„Náš letošní pivní speciál bude výrazně ovocný, navíc s lehkým dřevitým a bylinným nádechem. Vařili jsme ho z chmele Krush, Simcoe, Mosaic a Chinook,“ upřesňuje sládková pivovaru Lenka Straková.
Iniciativa vznikla v USA v roce 2007, kdy průkopnice řemeslného piva Teri Fahrendorfová chtěla ženy z pivovarského průmyslu podpořit v profesním růstu a vzdělávání skrze sdílení a vzájemnou inspiraci. Iniciovala proto vznik neziskové organizace Pink Boots Society a postupně tuto vizi šířila do celého světa. V České republice Pink Boots Collaboration Brew Day letos potřetí zaštiťuje spolek Pink Boots, který v roce 2022 založily Karolína Chroustovská, spolumajitelka a sládková pivovaru Chroust, Lenka Straková, sládková experimentálního pivovaru Plzeňského Prazdroje, a Barbora Pudivítrová, tehdejší vedoucí laborantka pivovaru Zichovec.
Oficiální Pink Boots Collaboration Brew Day probíhá 8. března na Mezinárodní den žen, ale pivovary si svou várku mohou uvařit kdykoli během roku. V loňském roce se do Pink Boots Collaboration Brew Day zapojilo 15 českých pivovarů (Do letošního Pink Boots Collaboration Brew Day se zapojuje rekordních 15 pivovarů). Tuzemští pivní fanoušci se tak mohou těšit na širokou škálu pivních stylů od spodně kvašených ležáků po svrchně kvašené speciály. Některé pivovary pořádají při této příležitosti společná setkání či akce pro veřejnost. Finální ochutnávka piv z produkce zdejších pivovarů se uskuteční na konci dubna ve spolupráci s americkou ambasádou v Praze. Předloni jsme o akci psali tady: Ochutnali jsme pivní speciály uvařené na podporu a oslavu žen v pivovarnictví v rámci celosvětové akce Pink Boots Collaboration Brew Day.
Pink Boots Collaboration Brew Day je mezinárodní událost pořádaná organizací Pink Boots Society, která podporuje ženy a nebinární jedince v průmyslu fermentovaných a alkoholických nápojů, a jejím cílem je oslavit přínos žen a nebinárních osob v tomto odvětví a zároveň získat prostředky na vzdělávací stipendia.
Během této akce se týmy z celého světa – ať už pivovary, výrobci ciderů, vinařství nebo jiní výrobci fermentovaných nápojů – registrují, aby společně vařily pivo (nebo jiné nápoje) s použitím speciální směsi chmelů Pink Boots Blend, kterou vytváří Pink Boots Society ve spolupráci s Yakima Chief Hops. Tato směs se každý rok mění a je vybírána členkami organizace na základě senzorického hodnocení.
Každý registrovaný tým si může zvolit vlastní recepturu – může jít o pivo jakéhokoli stylu, cider, kombuchu nebo dokonce destilát s chmelem – a část výtěžku z prodeje výsledného produktu věnuje Pink Boots Society. Tyto prostředky pak organizace využívá na stipendia a vzdělávací programy, které pomáhají ženám a nebinárním jedincům rozvíjet jejich kariéru v oboru. Od svého vzniku akce přispěla k financování stovek stipendií a celkově vygenerovala přes 1,8 milionu dolarů na podporu své mise.
Akce není jen o vaření – je to také příležitost k budování komunity, sdílení znalostí a zvyšování povědomí o roli žen a nebinárních osob v tradičně mužském průmyslu. Kdokoli v oboru, bez ohledu na pohlaví nebo členství v Pink Boots Society, se může zúčastnit, pokud se zaregistruje. Registrace navíc umožňuje použít oficiální logo Collaboration Brew Day v marketingu.
Fotoreportáž z naší návštěvy v pivovaru Elektrárna (dříve Proud) najdete tady: Jeden den pod Proudem
Ondřej Hampl (s využitím TZ pivovaru Elektrárna)