Nejznámější pivní skupiny na Facebooku: 3. díl: “Domácí pivo - Homebrewing”

Na českém Facebooku je mnoho skupin domovařičů piva, ale jen u jedné z nich máte jistotu, že radu dostanete obratem. To se samozřejmě hodí nejvíc, když jste uprostřed vaření vašeho piva a něco není tak, jak byste očekávali. Jak skupina funguje nám prozradil zakladatel a jediný admin, Mirek Peška.

Skupina "Domácí pivo - Homebrewing" je nejpočetnější domovarnickou pivní skupinou na českém Facebooku. Už celých 13 let si její členové vzájemně předávají zkušenosti a radí, jak uvařit jednotlivé pivní styly. Pamatuješ si dnes ještě co tě nejvíc lákalo založit tuto komunitu?
V době kdy jsem tuto skupinu na Facebooku zakládal, bylo na českém internetu aktivních několik klasických diskuzních skupin a fór. Facebook v té době hodně sílil a obrovskou devízou bylo to, že zde již bylo soustředěno velké množství lidí. I tak jsem byl ale ve skupině skoro dva roky sám. Postupně se ale přidávalo větší a větší množství lidí a nyní je nás skoro 11 tisíc a máme i několik desítek příspěvků za den. Členové skupiny pak nejsou jenom z Čech, ale i ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska a vůbec skoro z celé Evropy. Rozvoji také napomohla vlna domovarnického boomu, který před pár roky nastal. Skvělé je sdílení většího množství fotografií a videa, stejně jako možnost rychlé reakce na položený dotaz. Není výjimkou, že někdo z kolegů zrovna vaří pivo, něco se mu přihodí, rychle tak napíše dotaz a do pár minut má několik odpovědí zpět.

Skupina je aktivní každý den, kromě samotného vaření se v příspěvcích řeší technologie či příslušenství. Ty jsi jediným adminem, jak to všechno zvládáš?
Popravdě to zvládají hlavně členové sami. Když je součástí skupiny takový ten kultivovaný duch spojený s radostí někomu poradit nebo pomoci, tak to je prakticky admin bez práce. Členové mi také hodně pomáhají, když sami poukazují na nevhodné příspěvky nebo falešné profily, které se občas objeví a nahlásí mi je.

Procházejí jednotlivé příspěvky tvým schvalováním nebo se zobrazují ihned? Jak se ti daří udržovat pořádek ve skupině?
V současném nastavení skupiny dochází ke schvalování pouze prvních příspěvků u nově příchozích členů. Snažím se tak alespoň trochu filtrovat profily, které chtějí být součástí skupiny z jiného než pivovárečného důvodu. Schvalováním se také musí projít při vstupu do skupiny, kdy se snažím, už v tomto kroku, odmítat některé falešné profily. Je pravda, že se párkrát stalo, že byl takto odmítnut i člověk, který měl reálný zájem o vaření piva, ale to jsme pak vždy vyřešili individuálně. 

V pravidlech skupiny jsou jasně zakázány jakékoli komerční příspěvky. U tak velké a aktivní skupiny je to velmi sympatické, že jsi nepodlehl žádným sponzorům a nadále si udržuješ nezávislost. Považuješ tento krok za jeden z klíčových, proč je skupina tak žádaná? Jaké jsou další?
Skutečně mi několik nabídek na komerční propagaci nebo dokonce odprodej správcovství skupiny přišlo, ale vždy jsem je odmítal. Myslím si, že pokud má diskuze a pomoc ostatním domovařičům ve skupině fungovat, pak každé komerční sdělení jen zbytečně zaplňuje a odrazuje diskutující. Bohužel tak musím odmítat i komerční příspěvky některých členů, ale nemohu dělat výjimky, pravidla by měla být stejná pro všechny. Bazarový prodej vybavení nebo odprodej surovin, je ale určitě ve skupině vítán. Možná bych se ani nebránil například vyhlášení nějaké soutěže, kdy by někdo ze členů mohl vyhrát zajímavou cenu s domovarnickou tématikou. Zase by to ale nemělo být moc často nebo výrazně komerčně ovlivněné tak, aby to nepřesáhlo diskuzní ráz skupiny. V pravidlech skupiny také prosím diskutující o slušné a neurážlivé vyjadřování k příspěvkům, což se u nás ve skupině naštěstí děje. A pak, že se slušní lidé schází jenom u vína :).

Máš nějaký plán, čeho bys se skupinou chtěl dosáhnout v příštích letech?
Rád bych udržel skupinu ve stejném rázu jako nyní a to už jen proto, že hodně starších diskuzních fór na jiných platformách již zaniklo. Pokud chce člověk v příspěvcích vyhledávat, tak už dokáže najít velké množství rad a návodů, které každého domácího sládka vařením piva provedou a pomohou mu. Bylo by určitě škoda o tyto zkušenosti a rady členů přijít. Je mi jasné, že skupina asi už výrazně více neporoste, ale může určitě sbírat ještě mnoho dalších rad a informací. Moc se mi líbí, když se například přidá k diskuzi nějaká žena, která chce dát svému muži nějaký pěkný homebrewařský dárek a potřebuje poradit nebo když méně znalým kolegům radí profesionální sládci, to je pak radost číst. Kdyby to takto vydrželo, tak by to bylo skvělé.

Na závěr můžeš svým fanouškům něco vzkázat.
Rád bych touto cestou moc kolegyním a kolegům ve varu poděkoval. Když existuje něco, co může v této složité době lidi spojovat a ne rozdělovat, tak je radost to sledovat a být toho součástí. Přeji nám všem hodně radosti z nových várek piva a někdy se u piva a s pivem těším na viděnou. 
To, že skupina funguje, je jen Vaše práce!!! Dej Bůh štěstí.

Mirkovi díky za rozhovor a celé skupině Domácí pivo - Homebrewing přejeme mnoho povedených várek. :)

                                        Marek Hotovčin