Mezinárodní den piva nebo “Svátek, o kterém nikdo neví”?

Dnes, pátek 5. srpna 2022, je Mezinárodní den piva a web www.internationalbeerday.com tento den charakterizuje jako celosvětovou oslavu piva, která se koná vždy první pátek v srpnu v hospodách, pivovarech a pivních zahrádkách po celém světě. Je to den, kdy si milovníci piva na celém světě mohou připít na zdraví sládkům a výčepním, dát jim najevo svou úctu a radovat se z velkoleposti piva!

Ptáte se, čím je tento den výjimečným? Výše uvedený web v základních bodech doporučuje, jak tento den oslavit:

  1. Sejděte se s přáteli a vychutnejte si s nimi dobré pivo
  2. Darujte pivo
  3. Vychutnejte si piva z jiných kultur
  4. Poděkujte svému sládkovi, výčepnímu nebo komukoli, kdo se stará o to, abyste měli vždy čerstvé a kvalitní pivo

Říkáte si, že jste o tomto svátku ještě nikdy neslyšeli? Nebojte se, nejste sami. Tato tradice vznikla v Santa Cruz v Kalifornii (USA) v roce 2008 a do evropského prostoru se dostává zatím jen zřídka. U nás tento svátek zatím také příliš známý není, možná i proto - že mnozí z nás se výše uvedenými body řídí každý den a nepotřebují k tomu speciální svátek :-)

Když jsme se zeptali malého vzorku pivovarů (The Barn, Crazy Clown, Nachmelená Opice a Dva Kohouti), tak žádný z nich tento den nijak speciálně neslaví a ani nepřipravuje žádnou akci. Reakce (na otázku, zda se nějak speciálně připravuje na Mezinárodní den piva) od Jakuba Rendla z pivovaru Crazy Clown: „A kdy že to je?“, určitě mluví za vše.

Podobná odpověď přišla i z eshopu Pivní lednice: „Nijak zvlášť se na tento den nepřipravujeme, ani v kalendáři ho zapsaný nemáme. Víme, že existuje např. i “Den stoutu” a pak je takových různých příležitostí mnoho. Většinou v tyto dny zaznamenáme několik postů na Instagramu ze zahraničí, ale u nás jsme si zájmu zatím nevšimli,” doplňuje spolumajitelka eshopu Iveta Bydžovská.

Ať už tedy tento "svátek" znáte nebo ne, pošlete (nejen) dnes zprávu, zavolejte nebo osobně poděkujte nejlépe návštěvou vašim pivovarům, hospodám, barům, sládkům a výčepním, aby věděli - že je máte rádi. :) To vždy potěší.
 

Marek Hotovčin