Pivo na Hrad po dvanácté. Kdo má rád všechny jeho chutě, neměl by chybět.

V pátek 7. června a v sobotu 8. června proběhne již 12. ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě, který pořádá Českomoravský svaz minipivovarů (ČMSMP). Festivalu se bude letos účastnit 50 českých a moravských pivovarů a tři zahraniční pivovary, v nichž působí čeští sládci.

„Minipivovary vnášejí na český pivní trh pestrost, inovace a nové pivní styly a jsou častým lákadlem turistického ruchu,“ říká ředitel Festivalu Jan Šuráň. Ví, o čem mluví, festival vede od jeho založení a ten si stále drží unikátní formát. Návštěvník zaplatí 650 korun (na místě 700), dostane degustační skleničku a pak už může bezplatně objevovat různé chutě 106 piv z 53 minipivovarů. Když si to rozvrhnete na oba dny a pijete opravdu jen ten degustační vzorek 1,5 dcl (a ty, co nechutnají, vyléváte), pak se dá kompletní degustaci přiblížit. Se známými jsme si zavedli rituál: první část dne ochutnáváme všechny kyseláče (pak ales, portery, nakuřované, ovocná atd. – piv je tu 33 různých druhů!?!), obodujeme, vyhodnotíme… a pak už hrdlo proplachujeme ležáky, které minipivovary umějí také velice dobře.

Jde o jedinečnou příležitost nahlédnout do stále pestřejšího světa malých výrobců piva. Na místě budou u svých stánků přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří podají návštěvníkům přesné informace o svých pivech.

Cena vstupenky zahrnuje katalog pivovarů, degustační sklenici a neomezenou degustaci. Festival se bude konat v krásných prostorách Královské zahrady Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 7. června od 14 - 20 hodin a v sobotu 8. června od 12 - 20 hodin. Více informací a přehled všech pivovarů najdete na FB. Vstupenky koupíte zde.

Potkáme se tam?

Aleš Hudský

 

Seznam potvrzených účastníků:

Břevnovský klášterní pivovar

Pivovarský dvůr Zvíkov

Městský pivovar Domažlice

Welzl

Zámecký pivovar Zábřeh

Maxmilián Kroměříž

Uhříněves

Červený Vlk

Obora

Vinohradský pivovar

Potmehúd

Karlovský pivovar

Purkmistr

Permon

Joes Garage Brewery

Pivovar Hrádek

Bad Flash

Hostomice

Podlesí

Lázeňský pivovar Luhačovice

Beránek

Holendr

Královéhradecký měšťanský pivovar

Lachout - VŠCHT Praha

Šumavský pivovar Vimperk

U Medvídků

Akciový pivovar Dalešice

Kladno Kročehlavy

Chmelařský institut Žatec

Klášterní pivovar Želiv

Soběslav

Horácký pivovar

Kocour

Kolčavka

Cobolis

Knížecí pivovar Plasy

Výzkumný ústav pivovarský a sladařský

Kristýna Hrádek nad Nisou

Rožnovský pivovar

Pivovarský dům Poupě

Lyer

Volt

Faltus

Kmet

Bad Flash

Klenot

Řevnice

Malenovice

Topolský pivovar

Únětický pivovar

Klášterní pivovar Sv. Norbert

Podřipský rodinný minipivovar

Zmolský pivovar

Tahoun Všejany

Zhůřák