Plzeňský Prazdroj a pět klášterních pivovarů zahajují v březnové Volbě sládků dvouměsíční poutní cestu klášterním pivovarnictvím

Nebýt pivovarníků v klášterech před stovkami let, bůhví, co bychom dnes pili. V Prazdroji si řekli, že nastal čas jim složit poklonu společně se všemi pěti existujícími klášterními pivovary v Česku. V březnu tak Plzeňský Prazdroj zahájil speciálem Poutní dvouměsíční cestu za starobylými pivními přísadami – bylinami, nakuřovaným sladem nebo dřevěnými sudy.

Speciál Poutní vznikl spoluprací Plzeňského Prazdroje a pěti klášterních pivovarů v ČR: Pivovar Ossegg (Osek), Klášterní pivovar Želiv (Želiv), Klášterní pivovar Porta Coeli (Předklášteří), Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha (Praha) a Pivovar sv. Norberta na Strahově (Praha).​

Každý z pivovarů na své trase uvaří jinou variaci jarního speciálu a propojí je použitím základních surovin klášterního pivovarnictví. Polotmavý Poutní speciál z Plzeňského Prazdroje je inspirován tóny kouře a chutí nakuřovaného sladu.

Speciál Poutní Volby sládků Plzeňského Prazdroje si pivní fajnšmekři mohou vychutnat v průběhu března ve více než 1000 hospodách a restauracích po celé republice. Konkrétní podniky lze snadno najít na webu volbasladku.cz. Další poutní speciály budou k dostání pouze v daných klášterních pivovarech.

Poutní

Obsah alkoholu: 5,5 %

Stupňovitost: 13,5˚

Styl piva: polotmavé silné pivo

Slad: Plzeňský, Bavorský, Nakuřovaný, Abbey

Chmel: Sládek, Žatecký poloraný červeňák

Typ kvašení: spodní

Charakteristika: plné sladové tělo, jemné aroma sušenek a karamelu, dominantní kouřové aroma, příjemná chmelová hořkost

Hořkost: 32 IBU (střední)

Barva: 23 EBC (polotmavé)

 

Zdroj: FB a web volbasladku.cz

Plzeňský Prazdroj

U Prazdroje 7, Plzeň