„České“ tmavé ležáky mezi nejlepšími pivy za rok 2022 podle prestižního amerického magazínu o řemeslném pivu Hop Culture

Americký online magazín o řemeslném pivu Hop Culture vznikl na konci roku 2016 v Pittsburghu v Pensylvánii a od té doby se rozrostl o okruh festivalů a večírků. Většinu času jeho redaktoři tráví na cestách, pořádají večírky a spolupracují s oblíbenými pivovary a přáteli. Na přelomu roku se tradičně ohlížejí za uplynulými dvanácti měsíci a hodnotí nejlepší pivovary roku a nejlepší nové pivovary roku. Každoročně však tou nejoblíbenější kategorií hodnocení zůstávají: Nejlepší piva, která pili v roce 2022. Tento seznam tak reprezentuje šíři, rozmanitost, vynalézavost a inovace, které nyní můžete v řemeslném pivu vidět.

Aby získali reprezentativní seznam, oslovili letos lidi z týmu společnosti Next Glass, která je předním světovým poskytovatelem softwaru, e-komerčních řešení, obsahu a zkušeností v oblasti alkoholických nápojů, a která v roce 2015 koupila populární aplikaci hodnotící řemeslná piva Untappd. Letos poprvé v Hop Culture na Instagramu také zveřejnili výzvu, ve které všechny požádali, aby se podělili o své pivní favority.

V žebříčku nejlepších piv za rok 2022 tak najdete například spontánně kvašené jeskynní pivo. Grodziskie, neboli polské šampaňské. A kupodivu i spoustu „českých“ tmavých ležáků. Ovocná piva, pilsnery, divoká piva, trojité IPA a mnoho dalších... . Níže tedy představujeme 27 nejlepších řemeslných piv roku 2022 podle hodnocení Hop Culture. Seznam se zobrazuje v abecedním pořadí podle jednotlivých piv.

Augustin 13°

Schilling Beer Co. - Littleton, NH

Český jantarový ležák – „Myslím, že rok 2023 bude "rokem českého ležáku". Říkám to teď, protože asi polovina mých oblíbených piv, která letos jmenuji... jsou české ležáky. Počínaje Augustinem, českým jantarovým ležákem z pivovaru Schilling Beer Co, kterému fandíme už dlouho. Schilling, jeden z našich nejoblíbenějších pivovarů v New Hampshire, se zaměřuje téměř výhradně na evropské styly. A upřímně řečeno: v ležácích, zejména v těch českých, vynikají. Proto se jejich piva opakovaně objevují v našich článcích jako "Nejlepší řemeslné ležáky, které můžete právě teď pít" a "23 nejlepších piv Oktoberfestu, která můžete vyzkoušet tento podzim",“ říká šéfredaktorka Hop Culture Grace Weitz, a chuť piva popisuje následovně: „Tento český polotmavý ležák Augustin mě zcela pohltil. Chuť piva byla trochu zemitá, skoro jako mokré listí kouřící v ohništi, a mělo neuvěřitelnou šlehačkovo-krémovou pěnu z toho pomalého nalévání. A pivo se pilo neuvěřitelně hladce. Augustin je jen jedním z mnoha vynikajících českých ležáků, které jsem letos ochutnala.“

Bone’s Desire

Necromancer Brewing Co. — Pittsburgh, PA

Grodziskie - často zapomenutý pivní styl grodziskie se stal oblíbeným v 19. století pro své dubově nakouřené slady, ušlechtilý chmel a intenzivní sycení. Odtud pochází přezdívka "polské šampaňské".

Cøunting Sleep

Dutchbag Brew Co. — Chicago, IL

Ovocný Berliner Weisse - Vezměte si jakoukoli plechovku piva od Dutchbag Brew Co. a přenesete se do rozmarného světa plného bláznivých pšeničných piv typu weisse, zábavných farmářských piv a bláznivých ležáků. Příkladem může být např: Cøunting Sleep, severské pivo s heřmánkem, citrusovou kůrou, fíky a medem z divokých květů.

CRUSHED – Concord

Pantomime Mixtures — Hector, NY

Ovocné pivo - na pomezí mezi vínem a pivem, CRUSHED - Concord je divoké pivo typu ale zrající v sudech s hrozny odrůdy Concord vypěstovanými na vlastní vinici pivovaru Pantomime Mixtures. Hrozny jsou jednou z těch chutí, které v pivu nenajdete příliš často, ale tady opravdu září. Berte ho jako dospělou verzi šumivého hroznového moku Martinelli.

