Pro milovníky hořkého piva říznutého citrusy. Na českém trhu je v omezené edici India Pale Lager poprvé z Bernardu.

Rodinný pivovar Bernard má ve svém sortimentu silný Czech Ale a výrazně chmelenou IPA, nyní uvádí na trh zatím v limitované edici typ piva, který dosud nenabízel – India Pale Lager, označovaný jako IPL.

„IPL je typické spodně kvašené pivo, ale k nachmelení se používají aromatické chmele určené pro svrchně kvašené pivo typu IPA, jako jsou Agnus, Amarillo a Citra. Ve vůni i chuti jsou cítit citrusy, charakteristická je ovšem silnější, lahodně doznívající hořkost. V případě našeho IPL Bernard je to 60 jednotek hořkosti, běžný ležák má kolem 35 jednotek,“ představuje novinku vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Josef Vávra. IPL Bernard obsahuje podobné množství alkoholu jako český ležák, v tomto případě pět procent. „Takové pivo se dá dobře pít třeba celý večer.“

A jak chutnalo mně? Citrusy ve vůni přicházely odněkud hodně zdaleka, na patře je po nasládlejším začátku hodně přerážela opravdu vysoká hořkost, ale při převalování doušku na patře se citrusové podtóny postupně objevovaly a při polknutí se citrusová chuť v boji s 60 jednotkami hořkosti už prosadila více.

Rodinný pivovar Bernard navařil nového speciálu limitované množství 220 hektolitrů. Jen necelá desetina z navařeného množství je na čepu, a to přímo v pivovaru v Návštěvnickém centru Bernard v Humpolci. V lahvích s patentním uzávěrem je Bernard IPL k dostání ve značkových prodejnách pivovaru. Těch je v republice devět, většina na Moravě, Pražáci si pro půllitrové láhve s patentním uzávěrem mohou zajet do Říčan, cena je 32 Kč.

„Novým druhem piva obohacujeme náš sortiment, i větší pivovar může dělat zajímavé speciály, ale není vyloučeno, že se toto pivo dostane do naší běžné produkce,“ dí vrchní sládek Josef Vávra. Nebylo by to od věci, pivo se povedlo a že je pro tento druh na trhu místo, svědčí i prodejní úspěch první průmyslově vyráběné IPL od Primátora nazvaný Tchyně. Hned jsem si je zkusil porovnat a prvním dojmem je, že Bernard IPL sází víc na vysokou hořkost a chuť ležáku a ovocitost přes přítomnost aromatických chmelů Agnus, Amarillo a Citra trochu potlačil, zatímco u Tchyně je tomu naopak.

P.S. Psáno po první lahvi. Při druhé hořkost ustupuje a rozvíjejí se vůně. Zvláště poté, co pivo trochu zteplalo. Tak tedy vytáhnout před pitím z lednice s předstihem nebo pivo uchovávat ve sklepě! Posledním dlouho doznívajícím dojmem však stále zůstává výrazná hořkost. Hořké, ale dobré!


Aleš Hudský

Foto: Bernard

Bernard

5 května 1, Humpolec