Letní pivní trendy 2024: Osvěžující styly a chutě z českých minipivovarů

Máme tu závěr školního roku a začátek prázdnin a spolu s ním přichází i sezóna letních pivních speciálů. Řemeslné pivovary po celé České republice se předhánějí v tvorbě osvěžujících piv, která nejen zchladí, ale i potěší neotřelými chutěmi. Zeptali jsme se opět několika minipivovarů a jejich sládků co pro letošní léto navařili a na jaké sezónní speciály a chutě se můžeme těšit. V článku přinášíme přehled nejzajímavějších domácích craftových pivních novinek letošního léta, které by neměly uniknout žádnému milovníkovi chmelového nápoje.

Letní měsíce jsou klíčovým obdobím pro celé pivovarnické odvětví, neboť během této sezóny se uskuteční třetina celkových tržeb. Letošní léto se opět nese ve znamení osvěžujících lehčích piv s nižším obsahem alkoholu, bohatou ovocně-chmelovou chutí a osvěžující vůní. Stále více minipivovarů zařazuje do své nabídky nealkoholická piva, která jsou vhodná pro řidiče a lidi, kteří chtějí zůstat ve střehu. V letošní nabídce letních speciálů z českých minipivovarů se objevují kyselá piva gose s kiwi, černým bezem a pomerančem, letní verze NEIPA, IPL a Single Hop Ale s intenzivními chmelovými a ovocnými tóny, belgický styl witbier s přídavkem koriandru a pomerančové kůry, sour kyseláče s ovocnými příchutěmi, jako jsou třešně nebo tropické ovoce, lehčí session varianty tradičních stylů jako Black IPA a Farmhouse Ale, které mají nižší obsah alkoholu, nebo letní varianty lagerů, jako je India Pale Lager (IPL), kombinující hořkost a chmelovou vůni IPA s klasickými vlastnostmi českého ležáku. V chuťových profilech letních speciálů převažují ovocné chutě v podobě kiwi, grepu, třešní, tropického ovoce (mango, maracuja, ananas) pro zvýšení osvěžujícího účinku, bylinkové a kořeněné tóny díky použití bylin jako koriandr a máta a pokračujícím trendem je intenzivní chmelové aroma s tóny citrusů, tropického ovoce, kokosových a mandarinkových vůní. Vydejte se tedy pěšky, na kole či vlakem a objevujte pestrý svět letních pivních speciálů z českých a moravských minipivovarů.

Antoš

Kiwetka, Fruited Gose


Původně chtěli Kiwetku uvařit na Velikonoce, ale přišlo jim to až moc prvoplánové. A tak si počkala na příchod léta. Zelené ovoce, zelená bylinka a zelená barva díky dávce antioxidantů v podobě modré spiruliny. EPM: 9 %, ABV 3,9 %. Složení: voda, ječné slady, pšeničný slad, upravený chmel, kiwi, bio limetky, máta, himalájská sůl, koriandr, modrá spirulina.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Pro letošní léto zvolili jako hlavní novinky nealko grepovou IPA s názvem HERO ZERO. Že musí být ovocné beermixy sladké? S tím na ně nechoďte! Smícháním nealko IPA s grepem získali parádně hořký, osvěžující, ovocný a pivní nápoj, u kterého obsah alkoholu nepřesáhne 0,5 % obj. Díky tomu se hodí na letní výlety, posezení, do práce nebo i pro řidiče. Prostě pro všechny ty, kteří chtějí zůstat ve střehu. Ale chuťově v něm stále převládá chmelovost, čili i milovníci klasických piv si zde přijdou na své.

Po úspěšné loňské sezóně letos opakují várky Ovocných kettle sour piv. Určitě zopakují loňské bestsellery jako byly maliny a rybíz, ale pustí se i do nových kombinací ovoce. Kyseláče budou stáčet do lahví i sudů.

Dalším pivem s výraznou svěžestí, který plánují navařit, je Belgian Witbier. Onu charakteristickou svěžest získává pivo přidáním koriandru a pomerančové kůry. Díky tomu vzniká opravdu aromatická pecka, která s plátkem pomeranče vytváří ryze letní pivo.

