Pivní rebelie, čtvrtá kniha Jaroslava Pompa, nabízí zajímavé příběhy lidí z malých řemeslných pivovarů v Plzeňském kraji, které proměnily pití piva v objevitelskou napínavou cestu pestrobarevnou pivní planetou. Kniha má ambici být užitečným průvodcem pro vyznavače trendového gastroturismu, u každého pivovaru přiblíží i místní turistické cíle a zajímavosti. Pivní rebelie přináší lidské příběhy, ale pomůže objevitelům orientovat se v pivních stylech, které díky minipivovarům obohatily pivní svět klasického českého ležáku. Přináší také silné poselství pivovarníků, nezanedbatelné v dnešní nervózní konfrontační době: ač jsou konkurenty, dokážou se přátelit, spolupracovat, fandit si. Pivo lidi sbližuje, to je zásadní apel knihy Pivní rebelie, která přibližuje kreativní práci sládků.
„Knihou se prolíná vášeň pro pivo, ale ty příběhy, je jich 34, se hodně odlišují a jsou fakt zajímavé. Třeba v Kašperských Horách vaří skvělé pivo bývalá bankovní úřednice, která během mateřské vystudovala pivovarnickou průmyslovku v pražské Podskalské, v pivovaru Loužek si ajťák odskočil vystudovat stejnou školu, aby jako inženýr podruhé odmaturoval, ve Zhůři vaří pivo Američan z kalifornského Belmontu, v plzeňském Ravenu Australan ze Sydney, v Chříči má vaření piva ohromný lidský přesah, v Radnicích jsou dva minipivovary kousek od sebe, pivo se opravdu vaří v Čepicích, které se mediálně proslavily kvůli velké marketingové mystifikaci. Každý příběh je jiný. A součástí knihy je i pivovarnické pojmosloví od A do Z,“ říká autor a dodává: „Přínos řemeslných pivovarů je nesporný, obohatily nabídku piv na trhu a lze i říci, že kultivují pivní prostředí – už nechlastáme, ale degustujeme.“
V Šeříkovce pravděpodobně padnul rekord v počtu kmotrů jedné knihy – Pivní rebelii jich pokřtilo symbolicky hned dvanáct, protože dvanáctka je v Česku nejoblíbenější stupňovitost piva. Mezi kmotry byli sládci Žaneta Petružálková ze Zlaté krávy a Josef Krýsl z Joe´s Garage či Petr Neuman, zakladatel minipivovaru v Plasech, ale například i senátoři Daniela Kovářová a Lumír Lem Aschenbrenner, olympijský vítěz z Mexika Jan Kůrka, legendární bubeník Turba Jiří Lang nebo zakladatel evropského triatlonu Václav Vítovec.
Jaroslav Pomp je i autorem úspěšné knihy Kde výčep můj (DELEX, 2020), která se věnuje příběhům kultovních hospod v Plzni před listopadem 1989.
Zdroj: Tisková zpráva