Na Zelený čtvrtek zelené pivo!

Opravdu dobré je podle nás z Rožnova pod Radhoštěm a v dalších minipivovarech, umí ho i průmyslové pivovary.
Velikonoční svátky jsou příležitostí i pro pivovary, které k této příležitosti uvařily řadu speciálů.
Popeleční středa inspirovala pražský Břevnovský klášterní pivovar, který ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem uvařil pro program Volba sládků nakouřený speciál s názvem Popeleční Benedikt.
To na Zelený čtvrtek míří kroky pivních příznivců do pivovarských hospod i do hostinců velkých pivovarů, aby přivítali jaro zeleným pivem. Barva symbolizuje svátky jara, zelené pivo – alespoň podle marketérů pivovarů – pročistí organismus a naladí ho na příchod jara.

Začalo to Starobrno

Prvním z pivovarů, který na trh uvedl před 17 lety zelené pivo, bylo Starobrno a Heineken ho čepuje ve většině svých restaurací každý rok. Podle pivovaru se spolu s chmelem do mladinové pánve přidává bylinný výluh. Zelená barva je výsledkem kombinace několika faktorů - technologie, surovin, výluhu a likéru. Starobrno začíná zelené pivo čepovat na zelený čtvrtek v centru Brna na Mendlově náměstí a pivaře láká na svém webu slovy: Po dvou letech se konečně můžeme společně setkat u velikonočního škopku bez omezení.

Postupně se přidávaly další. Letos lze v hospodách nalézt zelené pivo z náchodského Primátora (Jarní zelené 4,7 %, s přidáním jarního zeleného ječmene, podle mého mínění dobrý příjemně nahořklý ležák světle zelené barvy).

Středomoravský pivovar Litovel na to jde trochu jinak a jeho zelené pivo kromě všelikých bylinek přidává i další ingredience, díky kterým lze v chuti rozpoznat exotické podtóny tvořené hlavně pomeranči a citróny. Opravdu dobré! Základem je nefiltrovaný ležák.

Čtrnáctka Lobkowicz Zelený Krasličák zaujme svou silou (14 stupňů), na patře mírně nasládlou chutí, při polykání jemnou hořkostí a celkově svou plností. Jeho výrobcem je Černá hora. Pije se opravdu dobře a jen potvrzuje, že zelená piva jsou nejlepší silnější.

Jen v lahvi jsem sehnal zelené pivo vyráběné pod značkou Zelená koruna ve Vratislavicích. Nápoj na bázi světlé dvanáctky si mě získal silnou hořkostí v dochuti. Opravdu pitelné.

Zelený čtvrtek? Ne! Bílá sobota je inspirací pro Bernarda!

Svojí cestou jde jako obvykle pivovar Bernard. Ten se inspiroval Bílou sobotou a v její barvě navařil svrchně kvašený ležák Bernard Pšenice. „Je to světlé pivo s krásnou vůní, ve které jsou cítit tóny hřebíčku a banánu,“ představil novinku vrchní sládek pivovaru Josef Vávra.

A minipivovary?

Na Popeleční středu jsem zavítal do pivovaru v Rožnově pod Radhoštěm, abych ochutnal zelené. Jejich zelená byla pro mě nejzelenější. A chuť nejplnější. Jak na to šli, mi řekl spolumajitel Tomáš Kupčík: „Správný recept na chutné zelené pivo jsme hledali přes tři roky. Je to alchymie. Jako základ používáme jantarovou světlou třináctku, jejíž barva je tmavě žlutá. Do něj vmícháme extrakt bylin modré barvy, ten kupujeme rok dopředu. Kombinace těchto barev vytvoří sytou „jarní“ zelenou barvu.“ Prosté, že?!?

Velikonoční zelený ležák 11 %, má na pípě i jihočeský minipivovar Zvíkov. „Na Velikonoce se v minipivovarech vaří velké množství speciálů. hlavně barevných, vesměs v sudech. Speciály v malých šaržích jsou pro české minipivovary typické,“ říká majitel pivovaru a zároveň prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich.

Recept na zelené

Ležák se uvaří obvyklým způsobem. Ve fázi varu se receptura obohacuje o výluh ze zelených bylinek. Díky tomuto likéru nebo sirupu získá nápoj nazelenalou barvu a mírně nahořklou chuť. Výsledkem 8denního spodního kvašení a rozšířením receptu o bylinky, má zelené pivo většinou větší množství alkoholu než pivo klasické.

Otázkou je, jak pivo barvit do zelena. Pivovary začínaly s potravinářskými barvivy (Chlorofyl – pivo má barvu spíše brčálově zelenou. Barvivo E133 – brilantní modř). Chuť byla ovšem většinou umělá. Tato barva se vyrábí z uhelného dehtu (!?!). Z větších pivovarů vařily zelené várky s přídavkem modrého barviva například Primátor, Starobrno nebo Chotěboř.

Dalším krokem tedy bylo nemít tak jasnou zelenou barvu, ale zato získat přidanou hodnotu v podobě bylinných likérů a bohatší chuti. Pivovary své konkrétní recepty na zelené pivo tají, pracují ovšem většinou s ryze přírodními složkami ve formě bylin jako jsou kopřiva dvoudomá, máta peprná, mix mařinky a meduňky či zelený ječmen.

Užijte si zelené pivo! Další bude až za rok.

Aleš Hudský

Rožnovský pivovar

Pivovarská 6, Rožnov pod Radhoštěm 756 61