Český ležák dobývá Severní Ameriku: Projekt Beer the Czech Way šíří aktuálně českou pivní kulturu v kanadském Ontariu

Severoamerický kontinent v posledních letech objevuje kouzlo českých ležáků. Jak takové pivo správně uvařit, ošetřit a načepovat, učí zahraniční pivaře, výčepní a sládky projekt Beer the Czech Way. Tuto mezinárodní platformu zaštiťuje Institut PIVO, který vznikl v rámci Ambiente a který s podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva zemědělství šíří kulturu českého ležáku v zahraničí. První cesta, o které jsme na pivniweb.cz také psali, se uskutečnila v dubnu na Craft Brewers Conference v Las Vegas, nyní je Beer The Czech Way v kanadském Ontariu. Právě v těchto dnech zde českou výpravu čeká Škola čepování, přednášky i pub takeover.

Klasický český ležák je v Severní Americe trendem, který nabývá na síle. Vděčí za to své pitelnosti, kterou se žádné z výrazně aromatických amerických piv nemůže chlubit. Takové pivo je ale třeba umět i správně ošetřit a načepovat. Ukázat, že českou pivní kulturu netvoří samotné pivo, ale i náš unikátní přístup k němu, si klade za cíl právě projekt Beer the Czech Way. „Český pohled na pivo je opravdu jedinečný. Základem je pro nás čisté pivní sklo a specifický styl čepování s bohatou pivní pěnou,“ uvádí Lucie Janečková, mistryně výčepní z Institutu PIVO.

O první cestě projektu Beer the Czech Way za oceán jsme psali zde: Česká pivní mise v Las Vegas na podporu kultury pití a čepování ležáku v Americe.

Zástupci Institutu PIVO a pivovaru Dva kohouti jsou aktuálně v Kanadě na Ontario Craft Brewers Conference, kde 6. a 7. listopadu propagují české pivo a českou pivní kulturu. To vše s podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva zemědělství a ve spolupráci s českými dodavateli, jako je vývozce českého chmele Bohemian Hop nebo prodejce výčepních technologií LUKR CZ. O aktivitách LUKR CZ ve Spojených státech jsme psali zde: Reportáž z mezinárodního veletrhu pivovarnictví a nápojového průmyslu BrauBeviale 2023 v Norimberku (pivniweb.cz).

Evangelizace českého ležáku

Jak jinak vyzdvihnout krásu českého piva než pomocí oroseného půllitru? O praktickou ukázku se postarají výčepní z Institutu PIVO, součástí bude i Škola čepování pod vedením Lucie Janečkové. „Chceme vysvětlit, že i sebelepší pivo může znehodnotit špatné načepování. Jedno bez druhého zkrátka nefunguje, je potřeba komplexní přístup a péče od suroviny až po sklenici. Zájemcům ukážu rozdíly mezi jednotlivými výčepními kohouty a jak s nimi správně zacházet. Naučím je načepovat hladinku, šnyt i mlíko a vysvětlím jim, proč je pivní pěna tak důležitá. Zkrátka chceme dělat českému ležáku ve světě stejně dobré jméno jako má u nás,“ říká mistryně výčepní.

Kromě toho čeká Lucii Janečkovou a vrchního sládka pivovaru Dva Kohouti Lukáše Tomsu také přednáška v rámci hlavního programu. Zatímco Lukáš Tomsa zasvětí posluchače do specifik českých surovin a samotného vaření piva, Lucie Janečková má připravenou názornou ukázku českého stylu čepování a všech technických náležitostí. Na přednášce a ukázkách během konference se bude čepovat Plzeňský Prazdroj.

Česká hospoda, se vším všudy

Před samotnou konferencí proběhl ještě 5. listopadu pub takeover – česká výprava převzala pivovar s hospodou Merit Brewing a každému příchozímu nabídla tzv. bohemian lager, ať už typickou hladinku, nebo jako šnyt či mlíko. Během pub takeoveru se čepovalo pivo Světlý Ležák 12 Premium Pale Lager, který uvařili v Merit Brewing. V podniku tak i přes vzdálenost několika tisíc kilometrů panovala ryzí atmosféra české hospody, kterou spolu s hosty vytvořili výčepní z Institutu PIVO.

Jak účast na Ontario Craft Brewers Conference, tak převzetí prostor Merit Brewey mají za cíl zábavnou, a především pak praktickou formou zviditelnit český ležák z českých surovin a za využití tuzemských technologií a procesů používaných při vaření i čepování piva. Zkrátka představit výjimečnost českého piva, pivní kultury a výčepního řemesla. Protože český ležák si zaslouží nejen věhlas po celém světě, ale také, aby o něj bylo po všech stránkách správně postaráno.

Ondřej Hampl s využitím TZ Ambiente (fotografie Ambiente, Merit Brewing Company)

 

Lucie Janečková

Začínala v roce 2014 v Lokálu Hamburk, kam si odběhla na brigádu při škole. Práce s pivem ji ale chytila natolik, že se přesunula za výčep a začala se učit výčepnímu řemeslu. Organizuje soutěž Zlatá pípa a od roku 2021 vede Školu čepování Lukáše Svobody. Kromě toho má na starost zakončení tréninků výčepních v Ambiente a Lokálech. Během působení v Lokále se naučila sanitovat pivní vedení a úspěšně složila zkoušky do Cechu sanitačních techniků. Kromě toho je členkou správní rady a etické komise Profesního sdružení sanitace nápojových cest. Absolvovala i Senzorické zkoušky na vady piva a v roce 2019 též rekvalifikační kurz Sanitační technika ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském. Jejím cílem je vrátit slávu výčepnímu řemeslu a dostat ho zpátky do škol.

Lukáš Tomsa

Pro Lukáše je pivo práce, zábava i vášeň a tak není divu, že se k němu dostal už ve 13 letech, když začal na brigádě ve Strahovském pivovaru. Od otevření pomáhal v pivovaru Matuška, kam později přešel na plný úvazek, vyučil se zde pivovarskému řemeslu a vypracoval se na sládka. Dva roky působil jako sládek ve vancouverském pivovaru Green Leaf a po návratu do Čech pracoval pro českou společnost Denwel, která vyvíjí a vyrábí pivovarské technologie. Následně dostal nabídku stát se sládkem v pivovaru Dva kohouti. Je zde už od začátku a podílel se i na stavbě pivovaru.

 

Dva kohouti

Sokolovská 81/55, Praha