Kolaborační ležák oslavuje českého běžce Emila Zátopka

Londýnské pivovary Bohem Brewery a Old Street Brewery pojmenovaly jeden ze svých ležáků po legendárním českém atletovi Emilu Zátopkovi. Podle pivního publicisty a akcionáře pivovaru Bohem Brewery Glynna Davise má Emilův ležák „ve vůni náznaky citrusových plodů s počátečním dřevitým charakterem amerického chmele, který se rozvíjí do piniově citrusového závěru".

Nová spolupráce londýnských pivovarů Bohem Brewery a Old Street Brewery je oslavou jednoho z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých sportovců, dálkového běžce Emila Zátopka.

Emil je americký ležák s obsahem alkoholu 4 %. Název piva je poctou českému atletovi Emilu Zátopkovi, který v roce 1952 získal tři zlaté medaile na letních olympijských hrách v Helsinkách, překonal řadu běžeckých rekordů a v cizině se mu kvůli způsobu běhu přezdívalo Česká lokomotiva.

Majitel pivovaru Old Street Brewery Adam Green je vášnivým běžcem a spolupráci s jediným autentickým londýnským pivovarem, který vaří ležáky českého typu, považoval za ideální příležitost oslavit jednoho ze svých hrdinů.

Pivní publicista a akcionář pivovaru Bohem Brewery Glynn Davis popisuje chuť piva Emil následovně: „v nose se objevují tóny citrusových plodů s počátečním dřevitým charakterem amerického chmele, který přechází do citrusově-borovicového závěru. Emil má výraznou chuť a na svou velmi skromnou hodnotu obsahu alkoholu 4 % je to pivo s mohutným tělem."

V rámci dne společného vaření piva se ke sládkům z pivovaru Bohem Brewery Matěji Křížkovi a Janu Svátkovi v jejich pivovaru v Tottenhamu připojil Josh Billington z pivovaru Old Street Brewery. Na specializované dekokční varné soupravě Bohem, dovezené z České republiky, uvařili lehký a osvěžující ležák, který osloví jak běžné pijáky, tak pivní nadšence.

Matěj o pivu řekl: „Emil je lehký, vysoce pitelný ležák, který jsme chtěli, ale díky dekokční metodě vaření má také skutečnou hloubku a komplexnost chuti. Emil Zátopek je jedním z našich národních hrdinů a věříme, že by zlatou medaili udělil i ležáku pojmenovanému na jeho počest."

Stejně jako všechna ostatní piva Bohem Brewery i pivo Emil tradičně leželo při nízké teplotě po dobu minimálně pěti týdnů. Pivo je k dispozici v sudech a během prosince a ledna bude na čepu ve výčepu pivovaru Bohem Brewery v Bowes Parku a ve výčepu pivovaru Old Street v Hackney Wick a na dalších vybraných místech.

Zdroj: beertoday.co.uk

Ondřej Hampl