A tradičně mají navařený Letní Adalbert ALE 8 %. Lehké, svěží pivo s obsahem alkoholu kolem 3,3 % obj. Díky použití 3 amerických chmelů získává výrazné chmelové aroma a příjemnou hořkost.

Budějovický Budvar

Budvar Redix

Hořké, osvěžující, chuťově plné pivo s bylinným charakterem a silným peprným dozníváním. Přitom má jen 4 % alkoholu! Jednoduše? Lehčí pivo, plná chuť. Pivo původně uvařili Aleš Dvořák z Budvaru a Pavel Palouš z minipivovaru Cobolis jako limitovanou edici „Společné z Budvaru“ – piva vařená v Budvaru spolu se sládky z jiných minipivovarů. Díky svému úspěchu ho ale pod názvem Budvar Redix zařadili do stálé nabídky a letos poprvé ho můžete ochutnat i v plechovce. Obsah alkoholu: 4,0 % obj., hořkost: 28 IBU, barva piva: 14 EBC, slad: Český světlý, RED X, chmel: POLARIS (čtyřikrát chmeleno).

Dva kohouti a Budějovický Budvar 

Na Pool

Budějovický Budvar uvedl začátkem června na český trh v pořadí již čtvrtý letní speciál. Pivo Na Pool uvařil ve spolupráci s karlínským minipivovarem Dva kohouti, který je součástí skupiny Ambiente, a navázal tak na úspěšné limitované edice z předchozích let (Summer Affair, Kraťas a Opičí Ejl). Za receptem této zbrusu nové limitky stojí sládci Petr Košin z Budvaru a Lukáš Tomsa ze Dvou kohoutů. Na Pool je pivním typem IPL (India Pale lager). Spojuje v sobě typickou hořkost a intenzivní chmelovou vůni piv typu IPA s vlastnostmi klasického českého ležáku. Chmelení za studena dává tomuto pivu navíc výraznou a plnou vůni s tóny tropického ovoce. Tato kombinace z limitky dělá lehké a velice pitelné pivo, které je i díky nízkému obsahu alkoholu skvělou volbou na léto. PIVNÍ STYL: IPL (India Pale Lager) | SLAD: český světlý slad, surový ječmen | CHMEL: Žatecký poloraný červeňák, Most | ALKOHOL (OBJ.): 4 % | BARVA (EBC): 10 | HOŘKOST (IBU): 38 | SLÁDCI: Lukáš Tomsa – minipivovar Dva kohouti, Petr Košin – Budějovický Budvar.

Elektrárna

Sunrise IPA

Lehká letní IPA osvěží jako ranní rosa za svítání. Rozjasní den jemnými tóny citrusů a tropického ovoce, vyváženou hořkostí a příjemným chmelovým aroma. Světle žluté nefiltrované pivo s výrazným chmelovým aroma, ve kterém jsou patrné především tóny citrusů a tropického ovoce. V chuti jde o pivo velmi lehké s nižší jemnou hořkostí, která mírně vystupuje v suchém doznívání. Celkově navozuje pocit osvěžující lehkosti a skvělé pitelnosti. Alkohol: 3,8 % obj., Stupňovitost: 9 % EPM, Hořkost: 15 IBU, Barva: 7 EBC, Slady: plzeňský, bavorský, nesladovaný oves, Chmel: CryoPop, Citra. WEBUNTAPPED 

Rohatý Witbier

Jeden pracuje v Pivotéce v Pivovarském muzeu v Plzni, druhý vaří pivo. Jako domovarníci si bráchové Honza a Štěpán Kozlíkovi říkají Rohatá mafie. Předloni s nimi v Elektrárně uvařili osvěžující witbier s koriandrem a pomerančovou kůrou. A protože měl velký úspěch, uvařili ho s nimi i letos. Osvěžující pivo belgického stylu Witbier, které přímo láká k posezení na zahrádce. Ve vůni se krásně projevují ovocné tóny spojené s mírnou kořeněnou štiplavostí a vůní koriandru. Chuťově se řadí mezi méně hořká piva, s příjemně nasládlým charakterem, který je vyvážen jemnou kyselostí. Alkohol: 4,6 % obj., Stupňovitost: 11 % EPM, Hořkost: 14 IBU, Barva: 8 EBC, Slady: plzeňský, pšeničný, CaraPils, ovesné vločky, Chmel: Citra. WEB + UNTAPPED

Oba pivní speciály jsou k zakoupení v Dárkové prodejně Plzeňského Prazdroje, v Pivotéce v Pivovarském muzeu v Plzni a dalších podnicích.

