Jeden den pod Proudem

Nad soutokem Mže a Radbuzy se v areálu Plzeňského Prazdroje tyčí vysoká budova bývalé pivovarské elektrárny, kde se dnes…vaří pivo! Pivovar Proud se pyšní sládkovou Lenkou Strakovou vytvořenými recepturami především svrchně kvašených speciálů, ale i zajímavého ležáku a pitelného nealko piva. Redakce vyrazila do Proudu po pečlivé přípravě – ochutnávce setu speciálů z Proudu – s tímto výsledkem: nejvyšší počet bodů – Cardamom Red Ale, Yuzu Pale Ale, Veer West Coast IPA, zatímco u Kisseláče švestka nedošlo mezi námi ke shodě (…).

Na recepci Plzeňského Prazdroje se nás ujal ředitel pivovaru Michal Škoda, do areálu je možno vejít jen s doprovodem. „S Lenkou Strakovou vytváříme dobrý tandem, ona vaří (výborně) pivo, do toho jí nemluvím. A já se věnuji řízení pivovaru a jeho marketingu“ (dle mého velmi dobře, do toho se zase nemíchá sládková – pozn. autora).

K budově Proudu se jde mezi stromy, míjíme přízemní cihlovou budovu bednářské dílny a před námi se objeví vysoká budova bývalé elektrárny otevřené v roce 1907 (elektřina pro Prazdroj se tu vyráběla do roku 1995), ve které sídlí Proud. Velkými okny zvýšeného přízemí je vidět pětice varních nádob z nerezu – jsme na místě! Když vejdeme dovnitř, jsme překvapeni – rozlehlý vysoký prostor je jinak úplně prázdný! „Třicetihektolitrová varna stojí místo parních turbín v prostorách bývalé strojovny, a vyrobí až tři várky piva za den,“ říká ředitel Škoda. Technologii varny a tanků dodaly Pacovské strojírny. „Další nerez už se sem instalovat nebude, zbytek haly plánujeme využít jako místo pro eventy, a pivovarský výčep.“ Na varně právě ochutnává vzorek sladiny svého ležáku K1 plzeňský domovarník Michal Roud, jeden z těch, kteří si v Proudu nechávají na zakázku vařit podle svých receptur vlastní pivo.

Přecházíme dále kolem šrotovny (slad plzeňského typu pochází z vlastní sladovny Plzeňského Prazdroje, další speciální ječné, pšeničné a žitné slady bere Proud převážně od německého Weyermanna) do další obrovské haly, ve které jsou nerezové tanky a stáčecí linky. Tady je (zatím) 20 tanků na kvašení i ležení, každý je samostatně chlazený. Čtyři tanky jsou na jednu várku (právě v nich leží masopustní tmavý ležák), deset tanků na dvě várky a zbytek na tři várky (převážně ležáky nebo EPA). „Taky nám tu zraje výroční single hop ležák Spalek pojmenovaný po „elektroinženýrovi s vizí“ Františku Spalkovi, zakladateli pivovarské elektrárny, dvanáctka vařená s chmelem SAAZ Comfort. Bude mít 40 jednotek hořkosti,“ říká Škoda. Hala je tanky zatím zaplněna tak z poloviny, prostor pro rozvoj tu je velký. Některá piva dozrávají v sudech po whisky, jiná v sudech po víně Guardau, např. brut IPA v sudu po víně Pinot Blanc. Mají tu i dvacet sudů od japonské whisky Nikka, kde zraje 22° Imperial Stout.

Prohlídka je u konce a jako v každém pivovaru následuje degustace přímo z tanků. Připojuje se k nám sládková, čepuje se na její doporučení, ale i naše přání vzešlá z ochutnávky degustačního balíčku piv.

CO JSME OCHUTNALI:

YUZU PALE ALE 10° – Ale s výraznou chutí citrusů z Koreje, 4,9 % alk., inspirováno trendy v USA, lehké citrusové aroma se snoubí s příjemnou hořkostí (chmely Citra, Most, Azacca, Amarillo), použity byly plzeňský a bavorský slad

VEER – 14° původem severoamerického stylu West Coast IPA s vůní tropického ovoce a citrusů, příjemně navonělý a současně i nahořklý, vařený s přidáním ovesných vloček a chmelů Citra, Sabro, Chinook. MŮJ TIP Č. 1!

CARDAMOM RED ALE 13° - skvěle vyvážené sladové pivo s černým damašským čajem s kardamomem, se skvělou načervenalou barvou a karamelovou sladovou příchutí, čehož bylo dosaženo použitím karamelových sladů a žitného čokoládového sladu – MŮJ DALŠÍ TIP Č.1!

PEPPER YOUR SAISON – po tmavě červeném kampotském pepři kořeněná 11°, světlé pšeničné pivo belgického střihu,

MASOPUSTNÍ ŠLOOS – tmavá 12° byla uvařena s použitím 5 druhů sladů (bavorského, vídeňského, karamelového, plzeňského a čokoládového), plné příjemně sladké chuti, ideální k masopustní zabíjačce - MŮJ DALŠÍ TIP Č.1!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hlavním účelem vzniku pivovaru Proud bylo, aby se Plzeňský Prazdroj jako lídr trhu zapojil do podpory celé pivní kategorie i skrze kategorii pivních speciálů. Cílem je vařit jiné pivní styly, nabídnout spotřebitelům pivní alternativy.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aleš Hudský

Foto Ondřej Hampl

Proud

U Prazdroje 64/7, 301 00, Plzeň 3-Východní Předměstí