Výsledky soutěží PIVEX 2024
Dne 2. dubna na 32. Galavečeru pivovarníků a sladovníků České republiky byly vyhlášeny výsledky soutěží PIVEX 2024. V kategorii ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2024, ve 32. ročníku odborné pivovarské soutěže zvítězil Zubr Grand z Pivovaru Zubr, který se stal absolutním šampionem této soutěže. Mezi světlými ležáky se umístil na prvním místě, následovaný Zubrem Gradus a Staropramenem 12. V kategorii světlých výčepních piv zvítězil Zubr Gold, následovaný Braníkem Světlým a Bernardem kvasnicovým. Mezi nealkoholickými pivy dominoval Birell z Plzeňského Prazdroje, následoval Lobkowicz Premium nealko a Krušovice Hořké nealko. V kategorii míchaných nízkoalkoholických a nealko piv zvítězil Refresh grapefruit (Pivovary Lobkowicz Group – pivovar Protivín), na 2. místě Birell Pomelo grep z Prazdroje a 3. Litovel Pomelo. Mezi tmavými pivy zvítězil Bernard černý ležák, druhý se umístil Lobkowicz premium černý a na třetím místě byl Velkopopovický kozel tmavý.
3. ročník soutěže pivních speciálů ZLATÝ POHÁR SPECIAL PIVEX 2024 přinesl triumf pro Siciliano IPA z pivovaru Lucky Bastard Brno. Brněnský Weiss (Parní pivovar Hauskrecht) a Bernard Bohemia Ale společně s Baltic Porter 19 (Minipivovar U Tomana) se pak dostaly na druhé a dělené třetí místo.
Mezi sudovými pivy v soutěži ZLATÝ SOUDEK PIVEX 2024 si v kategorii světlých ležáků vedla nejlépe značka Zubr Gradus, dále Bernard světlý ležák 12 a Radegast Ryze hořká 12. V kategorii světlých výčepních piv zvítězil Zubr Gold, následovaný Bernardem světlým výčepním a Bernardem nefiltrovaným sv. výčepním. Mezi minipivovary si v soutěži ZLATÝ MINISOUDEK PIVEX 2024 v kategorii světlých ležáků nejvíce pochvaly vysloužil Rocker z pivovaru Lucky Bastard, následovaný Brněnskou dvanáctkou z Parního pivovaru Hauskrecht a Tomanovou 12 z Minipivovaru U Tomana.
Nový pivovar Fúze v budově Zahy Hadid na Masaryčce
Na mapu pražských pivovarů přibyl nový minipivovar, který je součástí restaurace FUZE, která byla nedávno otevřena v nové budově Masaryčky (Na Florenci 2139/2) od věhlasné architektky Zahy Hadid. Sládkem pivovaru, který využívá pivovarskou technologii přestěhovanou z hospody U Supa, je Aleš Paik, který vaří pivo také v Bohemia Goose. Výstav pivovaru je plánovaný na 1 500 hl ročně. Na čepu mají tři druhy vlastních ležáků – TransFUZE 12 (půllitr za 69 korun), FUZEnáč Polotmavý 13 (78 korun) a InFUZE Tmavá 14 (84 korun). Svrchně kvašená piva dodává do Fuze pivovar Zichovec.
Zámecký pivovar v Semíně se vrací k životu
Zatímco pivovar v Pardubicích v minulém roce uzavřel své brány a přešel pod nového majitele, Zámecký pivovar v Semíně pracuje na své modernizaci a chce se vrátit ke kořenům pivovarnictví. Minipivovar prošel rekonstrukcí a návštěvníci nyní v jeho prostorách najdou restauraci, čokoládovnu, společenské prostory a také možnost ubytování. Součástí pivovaru je také stálá expozice věnovaná sladovnictví, která zároveň připomíná významného architekta Josefa Gočára, narozeného právě v Semíně.