Kocour

Již loni zařadili do své nabídky Tom Cat alcohol Free. Obsah alkoholu do 0,5 % obj. Tato nealkoholická IPA vychází z receptury jejich úspěšného speciálu Samurai. V lednu na Dakaru v Saudské Arábii byli součástí úspěšného týmu Martina Prokopa, kde tímto nápojem pomáhali hasit jejich žízeň. Letošní léto přichází na trh s jeho mladším bratříčkem, a to IPA grep alcohol free. Nealko pivo IPA GREP je silně nachmelené s grepovou přichutí, svěží, aromatické a příjemně pitelné. Osvěžující nápoj vhodný nejen pro řidiče. Obsah alkoholu do 0,5 % obj.

Dále přicházejí na trh s novinkou Galuska 8° Single hop American Pale Ale. Jedná se o výčepní pivo, obsah alkoholu 3 % obj., hořkost 30 IBU. Lehký letní Ale uvařený z novozelandského chmele Nelson Sauvin, jenž propůjčuje vlastní jedinečné angreštové aroma, typické pro vinnou odrůdu Sauvignon blanc, od které získalo svůj název. Aroma: grapefruit, bílé hrozny, angrešt.

Dále mají v nabídce Samotář Single Hop. Pivo plné svrchně kvašené. Obsah alkoholu 4,5 % obj. Kocour Samotář je speciální, osobitá interpretace pivního stylu Single Hop. To je označení pro typ piva, vařeného z jednoho chmele, v případě Kocoura chmele odrůdy Kazbek jenž propůjčuje pivu příjemné citrusové aroma.

Kristýna

Shining

Lehké letní pivo se sníženým obsahem alkoholu uvařené ve spolupráci s Jitkou Ilčíkovou z pivovaru Wild Creatures. Jedná se o pivo inspirované ležákem, které je vhodné na popíjení v horkých letních dnech. Má snížený obsah alkoholu 1,6 % a dominuje v něm sušenková chuť díky sladu Biscuit. Koupit se dá na eshopu www.uniquebeer.cz nebo přímo v prodejně Pivotéka a Sklep v Libni (Davídkova 533/38) vždy od středy do pátku.

Mazák

Jako každý rok, vaří na léto osvědčená piva jako jsou 13 Slunovrat, 10 Letní den, 11 Letní noc a 8 Uroboros. Letní den, Letní noc a Uroboros budou v nabídce celé léto, až do konce prázdnin. Slunovrat vaří ku příležitosti Letního slunovratu, který letos vyšel na 20.6. Velmi oblíbené jsou v létě soury a gose, které vaří každé 2 až 3 týdny. Aktuálně mají v nabídce 11 Cherry Sour a 12 Orange Gose, určitě se ale brzo vyprodají a přijdou s jinou příchutí. Možná hruška nebo malina. Nedávno dali na trh bylinkové pivo 10 Slunce, při jehož přípravě použili květ černého bezu a citronovou verbenu od Sonnentoru. Na jaře uvařili dvě piva ve stylu Farmhouse Ale a Saison, po kterých se jen zaprášilo. Byly to 10 Mecheche a 13 Starter Saisony. K pivům typu Farmhouse Ale nebo Saison se ještě toto léto určitě vrátí.

Uroboros - Session Pale Ale, EPM: 8 %, Alkohol: 3,5 %, Hořkost: 30 IBU, Slady: plzeňský, karamelový, Chmely: Columbus, Sabro, Nelson Sauvin. Lehký světlý ejlík s pořádnou náloží chmelů Sabro a Nelson Sauvin, tahle osmička zažene každou žízeň!

Letní Den - Summer Ale, EPM: 10 %, Alkohol: 4 %, Hořkost: 20 IBU, Slady: plzeňský, Chmely: Hallertau Blanc, Cascade US. Letní Ale uzpůsobený k četné konzumaci v teplých měsících. Zlatavě světlé, svěží pivo s příjemným citrusovým dojezdem, který obstarávají použité aromatické odrůdy chmele.

