Lednový pelmel z pivovarů a pivnic

S novým rokem spouštíme novou rubriku kratších novinek z pivovarů, pivnic a pivních barů, v rámci, které se vám budeme snažit připravit pravidelně každý měsíc (někdy možná i častěji) „kurátorovaný výběr“ ze zajímavých článků v médiích, novinek na sociálních sítích a webech z českých pivovarů, minipivovarů a pivnic.

Dvanáctka Kozel zmizela z výčepů, U Černého vola hledají náhradu

Od začátku nového roku přestal Plzeňský Prazdroj dodávat do hospod sudový Mistrův ležák, dvanáctistupňový Velkopopovický Kozel. Ukončení dodávky dvanáctistupňového Kozla má negativní dopad např. na kultovní Pivnici U Černého vola, což je jedna z původních staropražských pivnic nacházející se na Loretánském náměstí u Pražského hradu. Od roku 1965 se zde točilo toto pivo od samotného otevření pivnice. V současné době hostinec aktivně hledá za dvanáctistupňového Kozla náhradu. Držíme palce a doufáme, že se brzy podaří najít důstojnou ležáckou alternativu třeba i od některého z menších pivovarů. Na knedlíky s vejci, nebo topinky s vejcem či nivou a právě na „Kozla dvandu“ jsme totiž rádi chodili k Černému volovi už pěknou řádku let! Velkopopovická 12°... - Hostinec U Černého vola - oficiální | Facebook

 

Kolčavka má nový pivní bar

Minipivovar Kolčavka v pražské Libni, který letos bude slavit již 10 let od založení a v roce 2021 se přemístil do ulice Lihovarská, rozšířil v novém roce své stávající prostory a minulý týden otevřel nový bar, který zvětšil své prostory v sousední restauraci Beseder. Vedle restaurace je k dispozici také pivovarská pivnice, kde je na čepu sedm piv, které Kolčavka aktuálně vaří (Cyklistická 8 Ale, Gingibeer 10, Světlá 11, Extra hořká 12, Ale 13, IPA 15, Mrtvý kostelník 15 tmavý Ale).

 

Vezmi pivo na klobásu na Letné

Na pražské Letné loni v listopadu otevřel nový podnik s názvem Vezmi pivo na klobásu, který se specializuje na uzeninové speciality z celého světa a vybrané české a světové craftové pivovary. Proč pivo? Na šesti pípách se tu objevují piva od malých domácích i zahraničních pivovarů. Proč klobása? Majitelé milují nejrůznější druhy lokálních uzenářských specialit. Kamkoli cestují, snaží se hledat malá rodinná řeznictví a chutnat opravdové regionální speciality, které pak nabízejí. Nabídka zahrnuje několik evropských zemí. Vezmi pivo na klobásu, Heřmanova 37, pár metrů od restaurace Na Mělníku, kousek od Bio Oko.

 

Objevte místo zrození klášterního Svatotomášského piva

Augustine Restaurant na Malé Straně v prostorách kláštera z 13. století otevřel po rekonstrukci Pivnici svatého Tomáše. Historické prostory grotty, kde kdysi sídlil pivovarnický provoz Augustiniánských mnichů, jsou přístupné z Letenské ulice 12. Nabízí zde malá občerstvení v českém stylu a své charakteristické Svatotomášské pivo, jehož receptura pochází z roku 1352. Otevřeno je čtvrtek až sobota 16:00 – 23:00. Pivnice Sv. Tomáše bývala u místních vždy oblíbenou lokalitou k večernímu posezení v jedinečném prostoru s velmi charakteristickou atmosférou. Pivnice je umístěna v podzemní jeskyni s původními stalaktity a stalagnáty z 18. století a terakotovou podlahou.

