Co nadělit k Vánocům přátelům piva? Neobvyklá piva, čepice v pivovarských barvách nebo doktorát pivních věd?

Blížící se Vánoce mě nutí vymýšlet dárky pro kamarády, kteří mají rádi pivo. Hlavně minipivovary nabízejí nejenom vánoční pivní speciály, ale i nejrůznější pivní a pivařské zážitky, degustační sety, pivní pálenky, prohlídky pivovarů s ochutnávkou, dárkové poukázky a mnoho dalšího.

V minipivovaru nikdy nezůstanu u jednoho piva, ale chci ochutnat co nejvíce jejich vzorků. Stále více minipivovarů prodává degustační sety a třeba plzeňský Proud nazývá ten svůj vstupenkou do světa pivních chutí. Mě z nich zaujala jejich novinka Cardamon Red Ale. Vánoční pivo bývá hlavně o vanilce a koření. Je tomu tak i u tohoto ale? „Červenohnědé pivo s jemným zákalem a béžovou pěnou na první přivonění prozradí přítomnost koření z Orientu. V chuti se mísí lehce karamelový sladový základ doplněný kořenitou sladkostí kardamomu a střední hořkostí. Celkově chuť uzavírá kořenité a mírně suché doznívání vybízející k dalšímu napití,“ představuje nový speciál sládková pivovaru Proud Lenka Straková.

Na cestu do a ze zimní hospody je dobré se zahřát – s modrým kulichem v barvě Proudu, kulichem s bambulí v zelenozlaté barvě Pilsner Urquell, případně s pivní pálenkou v různých sílách – mě osobně zaujal nejvíce Proud Spirit barrique po hruškovici 49 % obj. alk.

Přátelům piva lze darovat k Vánocům piva z vašich místních minipivovarů, ke kterým většina z nich nabízí sklenici na pivo s osobním přáním na skle či nejrůznější dárkové poukazy. Valašský pivovar v Rožnově pod Radhoštěm nabízí jak pralinky ze své přidružené Málkovy čokoládové manufaktury, tak poukazy na relaxaci ve vlastních pivních lázních, při a po které zachutná i konzumace tamního řemeslného piva a nově i další zážitek – možnost získat Pivní doktorát "PvDr." na Fakultě pivních věd Rožnovského pivovaru. Jde o prezenční studium s nutností získat zápočty z absolvování výkladu o historii piva, teorii výroby piva, součástí studia jsou i praktické ochutnávky piva, slepé testy piv, srovnávací testy, čichové testy.

Na trhu se objevila řada dalších dárků – metr piv, tedy výběr 15 půllitrů piv z českých pivovarů ve dřevěné bedně s odnosnými lany a vypáleným logem DOMÁCÍ PIVOTÉKA. Dvoulitrové skleněné džbány s porcelánovým uzávěrem a znakem pivovaru, se kterým lze chodit i pro čepované do nejbližší hospody. A na procvičení paměti se příznivcům piva nabízí Pivní pexeso skládající se ze značek malých a středních českých pivovarů.

Já už mám nakoupeno. Žádné další shánění dárků!

Aleš Hudský 

Proud

U Prazdroje 64/7, 301 00, Plzeň 3-Východní Předměstí