Pivo na Hrad… letos podesáté! Ochutnáte vzorky 50 českých a moravských pivovarů a kyseláče z Polska

V pátek 10. června a v sobotu 11. června proběhne jubilejní 10. ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě, který pořádá Českomoravský svaz minipivovarů. Festival, kterého se bude letos účastnit 50 českých a moravských pivovarů, má za účel představit veřejnosti produkci minipivovarů z celé České republiky a porovnat ji s blízkým zahraničím. V tomto roce jde o Polsko.

A je to myslím dobrá volba. Polští sousedé se zamilovali do kyseláčů a příjemně navoněných Hazy West Coast piv. Jsem zvědav, koho do Prahy Polsko vysílá. Mě by potěšil pivovar Czešč brat (Ahoj bratře), jehož DDH West Coast IPA slibuje „szmak ananasa, cytrusow i zelione gruszki“. S ovocnými chmely rádi pracují i české pivovary, třeba jablonecký Volt, jehož Australian IPA přináší ve vůni a dochuti meloun, tropické ovoce či ananas. A takový Madcat je mistr kyselosti: jejich sour desítka „Ich bin ein Berliner“ vzniklá kombinací mango – piňa – coco opravdu píše.

Bude zajímavé sledovat, s čím na festival přijdou členové svazu z Čech a Moravy – zvolí tradici nebo experimenty se zahraničními voňavými chmely? Zaútočí kyselostí na naše chuťové buňky? Každoročně je festival přehlídkou tmavých piv a stoutů. A ctí se i tradice ležáků. Ty představí pivovar z Rožnova pod Radhoštěm, jehož sládková Martina Duchoslavová osobně degustátorům představí dvě svá nejprodávanější piva – světlou jedenáctku Radhošť a polotmavou velmi pitelnou třináctku a vlajkovou loď pivovaru Rotschild.

„Každý z pivovarů vybere svá dvě nejlepší piva a k degustaci bude připraveno přes 100 druhů piv 33 různých stylů z celé republiky. Celkově se zdarma vyčepuje přes 5 000 litrů piva, což představuje na 66 000 degustačních porcí po 0,75 dl. Na návštěvníka tak připadne 39 degustačních dávek. Festival je tak pro milovníky piva jedinečnou příležitostí, aby na jednom místě ochutnali desítky kvalitních vzorků z produkce minipivovarů a nahlédli tak do stále pestřejšího světa malých výrobců piva,“ popisuje akci Jan Šuráň, dlouholetý prezident Českomoravského svazu minipivovarů, který letos předal svou funkci zvíkovskému pivovarníkovi Michalu Voldřichovi. „Přesto, že minipivovary utrpěly za poslední dva roky mnoho ran, můžeme říct, že žijeme dál a společně to oslavíme právě na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě,“ říká Voldřich.

Festival se bude konat v malebných prostorách Královské zahrady Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 10. června od 14 - 20 hodin a v sobotu 11. června od 12 - 20 hodin. Milovníci piva se mohou těšit například na populární svrchně kvašené Ale, IPA, NEIPA, sour beery, piva dozrávaná v sudech po jiných alkoholech (barel aged) a samozřejmě také na klasické ležáky.

Dej Bůh štěstí!

                                                                                                                                                                Aleš Hudský