 

Pivní novinky z pivovarů

Mazák z Dolních Bojanovic

První letošní novinka s názvem 12 Saaz Shine je poctivý ležák s českým chmelem Saaz Shine. Tenhle krasavec byl vyšlechtěný ze slavné odrůdy Žatecký poloraný červeňák, který se do vůně a chuti propsal klasickým chmelovým aroma s jemně citrusovým závěrem. Odrůda chmele Saaz Shine byla registrována v roce 2019 a vznikla křížením Sládka a Žateckého poloraného červeňáku. EPM: 12 %, Alkohol: 5 %, Hořkost: 30 IBU.

 

Svou druhou novinku letošního roku v pivovaru Mazák pojmenovali prostě číslovkou 2024. Prý jakmile dojedli poslední kousky vánočního cukroví, bylo jim trochu smutno. A tak uvařili tenhle tmavý Imperial Stout s vanilkou a kakaovými slupkami z čokoládovny Herufek z Čejče. Černá barva, hustá tmavě hnědá pěna. Aroma vanilky a čokolády. Chuť plná, pražená, čokoládová, středně hořká s vanilkovým závěrem. EPM: 24 %, Alkohol: 9,5 %.

 

Limitky Muflon NO LIMITS z pivovaru Kunratice

Řemeslný pivovar Muflon přichází v novém roce s novou řadou pivních limitek s názvem Muflon NO LIMITS, což budou speciály, které v pivovaru uvaří vždy pouze jednou, a při jejich vaření se prý sládek Jiří Novotný nebude ničím omezovat. První limitkou je pivo s názvem Lady Karneval – spodně kvašená silná tmavá 13°. Pro chmelení standardně použili tradiční české odrůdy Sládek a Žatecký poloraný červeňák. Lady Karneval je uvařený pro žhavou dobu karnevalů (pro pány), kterou v zimě v Čechách slaví jako masopust (kmáni). Muflon L. Karneval je limitkou, kterou v pivovaru uvařili opravdu pouze jednou, takže s případným nákupem např. v pražských prodejnách Albert nebo na e-shopu a samozřejmě v Pivovaru Muflon neváhejte. EPM – 13,5 %, Obj. alk. – 5,4 %, Hořkost – 25 IBU.

 

Kakaový porter a Opatský ležák z Břevnovského klášterního pivovaru

První letošní novinkou v Břevnovském klášterním pivovaru je pivo s názvem Cocoa Rye Porter 18 %. K chladnějšímu počasí tak nějak tmavší a silnější piva patří, stejně tak jako např. horká čokoláda. Proto se rozhodli přidat k várce jejich Portera kakaové boby, které nakoupili v bio kvalitě a sami si je pak v domácí troubě opražili a nadrtili. Tuto kakaovou drť přidali jednak do chmelovaru, tak i za studena. Díky tomu má pivo kakaový nádech po hořké čokoládě, doplněné o decentní sladové tóny praženosti. Díky svrchním kvasinkám má pivo také decentní ovocné aromatické tóny. 7,0 % obj. alkoholu, hořkost 30 IBU.

 

Zároveň mají v nabídce ještě poslední sudy Opatský ležák tří rmut 12 %. Toto pivo vaří na počest současného arciopata Břevnovského kláštera pana Prokopa Siostrzonka a zároveň k příležitosti 1031letému výročí posvěcení kostela. Na varně byla aplikována nejnáročnější metoda rmutování – na tři rmuty. Díky tomu a kombinací tří druhů ječných sladů je charakteristická příjemná plnost piva. Originální je rovněž výběr českých chmelů, protože odrůdy Harmonie a Bohemie používají v Břevnovském pivovaru výhradně na tuto várku. Díky nim má pivo jiný charakter hořkosti a aroma, než mají jejich běžné ležáky.

 

Pivovar Agent

Hned čtyři nová piva představil v průběhu ledna rodinný minipivovar Agent z Olešnice v Orlických horách, který se nachází jen pár metrů od botanicky nejcennější louky Orlických hor a deset metrů od státních hranic s Polskem. Majitelem a sládkem pivovaru je Martin Nauš, který se naučil vařit pivo v pivovaru Albrecht ve Frýdlantě, kde absolvoval rekvalifikační kurz Pivovarnické a sladovnické práce a praxi.