Dabbling in Decoction

Firestone Walker Brewing Company — Paso Robles, CA, x Green Bench Brewing Co. — St. Petersburg, FL

Pilsner – „To byly mé první myšlenky po doušku Dabbling in Decoction: Sakra, to je fakt dobrý. Krémový s lehce sladkým kukuřičným základem, tento pilsner vařený v kolaboraci s pivovarem Green Bench Brewing (podle našeho skromného názoru jeden z nejlepších pivovarů na jižní Floridě), je lekcí v šprtání ležáků,“ říká Grace Weitz z Hop Culture.

Death & Taxes

Moonlight Brewing Company — Santa Rosa, CA

Tmavý ležák - Pivo Death & Taxes, označované jako "tmavý ležák sanfranciského typu", je hladký tmavý ležák s tmavým pražením a ledovou kávou, který se dal pít bez omezení.

Deep Creek

The Drowned Lands — Warwick, NY, x Obercreek Brewing Company — Wappingers Falls, NY

Triple IPA – „Když dva z našich oblíbených pivovarů v Hudson Valley na samém konci loňského roku společně vytvořili triple IPA, zpozorněli jsme. The Drowned Lands a Obercreek Brewing Company se spojily, aby vytvořily tento zatraceně silný hazy. Ačkoli je toto pivo technicky uvedeno pouze jako TIPA, podle mě se pije spíše ve stylu New England,“ říká Grace Weitz.

Fresh Off the Farm With Peaches

Odd Breed Wild Ales — Pompano Beach, FL

American Wild Ale – Pivo Fresh Off the Farm With Peaches je směsí dvou zlatavých divokých piv ale, která obsahuje základ z dováženého plzeňského sladu, surové pšenice, žitného sladu a stařeného chmele. Po několika měsících odpočinku v punčových sudech z francouzského dubu dostane toto pivo dávku 800 kilogramů bio broskví, které Odd Breed Wild Ale ručně sbíral v Dade City na Floridě. S peckami i se vším všudy.

Gest

Elsewhere Brewing — Atlanta, GA

Český tmavý ležák – „Pamatujete, jak jsem říkala, že na tomto seznamu máme hodně českých ležáků? Tak tady je další výjimečný. Gest z pivovaru Elsewhere Brewing v Atlantě, GA, vás doslova unese. Tento český tmavý ležák je starosvětský styl s novosvětským šmrncem, pije se lehce pražený a v ústech má požitkářsky hladký říz,“ říká Grace Weitz. „A nejsme jediní, kdo si to myslí. Podle spoluzakladatelů pivovaru Elsewhere Sary a Sama Kazmerových se toto pivo (překvapivě) stalo jedním z jejich nejprodávanějších. Takže možná už máme důkaz, že moje teorie o "roce českého ležáku" je na místě!“

Good Soles Cream Ale

Pilot Brewing — Charlotte, NC

Cream Ale - „Tohle pivo mě naprosto odrovnalo. Ne, pro jednou to není šťavnatá dvojitá IPA; je to lehce sladký a super osvěžující cream ale od Pilot Brewing. Nikdy jsem nepil žádné jiné jejich pivo ani jsem nebyl v jejich podniku, ale tohle bylo přesně podle mých představ a jedno z nejlepších piv, které jsem za celý rok ochutnal,“ říká o tomto pivu John Kirkpatrick, Vice President, Digital Marketing, z Next Glass.

Infected

Roughhouse Brewing — San Marcos, TX

Spontánně kvašený americký světlý ležák - Roughhouse Brewing je pivovar na okraji města San Marcos v Texasu, který při budování svých prostor odhalil na svém pozemku jeskyni. Rodina Pasternakových využívá hluboké přírodní jeskyně, v níž se nachází sudy plné spontánně zrajících piv.

Inherited Wisdom

Westbound & Down — Lafayette, CO

Dark Mild v anglickém stylu - Pivovar Westbound & Down, označovaný za jeden z nejznámějších pivovarů v Coloradu, vyrábí kreativní, osvěžující piva a epické stouty zrající v sudech.

Ivy: Spruce Tip Cuvée

de Garde Brewing — Tillamook, OR

American Wild Ale – „Bylo těžké vybrat, které z neuvěřitelných, komplexních piv de Garde s nízkým obsahem alkoholu bych chtěl, aby pro mě letos obsadilo první místo. Ale upřímně, když do něj dáte strom, bude mi chutnat. A právě do toho vstupuje varianta 2020 jejich Spruce Tip Cuvée: Je to spontánní divoký ale, který zrál dva roky v dubových sudech se smrkovými špičkami,“ říká Kyle Roderick, výkonný viceprezident pro produkty v Next Glass.