Mecheche - Farmhouse Ale, EPM: 10 %, Alkohol: 4,2 %, Hořkost: 45 IBU, Slady: plzeňský, pšeničný, Chmely: Agnus, Hallertau Blanc, Nectaron. Lehký farmhouse ale s vyšší hořkostí, ve kterém se snoubí kořenité a peprné tóny specifického belgického kmene kvasnic s intenzivní ovocnou chutí novozélandského chmele Nectaron.

Slunce - Herbal Pale Ale, EPM: 10 %, Alkohol: 4,2 %, Hořkost: 40 IBU, Slady: plzeňský, mnichovský, Carapils, Chmely: Columbus, Mosaic, Sabro. Lehký, hořký Pale Ale s jemnou příchutí květu bezu a citronové verbeny, které dodal v bio kvalitě bylinkový ráj Sonnentor. Tento Pale Ale je za studena chmelený americkými chmely Mosaic a Sabro, což dodává pivu výrazné chmelové aroma a svěžest. Pivo je ideální pro letní měsíce a bylo speciálně uvařeno pro Malé bylinkové slavnosti, které se v Sonnentoru konaly 15.6.2024.

Cherry Sour - Fruited Gose, EPM: 11 %, Alkohol: 4,7 %, Hořkost: 20 IBU, Slady: plzeňský, pšeničný, Chmely: Hallertau Blanc. Osvěžující kyseláč s višňovým pyré.

Letní noc - Session Black IPA, EPM: 11 %, Alkohol: 4,4 %, Hořkost: 40 IBU, Slady: plzeňský, karamelový, Carafa Special II, Chmely: Columbus, Citra, Sorachi Ace. Lehké, svěží, výrazně chmelené tmavé pivo ve stylu Session Black IPA o síle 11 % extraktu původní mladiny. Vysoká hořkost a výrazné citrusové aroma mají na svědomí moderní americké odrůdy chmele.

Orange Gose - Fruit Gose, EPM: 12 %, Alkohol: 5,3 %, Hořkost: 15 IBU, Slady: plzeňský slad, pšeničný, Chmely: Hallertau Blanc. První Gose od Mazáka, do kterého kromě soli a koriandru, přidali ještě sušenou pomerančovou kůru a pomerančovou šťávu. Vzniklo tak jemně kyselé pivo, se znatelnou slanou linkou a výraznou chutí pomerančů.

Slunovrat - Modern Pale Ale, EPM: 13 %, Alkohol: 5,1 %, Hořkost: 30 IBU, Slady: plzeňský, pšeničný, Chmely: Hallertau Blanc, Idaho 7, Strata. Pale ale v sypání zastoupený spoustou ovesných vloček a pšeničného sladu, se střední hořkostí a intenzivním chmelovým aroma moderních amerických chmelů Idaho 7 a Strata. Očekávat můžete hlavně tóny tropického ovoce, grepu a borové pryskyřice.

Starter Saisony – Saison, EPM: 13 %, Alkohol: 5,5 %, Slady: plzeňský, pšeničný, Chmely: Magnum, Žatecký Poloranný Červeňák. Osvěžující Saison, lehce ochucený pomerančovou kůrou, koriandrem a citronovou trávou. Uvařeno v kooperaci s Albrechtickým pivovarem k příležitosti Mazáckého otevření sezóny.

Piva Mazák zakoupíte buď přímo v pivovaru Mazák (Hodonínská 1110, Dolní Bojanovice), na čepu vybraných podniků nebo v pivotékách po celé ČR, nebo na e-shopu www.pivovarmazak-eshop.cz.

Nachmelená opice

Summer Neipa 13 %

Letní verze NEIPA (džusový ejl) s použitou kombinací chmelů Citra, Mosaic a Eldorado. Plnosti je dosaženo použitím ovesných a pšeničných vloček, chmelově džusové chuti pak velkou dávkou chmele na vířivce a při hlavním kvašení.