16° Austin Powers - Golden IPA – nový výjimečný speciál 16° IPA, pochopitelně chmelený experimentálními chmely, které pochází až z tajemného Chraplachistánu, je úžasně plný, lahodný, jiskřivý a nebezpečně návykový...možná i proto, že obsahuje nejvzácnější ingredienci světa, vedle které je i vzácná ambra bezcenná břečka - mysteriózní Mužo. Tato magická substance děsí nejmocnější padouchy světa, otvírá ženská srdce, ale i jiné části těla, pohání intergalaktické koráby a zastaví i dudomety. Upozornění: při konzumaci piva Austin Powers Danger nechte svůj Šukuár v garáži. EPM 16 %, IBU 69, alk. obj.  6,3 %.

17° Darknet - Double IPA - nový silný polotmavý speciál pro odvážnější povahy a znalce. EPM 17 %, IBU 82, alk. obj. 7,3 %.

 

12° GROBIÁN - světlý ležák - extra bitter fresh hop trojrmut. Jeden slad a jedna odrůda chmele - Bohemie. Tenhle fresh hop vaříme ze 100 % čerstvě natrhaného hlávkového chmele. Hořkost je tak vysoká, že k její zakulacení pivko odpočívalo ve sklepě přes 4 měsíce. Dostat po chmelovaru chmel z varny ven je nanejvýš nepříjemná a zdlouhavá práce, ale výsledek prý stojí za to. EPM 12 %, IBU 80, alk. obj. 5,2 %.

12° ZIMA - tmavý ležák prémium. Ano víme, že tmavé ležáky nemizej ze sklepa nějak extra rychle, ale máme je prostě rádi. Nebojte se ho. Není sladký, jak si většina lidí myslí. Výborně se hodí např. k masitému jídlu. EPM 12 %, IBU 40, alk. obj. 5,1 %.

 

Lednové zatmění v Nachmelené Opici

Australský chmel Eclipse (v překladu zatmění) je v prvním letošním speciálu pivovaru s názvem ECLIPSE SMASH ALE 13 %. Je charakteristický svým ovocným a citrusovým aroma s nádechem dřeva. Nechali jej vyniknout v pivu single hop, které je zároveň vařeno jen na jednom sladu, a to klasickém světlém plzeňském. Výsledkem je slámově světlý ejl s unikátním aroma po citrusech, sladkém ovoci a troškou pryskyřice. EPM 13,4 %, IBU 55, alk. obj. 5,6 %.

 

Nová nealko piva od Clocku

NANA / LAZARUS / KRYSTUS - Co víc si od Clocku přát než nealko Nanu. Nové malinové nealko NANA s opravdu větším než malým množstvím malin. K tomu v Clocku opět uvařili passion fruit, broskev a mango nealko sour LAZARUS, které vařili již loni v létě.

 

Módní vlna Cold IPA?

Mezi novinkami z českých minipivovarů z konce roku a v lednu zdá se kraluje netradiční pivní styl Cold IPA, tedy spodně kvašená IPA. Po nedávném uvedení speciálu Cryonaut, který uvařili v rámci lednového programu Volba sládků společně sládci Plzeňského Prazdroje ve spolupráci s minipivovarem Sibeeria Brewery z pražských Vysočan, představili speciály Cold IPA i další pivovary jako Rampušák, Pivo Karlín, Vik, Ogar, Harry Brno, Pioneer nebo pivovar Antoš ze Slaného.

Rampušák Cold IPA

Pivo by vás mělo zaujmout svojí lehkostí a svěžestí, vytvořenou kombinací kukuřice a rýže v receptuře a jedinečným spodním kvašením, které podtrhuje jeho čistý a osvěžující profil. Hlavní hvězdou v této Cold IPA od pivovaru z Dobrušky je americký chmel Idaho 7, který pivu dodává výrazné tóny tropického ovoce a citrusů a příjemnou hořkost. S EPM 16 % hm. je to ideální společník do chladných dnů, které jsou právě tu.

