Pivovar Clock se připojil k iniciativě Zálohujme.cz a chce zálohovat plechovky

Řemeslný pivovar Clock z Potštejna, který od svého vzniku ztrojnásobil výstav a plánuje více stáčet do plechovek, se připojil k iniciativě Zálohujme.cz. Chce, aby se jeho pivo dostávalo ke spotřebitelům udržitelnou cestou. Proto podporuje plošný zálohový systém, který zajistí jejich maximální sběr pro opakovanou recyklaci. Platforma Zálohujme.cz se tak rozrostla o dalšího zodpovědného výrobce nápojů z řad pivovarů, které směřují k cirkulární ekonomice a udržitelnému nápojovému odvětví.

Pivovar Clock od zahájení výroby piva v červnu 2014 postupně svou výrobu rozšiřoval a v loňském roce v něm uvařili již 8500 hl piva. Proto uvažuje i nad dopady vlastní výroby na životní prostředí. Aktuálně svá piva plní kromě KEG sudů také do jednocestných skleněných lahví a hliníkových plechovek. „Malé pivovary jako jsme my nemají šanci uživit provoz vlastní linky na vymývání a opětovné plnění do skleněných lahví. Používáme tak jednocestné skleněné lahve, které nejsou úplně optimální. Nejlepší cestu, jak uspokojit spotřebitele a zároveň zbytečně nezatěžovat přírodu, teď vidíme v rozšíření plnění piva do plechovek a zároveň v maximální podpoře jejich zpětného sběru a opakované recyklace. Proto jsme se rozhodli připojit k iniciativě Zálohujme.cz,” říká jeden ze zakladatelů a jednatel pivovaru Clock Jiří Andrš.

Nejen výrobci nápojů jsou stále jednotnější v pohledu na nutnost zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v ČR. Systém již funguje ve 13 zemích Evropy a v dalších se na zálohování připravují.

Obchodní řetězce Kaufland a Lidl spustí 23. února testovací projekt zpětného odběru nápojových PET lahví a plechovek. Každý řetězec umožní zákazníkům obaly vracet ve třech svých obchodech. Ve kterých obchodech si budou moci lidé vracení lahví vyzkoušet, zatím řetězce neuvedly. Z loňského průzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů, pro zálohy na plechovky je 70 procent lidí. Podle průzkumu lidé považují ideální výši záloh čtyři koruny na lahve i plechovky. Tři čtvrtiny lidí v průzkumu odpověděly, že za ideální místo k vracení lahví by považovaly obchody. 

Iniciativa Zálohujme.cz sdružuje přes dvacet organizací od největších českých výrobců nápojů, přes střední a malé pivovary až po neziskové organizace zabývající se ekologií. V loňském roce se k iniciativě Zálohujme.cz připojil například národní pivovar Budějovický Budvar. Zástupci iniciativy momentálně očekávají návrh zákona o plošném zálohovém systému, který vzniká na půdě Ministerstva životního prostředí a jeho prvotní verze by mohla být známa již na jaře 2023.

Zdroj: Svetbaleni.cz, Inodpady.cz, Packagingherald.cz, Ceskenoviny.cz

Ondřej Hampl

Clock

Školní 2, Potštejn

Související novinky