Tropical Pastry Sour 15 %

Sour s tropickým ovocem (mango, maracuja, papaya, ananas, mandarinka) a i když je to patnáctka, tak má jen 4,8 % alkoholu, a proto osvěží i v létě ;-)

Harlequin&Mystic English Pale ALE 12 %

Sladový až lehce karamelový ejl s novými anglickými chmely Harlequin a Mystic.

Mosaic SMASH Ale 13 %

Single hop PALE ALE s oblíbeným americkým chmelem MOSAIC.

Goséčko 11% Černý rybíz

GOSE je starodávný pivní styl z Německa, jedná se o kyselé pivo s použitím koriandru a soli. V Nachmelené opici do něj ještě přidali šťávu z černého rybízu. Tato kombinace se může zdát divoká, ale opak je pravdou, protože jemná slanost přidává na pitelnosti a balancuje chuťový profil.

Sabro&Talus Hazy Pale Ale 12 %

Zakalený/HAZY pale ale (lehká NEIPA a džusík) s americkými chmely SABRO a TALUS. Zákal pivu dodávají ovesné a pšeničné vločky, chmelení je intenzivní ve studené části procesu. Hořkost je nižší a pivo má připomínat spíše ovocný džus. Chmely pak pivu dodávají ovocné, tropické až džusové aroma, ze kterého jde nejvíce cítit kokos (SABRO) a mandarinka (TALUS).

V průběhu léta můžete tyto letní speciály zakoupit přímo v prodejně pivovaru, nebo na Opičím e-shopu: https://shop.nachmelenaopice.cz

Poupě

Nedávno otevřený pivovar Poupě čerpá dlouholeté technologické zkušenosti Dalešického pivovaru, ale zároveň přináší extravagantní, neotřelé chutě a pivní styly s vybroušenou pitelností. Dbají na využití kvalitních čerstvých surovin, které, stejně jako síla a styl piva, respektují roční období. Jejich cílem je zákazníkům otevřít nové obzory pivního světa při garanci prvotřídní kvality.

SMASH APA 13 %, Mosaic Cryo

American Pale Ale zlaté barvy, pro jehož výrobu použili pouze jeden druh sladu (Maris Otter) a jeden druh chmele (Mosaic Cryo). Po použitém sladu má pivo lehké sladové tělo. Aroma lesních plodů, květin a tropického ovoce pak pivu dodalo vydatné studené chmelení moderní americkou chmelovou odrůdou. EPM 13%, IBU 35, alk. 5,5% obj.

Ejlík 5 %, pomeranč

Lehounká verze svrchně kvašeného piva, které je díky nízkému obsahu alkoholu ideálním parťákem pro zahnání žízně. Velmi osvěžující pivo s chutí a vůní zralých pomerančů doplněné o chmelovou linku novozélandské Motueky. EPM 5 %, IBU 30, alk. 2 % obj.

Gose 9 % - černý bez

Gose je starobylý německý druh svrchně kvašeného, kyselého piva. Tentokrát zvolili kombinaci s bezovým květem (vlastní sběr), jehož výrazná vůně a chuť se skvěle doplňuje s kyselostí a mírnou slaností tohoto pivního stylu. Výsledek je velmi lehké, osvěžující pivo. EPM 9 %, IBU 10, alk. 3,5 % obj.

The Barn Beer Co.

The Barn vs. browar Nepomucen - Good vibes 18,5⁰, thiolized double NEIPA
Před nějakou dobou je oslovil Pawel z dobře známého polského řemeslného pivovaru Nepomucen, který na tamní scéně patří k naprosté špičce. Stačilo pár mailů a vznikla receptura na tuto unikátní, silnou double NEIPA, která je zaměřena na aroma získané z tzv. thiolů. To jsou aromatické sloučeniny, které jsou obsaženy ve vázané formě například ve sladu i chmelu, hlavně ale v produktu, který u této várky použili. Tím je Phantasm powder, prášek získaný ze slupek vinné révy odrůdy Sauvignon Blanc. Při použití správného kamene pivovarských kvasnic, jako v jejich případě White labs Tropicale blend (WLP 077) a vhodných chmelů (použili Nelson Sauvin, Citra, Hallertau Blanc) se jejich schopnost uvolnit vázané thioly projeví explozí exotických chutí připomínající zralou mučenku, mango, ananas a další sladké tropické plody. Spolu se sametově hladkým tělem, úžasnou šťavnatostí a lehce nasládlou chutí je toto opravdu vymazlená double NEIPA.

