Karolína Chroustovská, Marek Mahut a Ján Hrnko mezi nejvlivnějšími pivními osobnostmi roku 2022 podle prestižního amerického webu Good Beer Hunting

GoodBeerHunting.com jsou webové stránky ze světa piva, které píšou o pivovarech všech tvarů a velikostí. Zahrnují dva samostatné týmy – studio designu se sídlem v Chicagu a redakční tým s přispěvateli po celém světě se zajímavými podcasty. Každý rok se zamýšlí nad tím, jaké mají štěstí, že mohou zaznamenávat příběhy lidí, kteří dělají svět piva lepším. Od neuvěřitelného vedení až po inovativní způsoby myšlení - tito lidé utvářejí budoucnost pivovarnictví. Každoročně tak oceňují nejvlivnější pivní osobnosti, které na ně nejvíce zapůsobili. V jejich letošním výběru Signifiers 2022 jsou z 23 vybraných sládků hned 3 z České republiky!

Karolína Chroustovská

Poté, co 24. února 2022 začala ruská invaze na Ukrajinu, stála Karolína Chroustovská u zrodu benefičního pivního festivalu v Praze s názvem Drink for Ukraine - ne jednou, ale hned dvakrát. Poté, co si vedení města uvědomilo, že bude potřebovat festivalový sál, aby mohlo ubytovat vlny přicházejících ukrajinských uprchlíků, a na poslední chvíli zrušilo festival plánovaný na březen, Chroustovská se svými partnery usilovala o jeho přeložení na pozdější jarní termín.

Díky této akci a iniciativě se podařilo vybrat více než 670 000 korun pro Ukrajinu, ale také zvýšit informovanost a rozhýbat veřejné mínění v rozhodující době. „Mým prvním impulsem byl pocit bezmoci a obrovská vlna paniky," říká Chroustovská. „Narodila jsem se v demokracii, vyrostla jsem v ní a nikdy by mě nenapadlo, že by se tohle mohlo dít jen o pár set kilometrů odtud."

Bezradnost si většina z nás s Karolínou Chroustovskou nespojuje - spíše naopak. Chroustovská jako matka pracující na více frontách organizovala festival Drink pro Ukrajinu a zároveň se starala o tříleté dítě a šestiměsíčního kojence.

Zvídaví čeští pivaři mají již léta přístup k novým řemeslným pivním stylům prostřednictvím Pivovaru Chroust, smluvního pivovaru, který Karolína Chroustovská vede se svým manželem Jirkou Chroustovským. Pivovar například na podzim 2017 vyrobil první Milkshake IPA v zemi, stejně jako další neotřelé receptury, které byly v tomto regionu milujícím ležák dosud neznámé. Aby se tyto nové chutě dostaly do rukou veřejnosti, navázali manželé unikátní partnerství se společností JLV, která má na starosti jídelní vozy ve vlacích Českých drah a nabízí řemeslné styly výhradně cestujícím ve vlacích ČD.

Když zrovna nevařila pivo, neřídila svůj podnik nebo nepořádala festivaly, založila Chroustovská neziskovou organizaci, která se právě přihlásila do české pobočky The Pink Boots Society (nezisková organizace s mezinárodním členstvím, která podporuje ženy pracující v pivovarské profesi, zejména při výrobě řemeslného piva). Ne nadarmo se Chroustovská letos několikrát objevila v českých médiích: Dělá věci, které se dějí.

Pivovar Chroust - fotoreportáž (pivniweb.cz)

Marek Mahut a Ján Hrnko

Středoevropské pivovary mohou být poměrně uzavřené do sebe a často se zaměřují výhradně na místní postupy a zákazníky. Marek Mahut a Ján Hrnko vaří piva ve zcela jiné tradici a do země plzeňského ležáku přinášejí spontánně kvašená piva ALE belgického typu.

Jejich pivovar Many Worlds, inspirovaný pivy typu Lambic, měl v roce 2022 úspěch. Představil lahve na festivalu Wild World v newyorském Brooklynu a na výstavě Salon Piva v Bratislavě, následovalo uvedení lahví na trh, které bylo spojeno s Tap takeover (TTO) společně s brooklynským pivovarem Grimm Artisanal Ales v dánské Kodani.

Tento způsob propojování se odráží i ve vaření piva u Mahuta a Hrnka, kteří kombinují belgický styl chlazení s historickým českým ležáckým sklepem z roku 1876. V tomto sklepě, který se nachází uvnitř dlouho uzavřeného Pivovaru Unhošť za Prahou, je v současné době umístěno něco přes 200 dubových sudů o objemu 225 litrů po odrůdě Bordeaux a několik 500 litrových punčových sudů; další jsou plánovány na rok 2023. Zakladatelé pivovaru při svých cestách lovili divoké mikroorganismy (kvasinky a bakterie) na místech, jako je španělská Ibiza nebo italská Sardinie - a jejich přenosná chladicí loď (typ varné nádoby) jim umožnila vyrábět speciální piva s mikroby specifickými pro dané místo.

Mahut a Hrnko jsou teprve druhými pivovarníky, kteří se v této části Evropy věnují spontánnímu kvašení, a mají silné vazby na Belgii, kde Mahut vyrůstal. Jejich pivovar je součástí modernizace, budování mostů a kosmopolitismu v oblasti, která byla dlouho jednou z nejtradičnějších a nejizolovanějších pivovarských oblastí Starého světa.

Zdroj: Good Beer Hunting, Evan Rail

Ondřej Hampl

Chroust

Přerušená 189/4, Praha

Související novinky