Poutní cesta za kořeny klášterního pivovarnictví: Spojení Volby sládků s pěti českými klášterními pivovary oživuje tradiční pivní recepty

Volba sládků Plzeňského Prazdroje se v březnu a dubnu spojila s pěti českými klášterními pivovary, a vydala se tak na pouť po českém klášterním pivovarnictví. Díky této zajímavé spolupráci je možné ochutnat piva s historickými pivními ingrediencemi charakteristickými pro každý klášterní pivovar. Pozvání ke spolupráci přijaly všechny české fungující klášterní pivovary, tedy Klášterní pivovar Ossegg (Osek), Klášterní pivovar Želiv (Želiv), Klášterní pivovar Porta Coeli (Předklášteří), Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha (Praha) a Pivovar sv. Norberta na Strahově (Praha). Jedinečná možnost ochutnat všechny varianty piva Poutní můžete na festivalu klášterních pivovarů 27. dubna 2024 v areálu Břevnovského kláštera v Praze.

7. března jsme se na pozvání Volby sládků zúčastnili ochutnávky šesti pivních speciálů s názvem Poutní v reprezentačních prostorách Klášterního pivovaru Strahov. V rámci této akce jsme měli jedinečnou možnost ochutnat na jednom místě opravdu výtečné pivní speciály a setkat se s představiteli klášterních pivovarů ze Strahova, Břevnova, Porta Coeli, Želiva a Osseggu, kteří přiblížili recepturu svého piva i historii vaření piva ve svých klášterech.

V rámci dvouměsíční spolupráce vzniklo sedm speciálů s názvem Poutní, které jsou k dostání v březnu i dubnu. Všechny do projektu zapojené pivovary vařily piva ve svých pivovarech podle vlastních receptur, některé ho obohatily ingrediencemi typickými pro daný kraj či klášter. Všechna piva spojuje použití historických přísad, které se v pivech dnes už příliš neobjevují. Jsou jimi nakuřovaný slad, med, tradiční bylinky jako mateřídouška, šafrán, vřes, či puškvorec nebo dubové dřevo, na němž pivo dozrává.

Spolupráce trvá od března do dubna s možností ochutnat všechny varianty piva Poutní na festivalu klášterních pivovarů 27. dubna 2024 v areálu Břevnovského kláštera v Praze. Během dvou měsíců jsou jednotlivé varianty pivních speciálů k dispozici v autorských pivovarech a varianty Volby sládků od Plzeňského Prazdroje v provozovnách s Volbou sládků na čepu.

Celkem bylo v rámci spolupráce uvařeno sedm exkluzivních piv:

Poutní (Volba sládků březen, sládek Tomáš Pokorný): Polotmavé silné spodně kvašené nefiltrované pivo s nakuřovaným sladem a chmelovou hořkostí, alc. 5,5 % Vol.

Poutní DUBnové (Volba sládků duben, sládek Tomáš Pokorný): Silné světlé spodně kvašené nefiltrované pivo dozrávající na dubovém dřevě, alc. 5,5 % Vol.

Poutní Grätzer (Klášterní pivovar Strahov, sládek Jan Martinka): Grätzer/Grodziskie, pšeničné, svrchně kvašené, lehké, nakuřované pivo, alc. 3,8 % Vol.

Poutní Herb Honig Bock (Klášterní pivovar Ossegg, sládek Ladislav Kozerich): Slabší verze Bocku doplněná mateřídouškou, vřesem a medem z Krušných hor, alc. 5,6 % Vol.

Poutní Rauch Weizenbock (Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, sládek Aleš Potěšil): Průnik tří pivních stylů, pšeničné tóny po hřebíčku a banánech jsou zde doplněny karamelovými a uzenými tóny, alc. 6 % Vol.

Poutní Velikonoce 16 (Klášterní pivovar Želiv, sládek Jiří Kratochvíl): Spodně kvašené silné pivo s dubem nakuřovaným sladem doplněné o vřes a puškvorec, alc. 7 % Vol.

Vorkloster Poutní Velikonoční Märzen – Oak Aged (Klášterní pivovar Porta Coeli, sládek Jan Maláska): Märzen dozrávaný na německém dubu, dominuje vůně sladu s chlebovou kůrkou, dále jsou přítomné tóny pražených oříšků a sušeného ovoce, alc. 5,5 % Vol.

Poutní DUBnové

Vanilka, cherry nebo koření. To všechno můžete cítit v chutích závěrečné zastávky poutní cesty za kořeny klášterního pivovarnictví. Speciál dozrával na dubovém dřevě, ostatně tak, jak to dělají klášterní pivovary dodnes. Speciál Poutní DUBnové je světlé, spodně kvašené, nefiltrované pivo typu Oak Aged, tedy dozrávající na dubových dřevěných chipsech. Na chuti budou znát především lehké tóny kouře pocházející jak z použitého nakuřovaného sladu, tak i ze dřeva, které vystřídá chuť vanilky, cherry a koření.

Obsah alkoholu: 5,5 %

Stupňovitost: 13,5˚

Styl piva: Oak Aged

Slad: Plzeňský, Nakuřovaný

Chmel: Sládek, Žatecký poloraný červeňák

Typ kvašení: spodní

Charakteristika: sladové a sušenkové tóny, lehké aroma kouře pocházející z použitého sladu a také z dubového dřeva, kterému dominují tóny vanilky

Hořkost: 32 IBU (střední)

Barva: 15 EBC (světlé)


Vydejte se na pouť a vyhrajte varianty piva Poutní
Do 28. dubna 2024 probíhá na sociálních sítích Volby sládků spotřebitelská soutěž, kde lze soutěžit o výhry všech variant piva Poutní od kooperujících klášterních pivovarů. Více informací o soutěži naleznete na Facebooku nebo Instagramu.

Dostupnost piv
Dubnový speciál Poutní DUBnové od Plzeňského Prazdroje si pivní fanoušci mohou vychutnat ve více než 900 hospodách a restauracích po celé České republice a ve více než 200 podnicích na Slovensku. Konkrétní podniky lze snadno najít na webu www.volbasladku.cz a www.volbasladkov.sk. Všechny zapojené klášterní pivovary prodávají svá piva ve vlastní distribuční síti, více informací je k nalezení na webových stránkách jednotlivých klášterů.

Ondřej Hampl s využitím webu a FB volbasladku.cz

Plzeňský Prazdroj

U Prazdroje 7, Plzeň