Akce Pink Boots Collaboration Brew Day, jejímž symbolem jsou růžové holínky, je iniciativou mezinárodní neziskové organizace Pink Boots Society, která byla založena v roce 2017 v USA s cílem podpořit profesionálky v oboru pivovarnictví v profesním růstu a vzdělávání. Symbolicky na Mezinárodní den žen 8. března v pivovarech po celém světě, které se myšlenku Pink Boots rozhodly podpořit, obují ženy i muži růžové boty a uvaří vybraný styl piva ze speciální směsi chmele nazvané Pink Boots Hop Blend. Složení exkluzivní chmelové směsi se každým rokem mění, ale vždy pochází od partnera iniciativy, renomované americké společnosti Yakima Chief Hops se sídlem v oblasti Yakima Valley ve státě Washington, která je jedním z největších dodavatelů chmelu na světě a je známá svými vysoce kvalitními chmelovými produkty. Část výtěžku z prodeje chmele pak putuje skrze organizaci Pink Boots Society na vzdělávací programy určené ženám v pivovarnictví.
U nás stojí v čele iniciativy Pink Boots Karolína Chroustovská, spolumajitelka a hlavní sládková pivovaru Chroust, společně s Lenkou Strakovou, vrchní sládkovou z pivovaru Proud a Barborou Pudivítrovou, vedoucí laborantkou z pivovaru Zichovec. Jejich cílem je především spojovat, vzdělávat a motivovat další ženy pro vstup do oboru, který už dávno není jen doménou mužů.
Chmelová směs Pink Boots Hop Blend byla poprvé uvedena na trh v roce 2018 a od té doby se stala populární volbou mezi pivovary, které chtějí podpořit a oslavovat ženy ve světě piva. Směs je každoročně vytvářena ve spolupráci s několika vybranými chmelovými farmami. Složení směsi se může lišit každý rok, ale obvykle obsahuje kombinaci aromatických odrůd chmele. V letošní směsi se nacházejí známé chmelové odrůdy Loral a Ekuanot doplněné jedním novošlechtěncem, který nese označení šlechtitelského programu HBC 586. Cílem je poskytnout unikátní profil chuti a vůně, který může být použit pro různé styly piv. Pivovary mohou použít Pink Boots Hop Blend jako speciální ingredienci pro vytvoření limitované edice piva nebo ho začlenit do svých stálých receptur. Každý nákup Pink Boots Hop Blend přináší finanční podporu Pink Boots Society, která investuje do vzdělávání, stipendií a dalších programů pro ženy v pivovarském průmyslu.
Pink Boots Collaboration Brew Day se letos v celosvětovém měřítku konal pošesté přičemž zájem o účast s každým ročníkem roste. V roce 2018 se zúčastnilo 260 pivovarů z 10 zemí, v roce 2021 už se vařilo v 413 pivovarech v 23 zemích napříč kontinenty. A stejný trend je patrný i v České republice. Zatímco v roce 2021 se do tohoto prospěšného projektu zapojil jako první tuzemský experimentální pivovar Proud z Plzně, již druhým rokem se této akce účastní i další pivovary, které chtějí podpořit myšlenku organizace Pink Boots. Vlastní „Pink Boots“ speciály tak letos uvařilo celkem 13 pivovarů, spolu s Proudem také pivovary Chroust, Zlatá kráva, Trilobit, Antoš, Červený vlk, Madcat, Transformátor, Kos, Zichovec, Nová Sladovna a také několik plzeňských domovarníků (Zbyněk Kubín, A. Petrová, Michal Roud). Od Lenky Strakové jsme se navíc během degustace dozvěděli, že tak velký zájem pivovarů o zapojení do akce je přitom v evropském měřítku naprosto unikátní. Ve zbytku Evropy se totiž k akci přihlásilo pouze šest pivovarů.
A která piva uvařená v růžových holínkách nám zachutnala nejvíc? Každý z pivovarů zvolil rozdílný přístup k vaření piva ze směsi Pink Boots Hop Blend a některé použily také jiný ročník této směsi, a tak jsme měli možnost ochutnat a porovnat piva typu APA, IPA, NEIPA, Hazy IPA, Session IPA, ale i méně tradiční styly IPL (India Pale Lager) či nakuřovaný Rauchbier. Na mém osobním žebříčku figuruje na předních příčkách Courage 13 Session NEIPA ze Zichovce s příjemným projevem květin, citrusů, tropického ovoce a peckovin, velmi příjemně nakouřený Lady of the Smoke od mladé sládkové Aleny Formáčkové z pivovaru Červený Vlk, skvělá byla také Raise Your Glass APA z plzeňského Proudu s výrazným chmelovým charakterem s vyrovnanou chutí a ve vůni převážně grepová, mírně pryskyřičná s nádechem sladkého ovoce.
Rozhodně tedy neváhejte a vyrazte „růžovou várku“ piv ochutnat. Pořídit je můžete na e-shopech pivovarů, ve vybraných pivotékách, ochutnávkových pivnicích a na pivních festivalech. Část výtěžku z jejich prodeje putuje organizaci Pink Boots Society na vzdělávací programy určené ženám v pivovarnictví. Za nás jde rozhodně o skvělý způsob, jak spojit chuťové požitky s podporou a oslavou žen v pivovarnictví. A o tom, že ženy umí vařit opravdu skvělá piva nemáme sebemenších pochyb! Dej Bůh štěstí a více růžových holínek ve varnách pivovarů!
Ondřej Hampl