Kelvin

Halfway Crooks Beer — Atlanta, GA

Nakouřené Helles – „Nakouřená piva jsou často sázkou do loterie, ale když se udělají správně, je to dokonalost. Kelvin mi dal spíš doutnající políbení na tvář než úplný hořící francouzský polibek. Nenechte se ale mýlit, kouř tu je; poměrně lehký, třaskavý hellesový základ dává kouři skvělou páteř, aby mohl vyniknout,“ popisuje pivo Grace Weitz z Hop Culture.

Lame Party (2022)

Hold Out Brewing — Austin, TX, x Odell Brewing Co. — Fort Collins, CO, x Real Ale Brewing Company — Blanco, TX

American Pale Ale – „V průběhu let vzniklo několik verzí tohoto piva od každého ze spolupracovníků, všechny pod hlavičkou interního vtipu "Lame Party". Ale nejnovější díl od pivovaru Hold Out, načasovaný na víkend Super Bowlu, mi utkvěl v paměti na celý rok 2022,“ říká John Gross, ředitel pro strategický rozvoj obchodu v Next Glass, a dodává: „Pro rok 2022 se Hold Out rozhodl obnovit tento nápoj, načasovaný na tento velký zápas, ale tentokrát se všemi hráči na hřišti. Výsledné pivo bylo trochu posíleno na 6,1 % a uvařeno v duchu Cold IPA. Dav se radoval a jednohlasně skandoval vítězný chmelový profil: "Amarillo! Cashmere! Strata!"

Matsurika

Japas Cervejaria — São Paulo, Brazil

Český Pilsner – „Brazilsko-japonský pivovar Japas Cervejaria, který vlastní výhradně ženy, vypráví každým svým výtvorem jedinečný příběh. Ať už prostřednictvím dědictví spoluzakladatelek Maíry Kimury, Yumi Shimady a Fernandy Ueno. Nebo vařením z brazilských a japonských surovin. Například Matsurika, český pilsner s okvětními lístky jasmínu, který je běžnou přísadou tradičního japonského čaje. Matsurika je jemné a delikátní pivo, které ve vůni a chuti přináší zářivé květinové tóny. Pokud jste o Japas Cervejaria ještě neslyšeli, máte nyní příležitost objevit tento průkopnický pivovar a napít se jeho neuvěřitelného pilsneru,“ říká Grace Weitz z Hop Culture.

Mittpils

There Does Not Exist — San Luis Obispo, CA

Německý Pilsner (německý pils) – „Pivovar There Does Not Exist spolupracoval se svým starým týmem z Firestone Walker, aby vyrobil německý pils tak svěží s bylinnými tóny a vůní, že vás donutí přemýšlet o přírodě,“ popisuje pivo Libby Borchert, z Brewery Solutions.

More Dodge Less RAM

Comrade Brewing Co. — Denver, CO

American IPA - Zeptejte se téměř každého denverského sládka na jeho nejoblíbenější IPA a pravděpodobně v devíti případech z deseti uvede Comrade's Superpower IPA, která by se klidně mohla dostat i do tohoto seznamu. Pivo More Dodge Less RAM, ale nedávno získalo zlato v nejkonkurenčnější kategorii na pivním festivalu GABF - American Style India Pale Ale, čímž je řečeno asi vše.

Neighborwood: Loral And Cashmere

Ghost Note Brewing — Dripping Springs, TX

American Wild Ale – „Neighborwood je nový projekt pivovaru Ghost Note Brewing ve stylu Solera (rumy zrající unikátní metodou). První díl s chmely Loral a Cashmere mě nadchl. Lehká kyselost a funky suchost ve dvou krocích v harmonii. Citrusové a bylinné chmelové příchutě září v opravdu jedinečném pojetí piva farmářského stylu, které zraje v dubu,“ popisuje pivo John Gross z Next Glass.

New World Geography

Alma Mader Brewing — Kansas City, MO

Italian Pilsner – „S charakteristickou květinovou příchutí italského pilsneru, která byla o několik stupňů snížena, se New World Geography pije velmi hladce a čistě. Tento italský pilsner obsahuje velmi světlý plzeňský slad se směsí chmelů Hallertau Mittefrüh a Saaz,“ říká Grace Weitz z Hop Culture.

Pear Brandy Leto (Gold Wax)

Mortalis Brewing Company — Avon, NY

Imperial Pastry Stout - Spolupráce s Mama Lor's Cafe, Pear Brand Leto (Gold Wax) z Mortalisu zraje v sudech po osmileté hruškové pálence a poté se upravuje na mandlových sušenkách. Pokud byste potřebovali další povzbuzení, tento imperiální pastry stout získal na Untappd ohromující hodnocení 4,78. (Pastry Stout jsou sladká, silná a tmavá piva, která chutnají jako tekuté dorty, koláče, sušenky a tyčinky. Jedná se o neoficiální podtyp imperial stoutu, v němž se objevují ingredience, které jsou běžnější v pekárně než v pivovaru.) Očekávejte hluboké vrstvy marcipánu, jemné hrušky, a dokonce i nádech vanilkového fondánu. Je to ten typ piva, se kterým se usadíte do křesla a budete se nořit do hloubky, propadat jeho úrovním kousek po kousku, až vás nakonec ukolébá do snů.

