Dejte šanci pivním míchaným nápojům

Pivo je náš národní nápoj, jehož obliba u nás nemá prostě konkurenci. Co ho jednou za čas zkusit pít jinak, než je obvyklé? Pivo je totiž univerzální potravina, se kterou lze vařit, ale také ji míchat s jinými nápoji a pozvednout ji na zcela jiný level. Vyhovují i těm, kteří typicky řízné chuti piva právě neholdují. Nechte se inspirovat a dejte šanci pivním koktejlům!

      Raději netřepat

Jaká piva se do pivních drinků používají? Velmi často jde o ležáky, které lze bez zábran kombinovat s nejrůznějšími ingrediencemi, jejich plná chuť je totiž výtečně doplní. Pokud budete jako základ používat typ piva IPA, měli byste již zpozornět. Je třeba dopředu znát, jaký hlavní podtón je pro určitý druh piva typický a ten kombinovat s vhodným doplňkem. Například pokud jde o pivo s citrusovým podtónem, jde skvěle dohromady s citronovou šťávou, pokud s bylinným, pak například s ginem. Podobně byste se měli stavět k pšeničnému pivu. Při přípravě pivních koktejlů byste měli zapomenout na šejkr. Pivo je extrémně pěnivý nápoj a jeho protřásání z něj vytvoří nebezpečnou bombu, která hrozí vybuchnutím. Protřepat můžete ale zbylé ingredience koktejlu, než je přidáte do piva. Navíc napěněné pivo nevypadá pěkně, pokud ho ještě něčím ozdobíte, ozdoba zcela zapadne.

Magické oko alias Bludička

Míchané nápoje z piva u nás mají tradici již z dob socialismu. Právě tehdy vznikl nejznámější pivní drink u nás, magické oko! Nejde ale o nějaký produkt vysokého barmanství. Ten velmi zpopularizoval film Bony a klid, ve kterém si ho připravuje vekslák v podání Romana Skameneho. Jeho příprava je prostá, potřebujete jen dvě základní ingredience, pivo a panáka „zelené“, čili těžce chemického peprmintového likéru. Ten se i se skleničkou opatrně ponoří (Roman Skamene to uměl obzvláště výtečně) do půllitru čerstvě natočeného piva a to se takto pije. Výsledná chuť je poměrně brutální a drink je vhodný asi jen pro recesistické večírky s podtitulem nostalgie po socialismu. Pivní drinky ale mohou být mnohem sofistikovanější, se skutečně vyladěnou chutí, takže je zřejmě vhodnější poohlédnout se někde jinde.

Black Velvet anebo když i šampaňské truchlí

Za nejznámější pivní drink lze zřejmě považovat Black Velvet, tedy Černý samet, drink, který se připravuje už 160 let. Prvně ho totiž připravil barman v londýnském soukromém klubu Brooks's Club. Nešlo o veselou příležitost. Tehdy totiž zemřel princ Albert manžel královny Viktorie. Vizuální podoba drinku měla symbolizovat černou pásku, kterou nosí na rukávu truchlící a k drinku se dodával podtitule, že „i šampaňské truchlí“. Nápoj se připravuje do sklenek na šampaňské, vysokých „fléten“. Do těch se do půlky nalije pivo Guiness a poté přidává šampaňské. V původním receptu je pochopitelně pravé šampaňské, lze ale využít jakékoliv kvalitní šumivé víno. Zatímco tmavý ležák má tendenci zůstat u dna a vytvářet „smuteční pásku“, šampaňské příjemně jiskří na povrchu. Šampaňské lze do sklenice lít opatrně z lahve, případně přes čajovou lžičku. Základní recept obsahuje pouze tyto dvě ingredience, najít ale můžeme ještě recepty doplněné o crème de cassis, tedy likér z černého rybízu a třešně nasáklé jakýmkoliv likérem, či brandy. Vždy by se ale měly vytvořit vrstvy, které jsou pro koktejl tak příznačné. Další možností je použít místo šumivého vína cider, takže se vytvoří nápoj Poor Man's Black Velvet, tedy Black Velvet pro chudé.

Limonáda s pivem pro cyklisty

Pokud nemáte chuť na míchání s likéry a tvrdým alkoholem, můžete pivo umně smixovat s nealkoholickými nápoji a vytvořit osvěžující nápoje s menším obsahem alkoholu. Těm se v angličtině říká shandy, nejpopulárnější jsou ale zřejmě v Německu, kde se pro ně vžil název Radler. Jde o míchaný nápoj, který se míchá v poměru 50 : 50, vždy polovina piva a limonáda, patrně nejpopulárnější je Sprite. Výraz Radler pochází z Radlermass, tedy míra pro cyklistu. Vymyslel ho jistý hostinský ve dvacátých letech minulého století, za masivního rozmachu cyklistiky. Tehdy se k jeho podniku sjeli davy žíznivých cyklistů. Hostinskému začalo docházet pivo, které tedy začal míchat s limonádou a nový drink byl na světě.

Závan Mexika

Pivo lze také skvěle doplnit stejně říznými surovinami a vytvořit drink, který bude připomínat žhavé a temperamentní Mexiko. Jmenuje se Michelada a i v případě tohoto drinku hraje roli nejenom jeho chuť, ale také zrak. Drink se připravuje totiž do vyšší sklenice, jejíž okraj jsme potřeli citronovou šťávou a následně obalili solí, která vytváří krásnou objímku, zároveň má díky ní drink zase jinou chuť. Pro přípravu potřebujete kromě piva také limetkovou šťávu, sůl a chilli, existuje ale hned několik dalších variant. Přidat totiž můžete také rajčatový džus, Maggi, worchestrovou omáčku, nebo dokonce tequilu. Nejprve obalte okraj sklenice solí, vložte do ní kostky ledu a dále zbylé ingredience. Výsledná chuť by měla díky chilli probudit i mrtvého, takže rozhodně nejde o drink pro „slečinky“. Pro název drinku se tradují hned dvě různé verze, podle jedné jde o zkratku mi chela helada, tedy studené pivo. Druhá verze hovoří o tom, že drink vymyslel jistý Michel Ésper z Club Deportivo Potosino v San Luis Potosí. Členové klubu si drink oblíbili a ptali se po Michelově limonádě, tedy Micheladě.

Michaela Kadlecová

Související novinky