Pivovar, kam se dobří čápi vracejí

Historie Městského Podorlického pivovaru sahá až do 16. století a dodnes vaří pivo jen z českých surovin. V areálu kromě pivovaru najdete i sodovkárnu, moštárnu či pěstitelskou palírnu. Jako jeden z mála pivovarů používá vratné lahve a na komínu pivovaru hnízdí čápi, které můžete sledovat online.

Historie pivovaru

Novodobá historie Rychnovského pivovaru sahá do roku 1993, kdy byl provoz sodovkárny spolu s objektem vrácen v restituci rodině Mikšových. Jan Mikš, vnuk zakladatele, začal ihned po navrácení celý objekt rekonstruovat a obnova byla dokončena v roce 2008. V současnosti v areálu najdeme sodovkárnu, moštárnu, pěstitelskou palírnu a zahradní restauraci Pivovarský šenk. V roce 2015 se tu začal vyrábět také cider. 

Ryze české pivo

Piva jsou nefiltrovaná, připravovaná z pivovarských surovin ryze české provenience. Slad je odebírán z malokapacitní sladovny v Dobrušce, kde se vyrábí tradičním způsobem s převažující mírou ruční práce. Používá se tu světoznámý žatecký chmel. Voda je z hloubkového vrtu RK1 z obce Slemeno v podhůří Orlických hor, která patří mezi nejméně ekologicky narušené v České republice. Všechna piva jsou spodně kvašená, nefiltrovaná a neobsahují žádné konzervační či stabilizační prostředky nebo přídavky - splňují tak podmínky vyspělých pivních evropských velmocí o čistotě piva známých pod názvem Reinheitsgebot. V lednu v pivovaru na pozici hlavního sládka nastoupil Jan Fiebinger a dostal všechna piva do výborné kondice.

Prohlídka pivovaru a Pivní šenk s tankovým pivem

Když chcete nahlédnout pod pokličku pivovaru, máte skvělou možnost zúčastnit se exkurze. Při prohlídce během podrobného výkladu o výrobě, zrání a skladování piva uvidíte varnu, spilku s kvasnými káděmi a pivní sklep. Exkurze může být zakončena ochutnávkou piv s malým pohoštěním v Pivním šenku a je možné ji rozšířit i o návštěvu lihovaru, kde můžete ochutnat ovocné pálenky či cider. V Pivním šenku se čepuje pivo přímo z pivovarských tanků. Je z nich vedeno v zemi uloženým pivovodem v délce dvanácti metrů do dvouplášťové pípy, speciálně vyrobené pro tento typ čepování. Pivo tak neztrácí sklepní teplotu ani původní kvalitu.

Vratné lahve a čápi na komíně

I díky provozu Podorlické sodovkárny je pivovar mimo jiné výjimečný praktickými vratnými lahvemi s patentním uzávěrem. Toho se v dnešní době velmi cení a i za tento počin pivovaru moc fandíme. A to ještě stále není všechno :) Na komíně Rychnovského pivovaru žije čáp "Pan Čapek" a vy můžete díky společnému projektu Města Rychnova nad Kněžnou a Rychnovského pivovaru sledovat život celé jeho rodiny přes online stream.

Marek Hotovčin

Městský Podorlický pivovar

Kaštany 435, Rychnov nad Kněžnou

Související novinky