THE BARN VS. NOZIB – CLASH OF THE BEERS 16°, NEIPA

Nový projekt Honzy (The Barn) a Michaela (Nozib). Dva pivovarští, kteří pochází z vesnic nedaleko sebe, poznali se dávno před vznikem pivovarů jejich otců, založili si vlastní značky piva a dokázali je dovést ke špičce české craftové scény. Pojí je tedy podobný příběh, a tak se rozhodli pro netradiční formu kooperace, kdy nevařili pivo společně, ale každý zvlášť ve svém domovském pivovaru. Z jedné receptury a stejných surovin tak vznikla, díky dvěma rozdílným technologickým postupům, dvě rozdílná piva. A jaký je výsledek? O ten se utkají ve vašem hodnocení. Je tady Clash of the beers! Použité chmely: Citra (sklizeň 2023), El Dorado (sklizeň 2023). Alk: 6,7 %, hořkost: 30 IBU.   

THE BARN: LOVE 12°, NEW ENGLAND PALE ALE

Love je nejnovějším přírůstkem mezi postavičky z lokálu The Barn, které ztvárňuje ilustrátor Slakinglizard. Že si to Barneyho stará štráduje ke dveřím pozná osazenstvo hospody spolehlivě podle třesoucích se sklenic a pohotově schovává karty do kapes, aby nebyl odhalen lokální hazard. Love je křehká květinka, která má nejraději červenou knihovnu, a když si z kníru utře pivní pěnu rozparádí nejednoho štamgasta. Tento jemný, lehký a krásně zakalený New England Pale Ale se bude během teplých letních dní skvěle popíjet. Když pro pivo vymýšleli název a ilustraci, rozhodli se použít chmely, které pivu dávají tóny po červeném ovoci. Čekejte tedy originální tóny lesních jahod, malin, a dokonce i růže, které jsou uhlazeny pšeničnými, ovesnými i ječnými vločkami. Použili oblíbený americký chmel Strata a doplnili ho méně známou, relativně novou francouzskou odrůdou Barbe rouge, která se těší vzrůstající popularitě a my už víme proč. Alk. 4,8 %, hořkost 20 IBU.

The Barn feat. Pivovar Čestmír - My little sunshine 12° ročník 2024, milkshake session fruit IPA s guavou a marakujou  

Pivo vymyšlené v letním tropickém duchu díky přidanému ovoci guava a marakuja. Pod palmami na slunné pláži v Karibiku si vychutnáváte lehký ovocný koktejl s trochou smetany a jste opojeni všemi okolními krásami. Přesně to vám přenesli do tohoto společného piva. Rozhodli se aromatizovat chmelem Citra jen v horké fázi výroby (whirlpool), takže chmel ovoci pouze sekunduje a nechává ho tak plně vyniknout. Pivo je lehké a lehce se i pije. Proto ho nazvali My little sunshine. Troška letní pohody na vás čeká v každém doušku. Alk. 4,5 %, IBU: 20.

Únětický pivovar

ÚNĚTICKÁ LETNÍ 8°

Únětická Letní 8° tě rozhodně překvapí. Přestože to je 8°, její chuť je výrazná díky přidání mnichovského, a také melanoidního sladu, který se používá především pro tmavší piva. Toto je ale světlé, samozřejmě nefiltrované a nepasterované, spodně kvašené pivo. Chmely Citra, Kazbek a Sládek dodávají pivu jeho aroma a ostatně jako všechna Únětická piva je Letní 8° hořká a velmi pitelná. Ideální letní osvěžení! Slady: Plzeňský, Mnichovský, Melanoidní, Chmely: Citra, Kazbek, Sládek, Stupňovitost: 8,5 % EPM, Hořkost: 40 IBU, Obsah alkoholu: 3,6 %.

Únětickou Letní 8° ochutnáte ideálně přímo v pivovarském hostinci (Rýznerova 19, Únětice), nebo v některém z podniků, kde čepují Únětice. A doporučujeme ty podél cyklotras!

Ondřej Hampl

Mazák

Hodonínská 1110, Dolní Bojanovice