Na jižní Moravě se daří minipivovarům, loňský rok přinesl vznik šesti nových

Na jižní Moravě v loňském roce vzniklo podle dostupných informací šest nových minipivovarů a jeden výrobu ukončil. Počet nových provozů je nejvyšší od roku 2017, kdy vzniklo osm nových podniků. Hospodářská krize a nárůst cen vstupů se tak zatím na trhu neprojevil. Celkem bylo ke konci loňského roku v provozu v regionu 68 minipivovarů, z toho 15 v Brně.

Největší investicí je spuštění Pivovarského domu Poupě v centru jihomoravské metropole. „Také zde investici zbrzdila covidová pandemie, ale i provozní důvody. První várka se uskutečnila loni na podzim, přestože technologie byla na místě už o dva roky dříve. Do té doby Pivovarský dům Poupě ve své brněnské pivovarské restauraci čepoval pivo ze sesterského podniku v Dalešicích,“ upozorňuje Filip Vrána, který vývoj na trhu dlouhodobě sleduje a bude se od podzimu na MENDELU podílet jako pedagog na vzniku nového studijního programu zaměřeného na pivovarství a sladařství.

Nejvíce pivovarů je koncentrováno do Brna a jeho okolí, zejména pak na Tišnovsko, které se tak stalo moravským pivním „Bambergem“. Oproti tomu teprve druhý pivovar vznikl na Blanensku. Naopak výrobu ukončil po více než deseti letech Santon z Měnína. „Cena piva se mění minimálně, zatímco vstupy vzrostly markantně,“ uvedl majitel pivovaru Zdeněk Kadlc, které pivo vařil od roku 2005.

Podle absolventa MENDELU a sládka Jana Grmely největší potíže malé pivovary teprve čekají. „V roce 2022 pivovary čelily růstu cen surovin i energií v řádu desítek procent, nicméně silná letní sezóna většině z nich poskytla dostatek zdrojů pro pokrytí zvýšených nákladů. Růst cen vstupů však nadále pokračuje tak, jak končí fixace jejich dodavatelům i jim samotným. Otázkou je, zda můžeme podobně silnou sezónu čekat i v letošním roce, kdy se naplno začnou projevovat krizové ekonomické faktory a lze očekávat odliv hostů z restaurací, kam malé pivovary prodávají převážnou část své produkce,“ uvedl Grmela.

Podpořit rozvoj pivovarnictví má od nového školního roku na MENDELU nový studijní program Pivovarství a sladařství na Agronomické fakultě. Odborně vzdělaných sládků je v ČR stále nedostatek a v pivovarech je nahrazují odborní garanti. To se týká i řady pivovarů na jihu Moravy.

Nově vzniklé pivovary na jihu Moravy: Pivovarský dům Poupě, Wild Creatures Dolní Dunajovice, Jonatán Znojmo, Pivovar Lednice, Lhotecký mlýn, Slovácký Šenk a Minipivovar Slavjan

Počty minipivovarů v jednotlivých okresech: Blansko 2, Brno 15, Brno-venkov 16, Břeclav 11, Hodonín 13, Vyškov 3, Znojmo 8. Do souhrnu nejsou zahrnuty tzv. létající pivovary.

Zdroj: MENDELU

Pivovarský dům Poupě

Dominikánská 342/15, 602 00, Brno-město

Související novinky