V Českém Krumlově se otevřel opravený pivovar
V Českém Krumlově se otevřela opravená část pivovaru. V komplexu několika budov návštěvníci naleznou například galerii nebo interaktivní expozici, uvidí také ukázky vaření piva. Novinářům to řekl ředitel areálu s názvem Port 1560 Miroslav Březina. Náklady na rekonstrukci, která trvala tři roky, činily desítky milionů korun. Nádvoří pivovaru je nově otevřeno pro průchod od Vltavy do části Latrán, která je přímo u zámku. Otevřením areálu se tak místním zpřístupnila část historického centra, která byla řadu let nedostupná. V opravené varně zájemci uvidí ukázku toho, jak se v 19. století vařilo pivo. „Tento prostor jsme kompletně zrekonstruovali, veškeré pivovarské technologie jsou repasované. Nyní to vše chceme ukázat návštěvníkům, kterým předvedeme také vaření v současném pivovaru a degustaci piva," řekl Březina. Tradice vaření piva ve městě sahá do roku 1560. Dnešní pivovar vznikl v sídle Anny z Rogendorfu v letech 1625 až 1630.
Pivní novinky z pivovarů
Antoš
Sunny Ale - Letní ejl z Antoše. Lehké letní pivo, osvěžující, pro správný pitný režim teplých dnů jak dělané. Příjemné citrusové tóny v chuti a vůni jen podporují chuť na další napití. Ideální společník na zahrádky a na krásné počasí.
Bernard
Rodinný pivovar Bernard letošní jaro přivítal lehkým, voňavým ležákem. „Uvařili jsme ho ze čtyř druhů sladu, českého, bavorského, karamelového a pšeničného. A použili jsme několik druhů tuzemských i zahraničních chmelů. Uvařili jsme dobré, lehké a osvěžující pivo,“ představuje speciál pro jarní trh Josef Vávra, vrchní sládek a generální ředitel pivovaru. Svěží nefiltrovaná novinka zlatavě jantarové barvy se dobře pije. „Jde o pivo, které může být nápojem na celý večer, obsahuje 3,5 procenta alkoholu. Hořkost 45 IBU je o trochu vyšší než u běžného ležáku, je svěží a skvěle ladí se sladovou chutí a příjemnou chmelovou vůní,“ říká dál k charakteru jarního speciálu Josef Vávra. Jarní speciál Bernard je k dostání pouze čepovaný v restauracích a hospodách nabízejících pivo Bernard, pivovar jej připravil 800 hektolitrů, takže rychle na něj, než dojde!
Budvar Farmhouse Ale se Zlatou krávou
Budějovický Budvar pokračuje v úzké spolupráci s českými minipivovary. Na svou první letošní misi se létající sládek národního pivovaru Aleš Dvořák vydal do nedalekého Nepomuku. Ve spolupráci s minipivovarem Zlatá kráva zde uvařil neobvyklé pivo Farmhouse Ale.
Belgičtí a francouzští sedláci jej kdysi vařili, aby jim při letních žních na polích nevyschlo hrdlo. I proto se k jeho výrobě používají různé druhy obilí a vyznačuje se typickou obilnou chutí. Řeč je o pivu Farmhouse Ale, které létající sládek Budějovického Budvaru Aleš Dvořák letos uvařil ve spolupráci se Žanetou Petružálkovou, sládkovou z nepomuckého minipivovaru Zlatá kráva.
„Farmhouse Ale je pivo, které kdysi sedláci vařili z toho, co měli zrovna k dispozici. My jsme při vaření použili žito, pšenici, ječmen, oves, a navíc jsme ještě přidali pohanku. Pro kvašení jsme zvolili belgické kvasinky, což pivu dodává další neobvyklou chuť,“ upřesnil Aleš Dvořák z Budvaru.
