České řemeslné pivo a asijské knedlíčky si skvěle rozumí

Restaurace/bistro Dim Sum Spot, která již provozuje tři podniky v Praze a jeden v Liberci, otevřela v sobotu 3. srpna 2024 ve spolupráci s řemeslnými pivovary Clock a Bubeneč nový koncept – Dim Sum Pub, který rozšířil nabídku stávající provozovny v Lidické ulici kousek od Anděla o zahrádku a nabídku řemeslných piv. Jedná se o spojení asijských dim sum pokrmů, tedy plněných knedlíčků připravovaných na páře, a osmi druhů řemeslných piv. Na čepu najdete vždy čtyři bubenečská piva a čtyři piva z potštejnského pivovaru Clock.

Během představení nové pivnice s útulnou zahrádkou schovanou ve vnitrobloku jsme měli možnost ochutnat speciálně připravené degustační menu, které zahrnovalo nejrůznější dim sum pochoutky v kombinaci s pečlivě vybranými kraftovými pivy. V nabídce jsou masové i veganské verze čínských jiaozi, shumai a baozi, japonských gyoza a nepálských momo knedlíčků nakombinovaných s mnoha druhy omáček doplněné o silný vývar nebo různé kvašené saláty jako třeba domácí kimči, nebo salát z řas wakame. K dim sum knedlíčkům neodmyslitelně patří dobrý čaj, kterého zde mají také velký výběr.

Mohu potvrdit, že se jednalo o opravdu unikátní propojení chutí a kvalitních surovin doplněné perfektně ošetřenými řemeslnými pivy. Novinkou v nabídce oproti ostatním provozovnám jsou právě v Dim Sum Pub u Anděla pochoutky k pivu jako např. miska masových křupek s ačar omáčkou, čínská masová nebo vege palačinka, opilá játra s koriandrem připravovaná v ležáku od Clocku, rudé dušené vepřové s křepelčími vejci (můj osobní favorit!), čínské palačinky, bůček, smažené knedlíčky wontony vege/masové nebo smažené husí knedlíčky se zelím. Základní výbavou, kterou ke konzumaci napařovaných knedlíčků a dalších zdejších specialit potřebujete, jsou samozřejmě hůlky, miska a do ní sójová omáčka a ocet (v poměru 3:1) a případně chilli olej. Do této směsi si pak knedlíčky hůlkami namáčíte a vychutnáváte.

Zdařilý interiér pivnice Dim Sum Pub využívající odhalené původní zdivo v kombinaci se světlými dřevěnými stoly a černými židlemi s nádhernou centrální pípou s osmi kohouty a speciálním zeleným oplechováním, které bude v čase díky působení koroze cíleně měnit barvu a vzhled, má na svědomí designové studio Michaela Kubínová. Vnitřní prostory pivnice, který nejsou na první dojem nijak velké, působí vzdušně a útulně. Průchodem pivnicí se dostanete do vnitrobloku, ve kterém vznikla nečekaně prostorná letní zahrádka se spoustou zeleně a bylinek, které předpokládám kromě okrasné funkce využívají kuchaři také přímo v kuchyni při přípravě skvělých jídel. Tady si skutečně dokážu představit, že výborné řemeslné pivo z Bubenče a Clocku doslova poteče proudem. Celková kapacita restaurace tak narostla na úctyhodných 250 míst.

Zpět ale k tomu, co nás zajímá nejvíc, tedy k pivu. Na čepu je v Dim Sum Pubu osm druhů piv, čtyři z pivovaru Bubeneč a čtyři z pivovaru Clock z Potštejna, který u nás velmi dobře známe. Piva z Bubenče jsem během degustace bohužel nestihl ochutnat, takže někdy příště. Dle slov jednoho ze spoluzakladatelů restaurace Tomáše Humla se ale jedná o jedno z mála míst v Praze, ne-li jediné (samozřejmě kromě samotného pivovaru v Bubenečské ulici na Praze 6), kde můžete piva z Bubenče ochutnat. Na čepu byl Ležák 11, Ležák Osmička, ALE 12 a neIPA 12.

Pivovar Clock měl během degustace na čepu bezlepkový ležák Anežka 11, 12 Peach Sour neIPU Léto a nealko IPU Krystus. Všechna piva byla ve skvělé kondici a doporučuji je zajít osobně ochutnat. Je to ostatně jediné místo v Praze, kde najdete ve stálé nabídce na čepu hned čtyři piva z Clocku, jejichž výběr se bude navíc zhruba po týdnu měnit.

Na závěr jsme měli možnost ochutnat také pivní lahůdku v podobě spontánně kvašených piv značky Fenetra jejichž názvy Charlotta (Masaryková, manželka TGM), Suza, Milica (Dolečková, žena Rajko Dolečka) nebo Signata, vždy souvisí nebo čerpají z historie Potštejna a využívají jmen jeho slavných rodáků nebo návštěvníků. Tato spontánně kvašená piva inspirovaná jak starými pivními tradicemi, tak moderním experimentováním a vyzrávaná v dřevěných sudech různého původu a velikosti, která chutí připomínají spíš šampaňské než pivo, ocení zejména pivní fajnšmekři než konzumenti tradičních ležáků. Např. pivo Charlotta 2023 (7,2 % alk.) je mixed fermentation Farmhouse ale dozrávaný s čerstvými višněmi v množství 470 Kg na 1000 l piva. Pivo je dokvašováno dva roky v dřevěném sudu s kulturou kvasinek brettanomyces, která pivu dodává výrazný charakter. Naprostou peckou byl pro mě Sattran Fresh Hop 2023 (7,1 % alk.), mixed fermentation famrhouse ale, který zrál dva roky v dřevěném sudu po červeném víně. S přídavkem špaldy, před lahvováním chmeleno za studena čerstvým divokým chmelem z Potštejna a opět dokvašováno s kulturou brettanomyces.

Dim Sum Pub tedy mohu doporučit jak na pracovní či neformální oběd, tak na podvečerní návštěvu třeba s partou přátel na večeři, při které můžete navzájem sharovat, sdílet a ochutnávat různé druhy knedlíčků a dalších pochutin a omáček. Nebo sem zajít jen tak na zahrádku na výborné pivo. Jen kousek od rušného Anděla vznikla oáza pro milovníky pestrých asijských chutí a poctivého řemeslného piva.

Ondřej Hampl

Clock

Školní 2, Potštejn