Pivovarský klub žije dál

Pivovarský klub v pražském Karlíně, hned naproti Hudebnímu divadlu v Karlíně, původně vznikl jako odnož Pivovarského domu v Ječné ulici. Tento unikátní „pivní“ projekt, spojený se skvělou kuchyní, naštěstí covidovou pandemii přežil a dnes funguje dál, byť s jinou partou provozovatelů. Jsou to čtyři kamarádi, dva ajťáci, kuchař a sládek – Martin Herold, Jan Šíla, Ondřej Doleček a Aleš Potěšil. Jak se to celé seběhlo nám povídali Martin Herold a Jan Šíla.

Proč a jak jste se vlastně k Pivovarskému klubu, který založil a řadu let vedl Aleš Dočkal dostali?
Martin Herold: Celé to začalo oslovením naším dlouholetým kamarádem a spolužákem ještě ze základní školy, Alešem Potěšilem, který dělá vrchního sládka v Břevnovském klášterním pivovaru. S Pivovarským klubem byli dlouho ve spojení a měli blízké informace, že už se zde nedaří tak dobře, jako dřív, zejména kvůli Covidu a s ním spojeným omezením provozu. Pivovarský klub potřeboval po všech stránkách oživit a otázka zněla, zda bychom o to měli zájem, což byl náš první kontakt ohledně vstoupení do celého dění.

Jak dlouho už Pivovarský klub žije pod vaším novým vedením?
Martin Herold: K převzetí došlo 16. října 2020 a otevřeno máme od 18. ledna 2021, od té doby, co nám to dovolila pandemická opatření. Prostě jsme šli s proudem. Napřed krabičky s jídlem, pak zahrádka, teď už základní provoz ve vnitřních prostorách a v plném rozsahu snad už opravdu brzy.

V jakém stylu hodláte pokračovat? Zachováte původní koncept a styl, nebo jej upravíte?
Martin Herold: Na původním konceptu nic nechceme měnit a stále cílíme zejména na menší české pivovary a prezentaci piva jako rozmanitého nápoje. První očividnou změnou je pak interiér horního patra. Původní sklepní prostory, kde teď sedíme, se zásadně měnit nebudou. Místo pivotéky dbáme na zlepšení kvality čepovaného  piva. Sbírku lednic pivotéky jsme tedy vyměnili za další místa k sezení.
Nejzásadnější změnou je však přidání dvou zahrádek. Jedna je ve vnitrobloku domu a druhá před domem. Díky tomu aktuálně disponujeme zhruba padesáti místy v zahradním sezení.

Jan Šíla: Kromě toho se snažíme začlenit trochu svěžejší kuchyň s modernějším rázem, než jen tu těžkou českou klasiku. Úplně jsme však od ní neustoupili, je to přece jen tradice. Co se týče novějšího pojetí kuchyně, klademe důraz na čerstvost surovin a domácí pojetí. Lidé se dnes u nás mohou těšit na pestřejší výběr, od guláše a svíčkové přes ryby a vegetariánská jídla.

Stále ale sedíme v Pivovarském klubu a ne v restauraci s kulinářskou exhibicí. Jak to u vás bude nadále vypadat s pivem? Kolik druhů a jaká piva budete nabízet?
Jan Šíla: Nejsilnější pozici u nás bude samozřejmě mít břevnovský ležák Benedict. To je pivo, kvůli kterému se sem plno lidí vrací. Důležitá však pro nás bude zároveň i pestrost, aby na čepu bylo vždy více pivních stylů a aby lidé mohli objevovat nové pivovary i pivní chutě. Plánujeme i různé akce se zaměřením na regiony, půjdeme i nadále po stylech, máme ale v plánu akce na párování jídla a piva, tedy tematická piva k tematickým jídlům a podobně.

Budete nabízet i zahraniční piva? Kdysi zde mohl host dostat, i když vzácně, i belgická trapistická piva?
Jan Šíla: Zatím jsme zahraniční pivovary neprezentovali, rozsah původní pivotéky jsme zredukovali.. Chceme se zaměřit na kvalitu čepovaného piva a jeho rozmanitost. Vyměnili jsme pivní vedení, do barového pultu implementovali chlazenou vanu na pivní sklo a pivní styly budeme čepovat do odpovídajících typů sklenic. Tak aby co nejvíce vynikly specifické vlastnosti daného pivního stylu. Doba tomu nenahrává, lidé se naučili pít a degustovat doma. Ale naším cílem je ukázat, že správně ošetřené a načepované pivo je prostě chuťově nejlepší.  

Martin Herold: Určitě nějaké vzorky zajímavých lahvových piv zařadíme, ale jejich nabídka bude z důvodů, které zmínil Honza Šíla, spíše omezenější.

Jan Šíla: Nyní budujeme pevné základy, které u nás budou zejména o čepovaném  pivu. Stále jsme v rozjezdu po Covidu. Až se vše rozjede, pak se uvidí, co lze přibrat a rozšířit.

Dříve byl zdejší Pivovarský klub provázán s Pivovarským domem v Ječné, vlastně přesněji Lipové ulici. Toto vše zakládali lidé, kteří pracovali ve Výzkumném ústavu pivovarském v Lipové ulici. V obou restauracích probíhala řada skvělých přednášek, které tito lidé vedli. Plánujete organizovat přednášky o pivu i nadále?
Martin Herold: Ctíme formu, kterou se předchozí Pivovarský klub prezentoval a chceme na ní navázat. Tematické přednášky o pivu, návštěvy sládků a prezentace pivovarů plánujeme. Stejně jako spojení piva a gastronomie. Pokud to budoucí situace umožní, rádi bychom uvařili v Pivovarském domě i nějaká speciální piva, která by měla být k ochutnání právě v těchto dvou vybraných podnicích.


Richard Jan Voigts