Pivní rekordy – nikoliv konzumační

I když „pití piva na rekord“, ať už jde o co nejrychlejší vypití piva nebo zvládnutí co nejvíce piv za večer, může na rozdíl od stejných hrátek s tvrdým alkoholem konzumenta těžko přímo ohrozit na životě, přesto takové hrátky nelze doporučit. Když nic jiného, dobrého piva je pro takový přístup škoda. Podobně násilná je třeba snaha umístit v čele žebříčku piv obsahujících co nejvíce alkoholu, stejně tak na úkor kvality jsou ale rekordy v počtu natočených piv (údajně 1 437 za hodinu).

Následující text obsahuje trochu jinou přehlídku pivních kuriozit. Nahlédnutím do on-line verze Guinesovy knihy rekordů můžeme zjistit např. následující:

Známý Oktoberfest v Mnichově navštívilo v roce 2011 za více než 2 týdny 6,9 milionů lidí. Vypilo se zde 7,5 milionů litrů piva, což ukazuje, že jde v první řadě o společenskou událost, kde průměrná konzumace je velice umírněná (i když jistě i opačných případů se najde celá řada).

Ron Werner (USA) dokázal v roce 2012 shromáždit sbírku 25 866 jednotlivých pivních lahví. S koníčkem začal ve svých 14 letech a v průměru svou sbírku obohatil každý rok o asi 1 000 přírůstků. Hendrik Thomann v Německu zase dokázal shromáždit 548 567 pivních etiket. V případě půllitrů (respektive obecněji sklenic na pivo) je to ovšem slabší, Rudolf Heindl v Rakousku shromáždil 13 000 sklenic více než 4 000 pivovarů. Na zbohatnutí to ovšem není; měřeno financemi, rekordní „pivní sbírka“ prý byla prodána v roce 1990 v Austrálii za 25 000 dolarů. Obsahovala 2 502 plných lahví a plechovek ze 103 zemí.

Nejvíce piv na čepu se objevilo Raleigh Beer Garden (Raleigh, Severní Karolína) 21. listopadu 2015. Šlo o 369 piv z 203 pivovarů. Skutečně to mělo být zkontrolováno (všude něco jiného), včetně toho, že z každý vzorek někdo ochutnal. V bruselském Delíríum Café bylo na pivním lístku v jeden okamžik až 2 004 piv; kolik k tomu bylo potřeba lednic?

V thajském Khun Han stojí buddhistický chrám postavený z 1,5 milionů (prázdných) pivních flašek. Barevně jde o nám dobře známou kombinaci zelené a hnědé, lahve jsou od Heinekenu a od místního piva Chang. Ovšem jen tak bez dalšího skládat pivní lahve na sebe, to je proveditelné mnohem obtížněji. Rekord z roku 2017 zde drží Silvio Sabba, který v Milánu postavil z lahví pyramidu vysokou – jen 1,9 metru.

Francouzský barman Francois Monin dokázal roku 2014 v britském Brightonu za 23 min. 50 s otevřít 2 000 lahví piva. Udržoval si tedy stabilně rychlost skoro 100 lahví za minutu. To Murali KC dokázal v roce 2011 v indickém Bangalore otevřít za minutu „pouze“ 68 korunkových uzávěrů, zato ale zuby. Svědkové poté zkontrolovali, že lahve jsou opravdu normálně otevřeny.

Poslední rekord je velmi oblíbený, zmiňovaný na mnoha webech, údaje se od sebe často liší; nakonec, rekordy se posouvají stále kupředu, často těmi samými lidmi… Anita Schwarz dokázala v roce 2008 na Oktoberfestu unést 19 piv na 40 metrů (podle jiných zdrojů 16, ještě jiných 18; liší je i další, dle některých padl rekord na Oktoberfestu, dle dalších na oslavách Guinness World Records Day). Šlo navíc o tupláky. Anita byla přitom drobná 162 cm vysoká žena a krom toho, že pracovala jako servírka (jiné zdroje uvádějí, že v době rekordu byla už ovšem zaměstnána v mnichovské IT firmě) jinak speciálně fyzicky netrénovala. Nejde ovšem pouze o samotnou sílu, ale ještě spíš o šikovnost, když dvoupatrovou pyramidu v obou rukou člověk nesmí roztřískat. Reinhard Wurtz taktéž ještě v roce 2008 tento rekord překonal 20 tupláky, z nichž každý vážil 2,5 kg (celkem tedy jako 50kilový pytel cementu). Oliver Struempfel v roce 2014 v Mohuči přenesl na 40 metrů 25 tupláků (a posléze oznámil i dosažení mety 29 tupláků).
Obdobné jsou v této souvislosti zmiňovány další silové/fyzické rekordy – kdo udrží nejvíce táců (pater táců) s kelímky piva na hlavě, kdo dohodí pivem nejdále atd. –  už ovšem, na rozdíl od „roznášení“, nesouvisejí s tím, jak s pivem zacházíme normálně.

Pavel Houser