 

Pivo Karlín Cold IPA

Netradiční styl piva Cold IPA, kde se dohromady snoubí ovocné a citrusové tóny společně s jemností ležáků, je novinkou na čepu také v karlínském minipivovaru Pivo Karlín. Díky použitým chmelům z různých částí světa vás překvapí aroma, které je ještě zvýrazněné použitím technologie Dry Hop u nás v pivovaru. EPM: 13 %, Alkohol: 5,5 %.

 

Pivovar Vik Cold IPA CRISPY

Pivo z kategorie World Beer Cup 2024 series, které kvasí s použitím ležáckých kvasnic za nižších teplot, čímž vytváří nadměrně pitelnou a velice štědře chmelenou IPA. Ležácké kvasnice poskytují čistší aromatický profil ve srovnání s vyššími estery tradičních pivních kvasnic. Kvašení za nižších teplot, než je běžné vytváří lehčí tělo, které pomáhá zvýraznit aromatické chmely CRYO Cashmere a Cryo Simcoe, které ve Viku použili na studené chmelení. Překrásné aroma limetky, citronu a žlutého melounu. Maximální lehkosti piva je docíleno použitím rýže za účelem poskytnout zkvasitelné cukry pro „vysoké prokvašení" – vyšší přeměnu cukru na alkohol pro dosažení suššího profilu piva. EPM 13 %, IBU 40. ALK. 5,8 % obj..

 

Pivovar Ogar

Cold IPA 14° - relativně nový pivní styl, vyznačující se lehkým tělem, zvýrazňující chuťové atributy tropického ovoce, borovice a maracuji z chmelů Simcoe a Cryo pop. Specifickým použitím kvasnic spodního kvašení za vyšších teplot je dosaženo vyváženého poměru pitelnosti a vyšší hořkosti. 6,5 % alk.

 

Pivovar Harry Brno

L̶e̶d̶o̶v̶á̶ Polárka plná vloček je na čepu. Tahle h̶v̶ě̶z̶d̶i̶č̶k̶a̶ vás prý neomylně dovede až k výčepu. Ledová kráska, co voní po maracuji, ale umí pořádně zhořknout n̶a̶ ̶j̶a̶z̶y̶k̶u̶.

 

Pioneer Beer - COLDZILLA - COLD IPA

Dravá novinka, kterou uvařili z těch nejlepších chmelů, které aktuálně dostanete z Nového Zélandu. RAKAU, RIWAKA, NECTARON a SUPERDELIC. EPM: 14 %, ALKOHOL 5,7 % obj., IBU 54.

 

Pivovar Antoš – Cold Cold West

Je to Cold IPA, ale je řádně hot! Chmely Nectaron a Strata se postaraly o úžasné ovocné tóny, díky rýžovým vločkám v sypání má opravdu světlou barvu, je vysoce prokvašená, čekejte suchost a pitelnost. EPM 14 %, ABV 6,2 %.

 

Rozmohl se nám tu takový nešvar! Pivo nám v pražských hospodách výrazně zdražuje

Obešli jsme (za vás) pár vyhlášených pivnic v centru Prahy, které čepují převážně Plzeňský Prazdroj, tak si můžete sami udělat obrázek o tom co v lednu udělalo s cenou 12stupňového piva zvýšení sazby DPH na čepované pivo z deseti na 21 procent.

Konvikt - Bartolomějská

 

Pilsnerka - Národní

 

Srdcovka - Spálená

 

U Glaubiců - Malostranské náměstí

 

U Jelínků

 

U Kocoura - Nerudova

 

U Medvídků

 

U Pinkasů

 

U Rarášků - Mikulandská

 

U Rotundy - Karolíny Světlé

 

U Slovanské lípy - Hartigova

 

Ondřej Hampl (s využitím webů a FB pivovarů a pivnic)

Mazák

Hodonínská 1110, Dolní Bojanovice