Phanny Pack Series

New Image Brewing — Arvada, CO

Série IPA s Phantasmem – „Série Phanny Pack se zrodila z touhy experimentovat s novou ingrediencí zvanou Phantasm, což je lyofilizovaný (mrazem sušený) hroznový prášek, který údajně dělá šťavnaté IPA ještě šťavnatějšími, a dokonale vystihuje étos pivovaru New Image. A já nemohu než souhlasit. Chuťové pohárky jsem měla po ochutnání piva všude možně - žvýkačka, banán, datle, bonbóny Jolly Rancher, zelené jablko. Je to přímo bomba tropických šťáv (díky extra dávce chmele Nelson Sauvin) s nádechem žvýkačkových esterů a trochou pikantní hořkosti směrem dozadu. Skoro jako pažitka nebo zelený česnek. Vím, co si myslíte... to nedává smysl. Ale věřte mi. Přestože vaše smysly procházejí doslova pracím cyklem, vše nakonec vyjde čisté a svěží. A to je vlastně celý cíl New Image: ukázat vám vývoj piva a všechny jeho nekonečné možnosti,“ komentuje Grace Weitz z Hop Culture.

Table Beer (Batch No. 5)

Hudson Valley Brewery — Beacon, NY

Table Beer (Stolní pivo) – „Trochu kyselé farmářské pivo, které zrálo tři měsíce v dubovém sudu a v láhvi bylo ochuceno místním medem z divokých květin, je lehké a osvěžující a zároveň má zemitou, komplexní chuť, po které mé chuťové pohárky touží víc!,“ říká Libby Borchert, z Brewery Solutions.

Tmavé Pivo

Fair State Brewing Cooperative — Minneapolis, MN

Dark Lager (Tmavý ležák) - Řekněte s námi: rok 2023 bude rokem českého ležáku. Zřejmě to nemůžeme dostatečně zdůraznit. Verze českého tmavého ležáku od Fair State Brewing Cooperative, Tmavé Pivo, znamená v češtině v podstatě "tmavé pivo". Pivovar Fair State považuje toto pivo za českého bratrance německého schwarzbier. Tmavé Pivo, které se nalévá tmavě černé, ale má lehčí tělo, je "vším, čím chceme, aby tmavý ležák byl," píše pivovar v popisu piva na Untappd. Tento tmavý ležák je dekokčně rmutovaný a přidává se do něj hrst chmele Kazbek, který do směsi vnáší výraznou zemitou kořenitost.

Turns Bones to Glass

Good Word Brewing & Public House — Duluth, GA

Český tmavý ležák – „Nerada bych, aby to znělo jako ohraná písnička, ale jak často se v Americe setkáváme s dokonale provedenými pivy českého typu? V pivovaru Good Word Brewing & Public House v Georgii vrchní sládek Todd DiMatteo doslova drtí české pivo spolu s mnoha dalšími evropskými pivy pokaždé, když je vaří. Název piva Turns Bones To Glass je odkazem na píseň Billa Callahana. Při nalévání jantarově hnědého odstínu měl tento polotmavý ležák na pohled krásnou barvu, která se nesla celou sklenicí. Toto pivo je prostě krásné při každém doušku a připomíná vám trochu historickou romantiku kolem piva a dobu, kdy ležáky vládly zemi. České styly zde ve Spojených státech mají tendenci ustupovat ostatním, ale právě piva jako Turns Bones To Glass jen potvrzují, že se tyto styly brzy dostanou nahoru, a to na místo řidiče,“ dodává Grace Weitz z Hop Culture.

Upward Movement

Allagash Brewing Company — Portland, ME

Black IPA/Cascadian Dark Ale - Černá IPA, styl, který téměř upadl v zapomnění, se vrací na scénu. Stejně jako v případě piva Upward Movement od pivovaru Allagash, které uvařil tým Pink Boots+ a jehož výtěžek poputuje na konto neziskové organizace Pink Boots Society, jejímž posláním je pomáhat, inspirovat a podporovat ženy v pivovarnictví. Toto pivo nás inspirovalo harmonickým spojením hořké čokolády a kávových tónů s výraznějšími tropickými chutěmi chmele.

Zdroj: HopCulture.com

Ondřej Hampl