„Spolupráce s Budvarem a jeho létajícím sládkem Alešem Dvořákem byla pro nás výzvou, která se neodmítá. I pro mě osobně byl celý proces vaření limitky Farmhouse Ale velkým přínosem, a to již od samotného plánování receptu. Zajímavou zkušeností pro mě pak bylo použití pohanky, netradiční suroviny k vaření piva. Věřím, že toto speciální farmářské pivo udělá lidem radost a že mnoho z nich díky němu objeví kouzlo našeho farmářského pivovárku v Nepomuku,“ uvedla Žaneta Petružálková z minipivovaru Zlatá kráva.
Speciál Farmhouse Ale je dostupný v prodejnách Globus. Ve vybraných podnicích v ČR jej naleznete také na čepu. PIVNÍ STYL: FARMHOUSE ALE, IBU: 30, EBC:10, ALKOHOL: 5,5 % OBJ, CHMEL: POLARIS, AZACCA SLAD:OVES, ŽITO, PŠENICE, JEČMEN, POHANKA, KVASNICE: FARMHOUSE
Clock
ALMA DE LA VERA 2024 - Páté výročí počátku projektu Fenetra oslavil pivovar Clock z Podštejna 31. března blendem pět let vyzrálých piv. Blend obsahuje Farmhouse Ale za studena chmelený odrůdou Sorachi Ace a hezky sladový Flemish Red s tóny portského vína. Dohromady se jedná o velmi komplexní chuťový zážitek obohacený hezkou kyselinkou a dlouhým sladovým finišem se 7,8 % alkoholu.
Mazák
Pivovar Mazák zveřejnil první letošní kooperační novinku. Spojení s maďarským pivovarem Horizont Brewing přineslo ovoce - a to doslova. Z únorového setkání vzešel Pannonia Pastry Sour - pivo, kde se Česko a Maďarsko mísí v dokonalé harmonii. Broskvový twist prý přináší nejen svěží kyselost, ale i zajímavý chuťový zážitek. Jde o historicky první Pastry Sour z pivovaru Mazák.
Nachmelená opice
Žhavá novinka HAZY PALE ALE 12 % s chmelem SUPERDELIC. Tenhle chmel je z Nového Zélandu, na trh byl uveden v roce 2023 a jeho aroma je fakt bomba. Nachmelená opice je jedním z prvních pivovarů v ČR, kteří jej použili. Aby se tento chmel krásně projevil, tak jej použili do lehké NEIPY a krásně se v ní rozvinuly tóny po tropickém, červeném ovoci a citrusech.
Pioneer
Jarní speciál LAVINA - svěží COLD IPA s výrazným chmelením a lehkým tělem, díky použití ovesných a rýžových vloček. Novozélandský chmel NECTARON spolu s chmely CITRA a EL DORADO přinášejí tóny citrusů tropického ovoce. To vše je zabalené v aromatickém profilu ležáckých kvasinek za vyšší teploty a dodává pivu vysokou pitelnost. EPM: 14 % hm., ALKOHOL: 5,7 % obj., HOŘKOST: 54 IBU
Sibeeria
Kazbek - Hazy Pale Ale, 12 %, 5 % ABV. Kazbek je český chmel a byl první ve vlně nových aromatických odrůd. Má vůni citrusů, sladkého ovoce a lesních plodů, ale stále má charakter ušlechtilého chmele. V Hazy Pale Ale dali v Sibeerii Kazbek do základu z plzeňského, vídeňského a pšeničného sladu spolu s ovesnými vločkami.
Vesna 2024 - New England Pale Ale, 12 %, 4,8 % ABV. Vesna je v Sibeerii oblíbená jarní tradice – každý rok, když začnou být dny teplejší, to oslaví uvařením světlého chmelového piva na první venkovní popíjení. Vesna 2024 má lehké, hladké tělo a suchý, hořký závěr. Jako obvykle použili množství chmele, které dávají na NEIPA, aby vytvořili stejnou intenzitu v menším balení. Tento zakalený zlatý nápoj se může pochlubit tóny tropického ovoce z Cryo Popu, zemitou komplexností z Moutere a směsí bobulovitého ovoce a květin z Mosaicu.
Ondřej Hampl (s využitím webů a FB pivovarů a pivnic)