Univerzitní piva jsou stále běžnější

Vysoké školy dnes lákají studenty nejen na samotný obor, ale i na určitý životní styl. Univerzity mají své tradiční rituály a kulturní akce, plesy, sportovní týmy – a stále častěji také piva.

Je jen logické, že na pražské VŠCHT najdete školní minipivovar (Lachout), však technologie piva je zde jedním z vyučovaných předmětů/oborů. Svůj minipivovar má Česká zemědělská univerzita v Praze (Suchdolský Jeník) i Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

Tato piva ale člověk může ochutnat spíše výjimečně, i když i takové možnosti se najdou (různá výročí škol určená i veřejnosti, pro absolventy pravidelná setkávání organizovaná školou apod.) a Suchdolský Jeník nabízel i možnost objednávky a své pivo prezentoval na festivalech. Primárně tyto minipivovary nicméně slouží k výuce studentů a vedle toho k univerzitnímu výzkumu nebo i k řešení projektů, které si objednávají další zákazníci.

Svá piva ovšem stále častěji mívají i univerzity, které s příslušnými technologiemi nemají nic společného. Jde o součást prezentace, podávají se např. na akcích typu majálesu. Samotné pivo pak pochopitelně vaří nějaký další subjekt, logicky nejspíš pivovar. Univerzita ale kolem toho všeho ale uspořádá určité show, kdy veřejnost vybírá třeba název, pivo slouží za účelem propagace/prezentace školy, kde to prostě žije. (I když konzervativněji laděný člověk si současně říká, že třeba geologii by měl člověk studovat kvůli zájmu o geologii a ne kvůli tomu, jak je škola děsně cool. Ale ono to se to vylučovat nemusí.)
Vznikající tradice českých univerzitních piv byla samozřejmě přerušena spolu s tím, jak koronavirus omezil pivní i univerzitní provoz jako takový, několik projektů se již ale stihlo uskutečnit a některé probíhaly i navzdory pandemii.

V roce 2015 představila Ostravská univerzita pivo IQač. Prezentováno bylo přímo jako prospěšné inteligenci, protože obsahovalo výtažek z listů stromu gingko biloba (jinan dojlaločný). Přísada nicméně neměla nijak ovlivnit chuť piva. Podle pokynů univerzity pivo uvařil ostravský Pivovarský dům. (Poznámka: Výtažek z gingko biloba bývá součástí doplňků, které mají zlepšovat paměť nebo zpomalovat průběh neurodegenerativních chorob; o jejich účinnosti se ale na základě provedených vědeckých studií spíše pochybuje.)

Univerzita Palackého v Olomouci představila v roce 2016 pivo UP Ale Original. Jednalo o limitovanou edici svrchně kvašeného piva, které vzniklo pod taktovkou spolumajitele a sládka Jiřího Omelky v pivovaru Chomout.

Mendelova univerzita v Brně zkombinovala zkušenosti vlastních specialistů a absolventů a v roce 2020 představila jako univerzitní pivo dvanáctku Mendelibier. Zajímavostí byl v tomto případě žitný slad dodávající pivu chlebovou chuť. Již předtím v roce 2019 uvařila Mendelova univerzita při příležitosti svého stého výročí výroční Ležák 1919 (tehdy ve spolupráci s minipivovarem Richard).

V roce 2020 naplánovala vlastní pivo Univerzita Hradec Králové ve spolupráci s rodinným pivovarem 713. Mělo jít o klasicky vařený český ležák, ale projekt se kvůli pandemii zřejmě stihl dostat pouze do fáze přípravy.

V letošním roce ještě v době pandemie uvedla po více než dvouletém vývoji své pivo na trh také Matematicko-fyzikální fakulta UK. Receptura byla vyladěna Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským v Praze. Výrobu zahájil na konci minulého roku benešovský Pivovar Ferdinand. Pivo se jmenuje Pěkný číslo, totiž po čísle Pí: obsahuje 2π alkoholu (6,28 %). Jde o světlé spodně kvašené pivo, které ale chutná spíše jako svrchně kvašené. Využívá se zde studené chmelení a německý chmel Huell Melon dodává Pěknýmu číslu ovocnou příchuť a vůni, na rozdíl od piv typu IPA je ovšem pivo sladší a méně hořké. „Receptura unikátního českého speciálu je proto přímo prosycena symbolikou čísla π. Pivo kvasí po dobu zhruba 2π dní, zraje 29π dní a také prochází teplotou π °C. Studené chmelení trvá 9π dní a hořkost nápoje v jednotkách IBU odpovídá zhruba 10π,“ uvádí MFF UK.

Matfyz chce rodinu piv πvO dále rozšiřovat a aktuálně plánuje pivo nealkoholické, pro něž hledá název. Spolupracovat má opět Výzkumný ústav pivovarský a sladařský a Pivovar Ferdinand.
Někde „mezi“ výukovými pivovary a univerzitními pivními projekty pro veřejnost se nachází univerzitní pivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který vedle výuky studentů dodává pivo i do hospod, umožňuje objednávky a nabízí i kurzy vaření piva pro veřejnost (obdobnou nabídku má např. i pivovar VŠCHT Praha, obecně zřejmě nejširší nabídku takových kurzů poskytuje Výzkumný ústav pivovarský a sladařský).

Pivovar Jeník
https://pivovar.czu.cz/cs

Pivovar Mendelovy univerzity
https://utp.af.mendelu.cz/pivovar

Lachout – pivo z univerzitního pivovaru VŠCHT Praha
https://www.vscht.cz/pivovar

Univerzitní minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity
http://pivovar.zf.jcu.cz/

Univerzita Palackého v Olomouci – UP Ale
https://upoint.upol.cz/eshop/up-ale/

Mendel Bier
https://mendelu.cz/33270n-studentske-brno-bude-mit-nove-pivo

Ostravská univerzita IQač
https://www.osu.cz/13610/predstavujeme-iqac-oficialni-pivo-studentu-ostravske-univerzity/

Matfyz – pivo Pěkný číslo
https://www.pekny-cislo.cz/
(objednávka: https://matfyzpress.cz/cz/e-shop/darkove-predmety-mff-uk/pekny-cislo-svetle-pivo-14-3-lahve-po-0-33-l-pivo;
diskuse o tom, zda matfyzácké pivo má být spodně nebo svrchně kvašené: https://www.matfyz.cz/clanky/matfyzacke-pivo-miri-do-vyroby.

Nově chystané pivo MFF UK
https://www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/aktuality/soutez-o-sourozence-peknyho-cisla


Pavel Houser