Univerzitní pivovar Mendelovy univerzity v Brně byl požehnán a dostal jméno JOHANN

Mendelova univerzita slaví letos v květnu desetileté výročí od otevření Mendelova biotechnologického pavilonu a pavilonu X. K oslavám tohoto výročí se v rámci odpoledne 17. května konaly komentované prohlídky pavilonu M s Janem Chlupem, autorem koncepčního návrhu obou budov, jak pro studenty, tak pro zaměstnance. Součástí této slavnostní události bylo také slavnostní požehnání univerzitního pivovaru, který nyní nese jméno JOHANN po zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi. Novým sládkem pivovaru se stal Tomáš Gregor. V rámci oslav byla představena panelová výstava a návštěvníci měli možnost ochutnat produkci z univerzitního pivovaru. "Dej Bůh štěstí" pivovaru popřála při slavnostním aktu farářka Církve československé husitské Sandra Silná. Od září se v něm bude učit 20 studentů a studentek nového programu Pivovarství a sladařství.

„Požehnání pivovaru představuje rituál, modlitbu a přání, aby se dařilo dobrému dílu, aby místo získalo Boží ochranu a přinášelo skrze lidi, kteří v pivovaru budou pracovat a učit se, do světa symbolicky světlo, naději, mír a lásku. Aby místo samotné přispělo dalším dílkem k určitému druhu poznání,“ přiblížila farářka Sandra Silná.

Pivovar v pavilonu M bude od září stěžejním místem pro výuku studentů nově otevřeného programu Pivovarství a sladařství. Ten je v mnoha ohledech v Česku unikátní. Nabídne několik týdnů praxe, zázemí univerzitního pivovaru i spolupráci se známými pivovary. Studenty navíc čeká méně teoretických předmětů tak, aby se mohli naplno věnovat výrobní oblasti. „Nosnými předměty budou sladařství a pivovarství, které jsme doplnili například o oblast pěstování, zpracování a hodnocení plodin pro výrobu sladu a piva. Mimo to studenty čeká mikrobiologie, chemie a biochemie, bez kterých problematiku nelze pochopit dostatečně do hloubky,“ vysvětlil garant studijního programu Tomáš Gregor. Sám očekává, že absolventi programu skončí především v praxi. „Studium jsme proto doplnili o předměty využitelné v reálném životě, jako je nauka o materiálech, ekonomika nebo základy odborné angličtiny,“ řekl.

Zdroj: tisková zpráva a FB MENDELU

Ondřej Hampl