Japonské designérské studio Nendo navrhlo plechovku na pivo, která "vytváří ideální pěnu" jako z výčepu

Japonské designérské studio Nendo vyvinulo alternativní plechovku na pivo se dvěma šikmými kovovými očky, která byla vyrobena tak, aby bylo možné regulovat množství pěny vznikající při otevření plechovky. Hliníková plechovka s názvem Foam Can má klasický válcový tvar, ale je vybavena dvěma očíslovanými očky namísto tradičního jednoho. Záměrem společnosti Nendo bylo vyrobit pivní plechovku, která dokáže při nalévání piva do sklenice "vytvořit ideální pěnu" jako z výčepu, tedy ani příliš mnoho ani příliš málo.

První očko - označené "1" - otevře víčko plechovky jen mírně, ale vytvoří uvnitř plechovky koncentrovaný tlak, který aktivuje bublinky v pivu. Uživatel tak může nalít požadované množství pěny do sklenice, než otevře druhé očko označené "2". Toto očko otevře víčko plechovky naplno a vytvoří plynulý tok piva bez pěny.

"Tímto způsobem lze nyní u piva v plechovce snadno dosáhnout sklenice s ideálním poměrem tekutiny a pěny 7:3, tzv. zlatého poměru," uvedlo studio. Svým výzkumem společnost Nendo zjistila, že vytvořením plechovky s menším počátečním otvorem zůstávají bublinky vzniklé poklesem tlaku soustředěny v úzké štěrbině. Studio také umístilo dvě kovová očka na víčku plechovky v opačných úhlech, aby je uživatelé mohli co nejsnadněji otevřít.

Pivní pěna je nezbytná pro lepší chuť piva. Vrstva pěny o dostatečné tloušťce funguje jako víčko, které zabraňuje kontaktu piva se vzduchem a zabraňuje uvolňování aroma, chuti a sycení a zvětrávání piva. Cílem studia bylo vytvořit plechovku, která dokáže produkovat stejně kontrolované množství pěny jako půllitr piva nalitý do sklenice v baru nebo restauraci. Nechme se tedy překvapit jestli se tato na první pohled poměrně jednoduchá, ale zajímavá inovace na trhu opravdu prosadí. 

Fotografie: Masahiro Ohgami

Zdroj: Nendo

Ondřej Hampl