Je to podobné jako s řadou jiných oborů. Ještě před několika desítkami let bylo v každém kraji hned několik odborných škol, které přiravovaly sladovníky, pivovarníky, technology či sládky. A i když v posledních letech tento obor díky nástupu craftu zažívá znovuzrození, takto zaměřených škol je stále poskrovnu.
Faktem totiž je, ža zatímco dřív potřebovali pivovarští učiliště, střední odborné školy nebo rovnou univerzitní vzdělání, dnes jich řada prochází pouze několikatýdenními rekvalifikačními kurzy, které pořádají samy minipivovary, aby vylepšily své hospodaření. Pokud se ale shodneme, že škola je nejlepší základ každé profese a řemesla, pak je těch variant několik.
Asi nejznámější a nejvíc legendární místo, odkud vedou cesty všech slovutných pivovarských mistrů, je pražská Výtoň, kde už více než 150 let stojí známá Podskalská. Přesně tedy VOŠ, SPŠ a SOŠ Podskalská. Tím inkriminovaným středoškolským oborem zakončeným maturitou je Technlogie piva, vínu, lihu a nealkoholických nápojů. Studovat se dá prezenčně i dálkově.
Kousek od Prahy, v Říčanech, funguje soukromá střední odborná škola stravování s učebním oborem Pivovarník-sladovník. Škola spoluprcauje s velkopopovickým pivovarem, který nejlepším žákům oboru nabízí jak prospěchové stipendium, tak po absolvování i minimálně tříletou pracovní smlouvu s Plzeňským Prazdrojem.
Studijní program Technologie potravin na Střední odborné škole ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí rovněž vzdělává ty, kdo vidí svou další kariéru ve varnách (mini)pivovarů. Stejně jako třeba školy v Litovli, Nové Pace, Turnově, Žatci či Českých Budějovicích.
No a pokud člověku maturita nestačí a rád by k práci s pivem získal i vysokoškolský titul, jsou tu tři možnosti. Pražské Vysoká škola chemicko-technologická a Zemědělská univerzita a Mendelova univerzita v Brně.
Ondřej Stratilík