Na mlátu si může pochutnat i člověk

Pivovarské mláto je vedlejším produktem při výrobě sladiny, „to, co neproteče přes filtr“. Jeho obsahem jsou především zbytky obilek (pluchy), drť, nerozpustné bílkoviny připomínající kal.

Mláto se tradičně používá jako krmivo, ať už přímo nebo po silážování, ale spíše ve formě doplňku – má totiž v sobě jen velmi málo energie; technologie slouží naopak k tomu, abychom maximum sacharidů zpřístupnili kvasinkám. Mláto se při výrobě piva obvykle několikrát proplachuje za zvýšené teploty, takže toho v něm opravdu nezbude (minerály a problematicky využitelné proteiny). Lze ho spotřebovat jako hnojivo nebo při spalování biomasy – de facto jako by šlo o odpad.

Z tohoto hlediska je logické, že někoho napadlo používat mláto i pro výrobu potravin. Vysoký obsah nerozpustné vlákniny, a naopak nízký obsah energie zde naopak může představovat výhodu, kdy konzumace mláta může například snižovat hladinu cholesterolu. Výrobky z tak mláta můžeme považovat za další příklad využití pivovarských produktů v gastronomii. I když jde o potraviny nové, na rozdíl od třeba pivní zmrzliny chutnají naopak celkem tradičně. Mláto se nejčastěji zpracovává na způsob pečiva, pomazánek nebo karbanátků.

Jeden z projektu využití mláta v potravinářství podpořila i Technologická agentura ČR. Na Mendelově univerzitě v Brně experimentují v rámci projektu s přidáváním (sušeného) mláta do mouky pro výrobu pečiva nebo s přidáváním do jogurtů. Karbanátky, nudličky a sušenky zkoušení vyrábět z mláta na Výzkumném ústavu potravinářském, především s ovocnými a zeleninovými přísadami. Krekry z mláta Plzeňského prazdroje se již prodávají. Výroba několika potravin na základě pivovarského mláta byla dokonce patentována. V této souvislosti se často argumentuje bojem proti plýtváním potravinami nebo bezodpadovým hospodářstvím, ale na druhé straně třeba dodat, že takové sušení mláta je naopak docela náročné na spotřebovanou energii.

Některé pivovary nabízejí mláto k odběru zdarma, i když obvykle přitom požadují, aby si zájemce vzal větší množství. Kdo chce, může si ale mláto nebo finální produkty z něj samozřejmě i koupit. Asi nejjednodušší způsob, jak si mláto připravit v kuchyni, je přidat ho do mletého masa nebo nastrouhaných syrových brambor k přípravě bramboráků.

Pavel Houser

Související novinky