Je to jeden z nejrozsáhlejších klášterních komplexů na českém území. A cisterciácký kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k těm nejhezčím skvostům sakrální architektury. Klášter v podkrušnohorském Oseku už sice nežije tak jako dřív, ale pořád nabízí návštěvníkům obrovský zážitek, i díky rozlehlé zahradě se starými stromy. Právě pod nimi může člověk vychutnávat zdejší piva Ossegg, které se vaří v barokních prostorech.
Z podobného DNA - tedy skvostné architektury schované před davy turistů v zapomenutém pohraničí - čerpá i Pivovar Broumov ležící kousek od kláštera v Olivětíně. Ten má navíc k dispozici i vlastní humnovou sladovnu, což představuje další velké technické lákadlo.
Velmi svěže s premonstrátským dědictvím zase pracuje sládek Jiří Kratochvíl v Želivu. Jen kousek od dálnice D1 tu člověk uprostřed vysočinských lesů najde oázu klidu a skvělého pivovarského zážitku, který má tu výhodu, že tu klidně - přímo u pramene - můžete strávit víkend v hezkých pokojích. A zdejší abbey ale s názvem Godšalk 12 pijáka alespoň na chvíli přenese do Belgie.
A tím nekončíme. Cestou dál na jih, v obci jménem Předklášteří, najdeme stále zajímavější Klášterní pivovar Porta Coeli. Zdejší produkty značky Vorkloster se sice striktně drží jen a jen spodního kvašení, ale i tak je sortiment poměrně bohatý.
Samotnou kapitolou je pak česká metropole. V Praze totiž najdeme hned dva - a velmi vyhlášené - pivovary v klášterech. Strahovský a Břevnovský. A jak svatý Norbert, tak svatý Vojtěch se snaží průběžně překvapovat svěžími nápady ve své produkci, takže se nikdo nemusí obávat žádného konzervativního zážitku. Tady víc než kde jinde platí známé pivovarské Dej Bůh štěstí!
Ondřej Stratilík