Kamera, klapka! Jak hraje pivo ve filmu?

Pivo je náš národní nápoj a tak není divu, že si zahrálo v mnoha filmech. V tisíci se prostě jen tak popíjí, ale v některých hraje vlastně ústřední úlohu, nebo alespoň velmi podstatnou. Které české filmy jsou s pivem nerozdělitelně spojené?

Postřižiny – láska k pivu na plátně

Film od Jiřího Menzela podle románu Bohumila Hrabala Postřižiny sice nemá pivo v názvu, ale je vlastně o pivu od A do Z. Patrně není přitažlivějšího výjevu spojeného s pitím piva než toho, když si Magda Vašáryová coby krásná Maryška přihne a vypije půllitru na ex. Tak zdatný piják ovšem Magda Vašáryová ve skutečnosti nebyla, sklenice měla dvojité dno a herečka vypila pouze dvě deci piva, ve filmu vše ale vypadá opravdově. Film vypráví příběh správce pivovaru Francina a jeho sličné ženy, jejich idylku naruší příjezd velmi hlasitého strýce Pepina v podání Jaromíra Hanzlíka. Film se natáčel v pivovaru Dalešice, kde se vařilo pivo již v 16. století. V době natáčení filmu se zde ale pivo nevařilo a pivovar chátral, naštěstí po revoluci se podařilo výrobu obnovit. Dnes se zde vaří například Dalešická 11, nebo Májový ležák a tmavý speciál Fledermaus. Pivovar je dnes možné navštívit muzeum rakousko-uherského pivovarnictví. Vysoký komín, na který ve filmu vyšplhala Maryška s Pepinem, ale budete hledat marně. Filmaři ho totiž postavili coby maketu ve vedlejším JZD.

Adéla ještě nevečeřela aneb jak Flekovské porazilo slovutného detektiva

Dalším filmem, u kterého dostanete vyloženou chuť na pivo, je česká klasika Adéla ještě nevečeřela. Komedie osvědčené dvojice Oldřich Lipský a Jiří Brdečka měla premiéru v roce 1977, hraje se ale každý rok a nestárne. Její vtipy nejsou vyčpělé a pobaví jakoukoliv další generaci. Film vypráví příběh, kdy se do Prahy vypraví detektiv Nick Carter v podání Michala Dočolomanského, aby zde vyřešil záhadu ztraceného psa. Pomáhá mu místní detektiv, kterého hraje Rudolf Hrušínský. Na rozdíl od sportovce tělem i duší a hlavně milovníka nových technologií Cartera jde na vše selským rozumem, klidně, postaru a nikdy se neopomene svlažit svým oblíbeným pivem, což je Flekovské a Plzeňské. Připomeňme, že se natáčelo v hloubi socialismu a nešlo o klasický product placement, ale o prosté nadšení tvůrců pro toto pivo. Rudolf Hrušínský vezme Cartera na prohlídku Prahy, kterou celkem brzo zakončí a detektiva odvede do první restaurace na Plzeňské, za veselou noc jich ještě několik vystřídají a americký detektiv si české pivo pochopitelně zamiluje. Z filmu pochází ikonická fotografie, na které Rudolf Hrušínský před prvním douškem foukne do pěny piva, která se rozletí do okolí. Tuto fotografii si zamiloval tehdejší ředitel plzeňského pivovaru a chtěl, aby visela v jeho kanceláři. Rudolf Hrušínský svolil, ale pouze za podmínky, že obdrží pivo k Vánocům. To se stalo a herec se mohl radovat dokonce z celého náklaďáku piva.

Ze sedmého schodu!

Pivo se také hojně pije v dalším filmu Jiřího Menzela Vesničko má středisková. Doktor, kterého hraje opět Rudolf Hrušínský, se ptá řidiče Karla Mariána Labudy, jak přišel na to, že se má pivo chladit právě na sedmém schodě. Ten mu odpoví: „Dlouhodobým zkoušením. Na šestým je teplý a na osmým už přechlazený.“ Scéna působí jako reklama na pivo, neboť Hrušínský doplní: „Každou takovou chvíli by si měl člověk pamatovat a schovat si ji na horší časy.“ Věta o sedmém schodu měla ale význam pouze ve scénáři filmu, neboť dům Pávkových žádné schody nemá. Marián Labuda totiž vychází ze dveří, za kterými byla ve skutečnosti garáž. Filmaři prý tehdy tahali pivo z mrazáku, což by jim milovníci piva ve skutečnosti jistě zazlívali. Právě podchlazování piva se bere jako velký nešvar. Pivo sehraje ještě svou úlohu ve scéně na zábavě, kdy řidič Karel ochrání svého pomalejšího svěřence, kterému někdo podstrčí pivo. Karel pivo vychrstne z okna, bohužel na právě procházejícího Oldřicha Vlacha. Jeho hláška: „Chlapi, nelejte to pivo z voken!“ zcela zlidověla. Stejně jako pojem Sedmý schod. Dnes je možné si dokonce koupit pivo této značky od Žateckého pivovaru.

Velká sázka o skutečně malé pivo

Ačkoliv jsme největší milovníci piva na světě, samotné pivo mají v názvu pouze dva filmy. V prvním z nich, Velká sázka o malé pivo z roku 1981 navíc o pivo vlastně ani nejde. Film se nechal inspirovat naším patrně největším podvodníkem Harry Jelínkem, který prodal hrad Karlštejn. Za ten měl vyinkasovat 30 000 dolarů coby zálohu, film však není detektivkou, nebo dramatem, ale hudební komedií. Pivo se ve filmu objeví pouze coby objekt sázky, zmíní se hned několikrát v samotném závěru filmu. Nicméně kvůli koupi piva u stánku na Hlavním nádraží celá partička podvodníků přijde o kufr, ve kterém je milion dolarů. Ještě před tím se hlavní hrdina hádá o to, že chce malé pivo, neochotný stánkař odpovídá, že na malé pivo nemá kelímky, což je potvrzení doby dávno minulé.

Divoké pivo v Třeboni

Pro mnohé zněl možná lákavě název dalšího snímku Divoké pivo. Bohužel šlo o snímek, který přesně odpovídal divokým devadesátým letům, se všemi nectnostmi tehdejší pokleslé kinematografie. Film se snaží líčit privatizaci malého jihočeského pivovaru, což může znít lákavě, stejně jako fešná Markéta Hrubešová v hlavní roli. Ta během natáčení musela pobíhat zcela nahá po studené pivovarské podlaze, přes to film propadl. Film se natáčel v nejstarším českém pivovaru Třeboň a herci si prý podle vzpomínek místní pivo skutečně oblíbili.

Michaela Kadlecová

Související novinky