická idea anexe Kaliningradu k Česku, takže vlastně u příležitosti připojení Královce k České republice #kralovecCzechia. Martin Palouš se v té době chystal vařit novou várku piva a shodou okolností měl u sebe chmel Kazbek a nový výrazný český chmel Uran, což jsou odrůdy vyšlechtěné z původně ruského chmele. Uvařil tedy nejprve tisíc litrů svrchně kvašeného piva typu Pale Ale. Po první várce piva se ale jen zaprášilo, a tak se ve Voltu rozhodli uvařit další várku piva na pomoc Ukrajině. Pivo má stupňovitost 12,55 odkazující na rok vzniku Královce (1. září 1255).

Pokud tedy chcete podpořit hrdinný boj Ukrajinců proti ruskému agresorovi, neváhejte a objednávejte zde Náboj 12,55° – Pivovar Volt. Za nás jednoznačně parádní tip na vánoční dárek nejen pro pivaře.

Do dna na benefiční pivo

Dalším ukázkovým příkladem dlouhodobé pomoci Ukrajině na české craftové scéně je oblíbená pražská craftová pivnice Dno pytle a její projekt tzv. benefiční pípy, který majitel restaurace Dušan Makovský odstartoval takřka okamžitě po zahájení války na Ukrajině.  

Na benefiční pípě se střídají různá piva z českých řemeslných pivovarů, které buď pivovary do Dna pytle zdarma věnují (dosud zhruba polovina sudů) nebo je Dušan Makovský kupuje, a kompletní zisk z této benefiční pípy jde na pomoc Ukrajině. Cena piva na této pípě je záměrně lehce navýšená bez ohledu na to, co se zrovna točí, na 100 Kč za půllitr piva. Od začátku války se tak vybraná suma blíží k úctyhodné částce 400 000 Kč. Uznání si tak zaslouží jak pivovary, které věnují zdarma benefiční sudy piva, tak hlavně hosté, kteří pivnici navštěvují a tato benefiční si piva kupují.

Z takto vybraných peněz se již podařilo přispět přes projekt Dárek pro Putina např. nejprve na tank Tomáš a pak na munici pro Tomáše, na naftu pro sanitku Lokalizačního záchranného sboru do Lvova, na drony, které již úspěšně pomáhají na Ukrajině, na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, na školní obědy ukrajinských dětí atd.

Za darovaný sud Jes-Us NEIPA Schwarze Johannisbeere 16° od rodinného pivovaru Vik (pivo se prodávalo za nadstandardních 250 Kč za pivo, takže se podařilo vybrat krásných 15 000 Kč) se povedlo koupit elektrocentrálu, která ulehčí život lidem bez energií a tepla, a která byla tento týden odeslána směrem na východ Ukrajiny. Aktuálně se šetří na další pomoc ukrajinským civilistům proti zimě.

Na čepu dobročinné pípy je aktuálně novinka od Zichovce, American Old School Brown Ale. Takže pokud máte chuť ochutnat tenhle netradiční styl piva, a ještě přispět na dobru věc, vyrazte do Dna pytle (Vinohradská 63, Praha 2).  

Pokud víte o dalších pivovarech či hospodách, které Ukrajině pomáhají, dejte nám vědět na info@pivniweb.cz a rádi je do článku přidáme.

Ondřej Hampl

Volt

Palackého 2302/28, Jablonec n. Nisou