Umělá inteligence v roli sládka? Kanadský a slovenský pivovar uvařily piva podle receptů od populárního chatbota ChatGPT

Zdá se, že umělá inteligence (AI) už je opravdu všude. A tím nemáme na mysli jen obory, kde byste ji nejspíš čekali jako IT, programování, bankovnictví, navigaci a cestování, nebo v sociálních médiích, kde nám přizpůsobuje reklamy na našich kanálech. V minulém týdnu totiž kanadský pivovar Whistle Buoy Brewing z města Victoria na ostrově Vancouver Island uvedl na trh pivo uvařené podle receptu vytvořeného umělou inteligencí. A jen o pár dní později oznámil nitranský pivovar Hop Grup, že také uvádí na trh pivo, jehož recepturu vymyslela umělá inteligence. Oba pivovary využily pro tvorbu svých receptů populárního chatovacího robota na bázi generativní umělé inteligence ChatGPT od společnosti OpenAI. V případě slovenského pivovaru vymyslela umělá inteligence také název piva a slovenský text pro krátký příspěvek na Facebook, který by toto pivo mohl propagovat.

Partner pivovaru Whistle Buoy Brewing Isaiah Archer řekl zpravodajskému serveru CBC.ca, že si jeho tým hrál s programem ChatGPT v naději, že jim pomůže s tvorbou popisků produktů a psaním příspěvků na sociální sítě, když je inspiroval k vyzkoušení něčeho jiného. „Když jsme do něj zadávali různé věci, napadlo nás, že se podíváme, co se stane, když ho požádáme, aby nám dal recept na pivo," řekl. Požádali o nadýchaný tropical hazy pale ale. A umělá inteligence ChatGPT vyplivla recept, který z větší části funguje. Výsledkem je nové pivo s názvem Robo Beer, které pivovar uvedl na trh.

Recept ale nebyl úplně dokonalý - Archer řekl, že původně uváděl dávkování pro domácí várku. A když byl upraven pro větší pivovar, nedával podle něj úplně smysl, takže museli provést některé změny. „Museli jsme přidat nějaký lidský zásah," řekl Archer. Reakce zákazníků během uvedení piva Robo Beer na trh byly většinou pozitivní, řekl a dodal, že někteří lidé se ptali, jak moc je pivo "řemeslné", když bylo vyvinuto umělou inteligencí. „Neříkáme, že je dobré nebo špatné, ale pivo, které nám AI nařídila vyrobit, chutná solidně," řekl Archer.

Pivovar Whistle Buoy neplánuje tuto metodu používat pro budoucí várky piva, ale Archer serveru CBC.ca řekl, že ji mohou využít k pokládání otázek a vedení procesu. Ve skutečnosti již novou technologii využívají pro svůj prodejní systém a v dalších oblastech, které technologii vyžadují. „Tyto věci nutně nenahrazují naši schopnost samostatně myslet, ale jsou to nástroje, které nám pomáhají poskytovat produkty a zážitky, které se snažíme poskytovat našim zákazníkům, takže si myslím, že vidět to jako další dovednost, kterou můžeme využít, je pro nás užitečný pohled."

Tropická oáza z Nitry

„Žijeme v naprosto šílené době, a tak jsme z legrace při popíjení piva v hospodě nechali umělou inteligenci (ChatGPT) vytvořit recept na pivo," píše Hop Grup Pivovar Nitra na své sociální síti.

Pro umělou inteligenci to nebyl problém. Pro slovenský pivovar připravila recept na American Session DDH IPA. „S otevřenou hubou a opakovaným "Čo do pi*i?! a Čo sa práve stalo?! a Je toto pravda?!" jsme druhý den uvařili pivo vygenerované umělou inteligencí," píše pivovar. Pivo se jmenuje Tropical Oasis a ChatGPT ho představuje vlastními slovy takto:

ChatGPT: „Ahoj, milí pivaři, máme pro vás novou Tropical Oasis, uvařenou na základě nápadů a doporučení našeho chatbota ChatGPT! Tato 13° American Session DDH IPA je plná tropických chutí a vůní, které vám připomenou exotické dovolené a osvěží vaše chuťové pohárky. Dvojité chmelení chmely Sabro, Azacca a Citra dodává tomuto pivu výraznou ovocnou chuť a vůni. S hodnotou IBU 17 je to ideální pivo pro ty, kteří hledají něco svěžího a ovocného. Přidejte si ho na seznam piv, která chcete ochutnat, a přijďte nás navštívit do našeho pivovaru."

Vypadá to tedy, že umělá inteligence je sama schopna „vytvořit“ recept na pivo, které se dá velmi slušně pít. Uvidíme kam se bude další bouřlivý vývoj v této oblasti ubírat a zda ChatGPT či jiného chatbota na bázi generativní umělé inteligence vyzkouší při vaření piva i nějaký český pivovar. V tuto chvíli je to určitě minimálně zajímavý nástroj, jak se komunikačně a mediálně zviditelnit. Pivo z nitranského pivovaru by se mělo na čepu objevit v prvním březnovém týdnu a ochutnat by mělo jít na některém z těchto míst.

Zdroj: CBC.ca, www.facebook.com/HopGrup

Ondřej Hampl