Vánoční a sezónní pivní speciály z českých minipivovarů

Podzim a nástup zimy jsou obdobím, kdy se v pivovarech tradičně vaří vánoční a sezónní zimní speciály. Většinou se jedná o silnější, často tmavá piva typu stout, piva dozrávající v dřevěných sudech, kořeněná či jinak sezónně ochucená piva, ideálně určená pro pomalé zimní popíjení někde u krbu či kamen. Zeptali jsme se tedy několika minipivovarů a jejich sládků co letos pro vánoční a zimní období navařili a níže vám přinášíme pár tipů na vánoční a zimní speciály z českých řemeslných minipivovarů. Věříme, že potěší nejen fanoušky neobvyklých pivních stylů a chutí, ale stanou se třeba i tipem na zajímavý vánoční dárek.

Albrecht

Albrecht 13 "Vločka" / White IPA

Jemná white IPA s nižší hořkostí a úžasným aroma, které získává díky kombinaci amerických a australských chmelů Eclipse, Mosaic, Amarillo a Galaxy. Ve vůni i chuti můžete cítit zralé ovoce jako hrušky a citrusy s jemným nádechem květin. Tělo je středně plné a celkově jde o velmi svěží pivo s vysokou pitelností. Lehkost pivu dodává podíl pšeničného sladu, díky kterému má Vločka pro svůj styl typicky světlou barvu.

Albrecht Morion / wood - aged stout

Cenami ověnčeného Moriona nechali v Albrechtu více než 2 měsíce dozrát na dubovém dřevu. Výsledkem je stout s chutí a vůní oříšků, pražené kávy, hořké čokolády a nádechem likéru a dřevitosti v doznívání. Morion se vaří z pečlivě složené směsi 8 druhů sladu s vysokým podílem nesladovaného ječmene. Ideální pivo na dlouhé, klidné zimní popíjení.

Obě novinky lze zakoupit v podnikových prodejnách v pivovaru Albrecht ve Frýdlantu, na Papírovém náměstí v Liberci a u některých místních odběratelů. Nově běží také e-shop, kde lze piva objednat s dopravou až domů a to samostatně, nebo v rámci balíčků obsahujících také Vánoční edici klasického ležáku. Při objednání do 15. 12. garantuje specializovaný přepravce doručení do Vánoc.

Na naši videoreportáž z pivovaru Albrecht se podívejte tady: Pivovar Albrecht - videoreportáž (pivniweb.cz)

Barn

X-MAS edition - Dizzy Lizzy 19° sour milkshake DIPA w / Mango & toasted coconut

Limitovaná vánoční edice nejprogresivnějšího piva, které Barn nabízí. Dvojitá kyselá milkshake IPA s laktózou, pečeným filipínským kokosem a mangovým pyré. Za studena chmeleno chmely Sabro, Mosaic a Nelson Sauvin. Alk. 7 %, IBU 50.  

X-MAS edition – Signature Imperial stout 22°

Silné černé pivo ve stylu Imperial stout z vánoční série „Signature“. Každý rok před Vánoci je do této série přidáno jedno nové silné pivo. Tento stout má velmi robustní tělo plné chuti hořké čokolády, kávy i kandovaného ovoce a krásnou hustou pěnu. Alk. 8,5 %, IBU 30.

Na naši fotoreportáž z pivovaru Barn se podívejte tady: Pivovar Barn - fotoreportáž (pivniweb.cz)

Clock

Vánoční ležák - 13° American Amber Lager

Tmavě oranžová barva, hustá vysoká pěna. Na ležák velmi agresivní chmelové aroma. Vyšší hořkost, vyšší říz, plné tělo a výrazná chuť amerického chmele Sabro. Single hop ležák. Spodně kvašené polotmavé silné pivo, nefiltrované, nepasterizované. 13 % EPM, 5,5 % vol. alk., 16 EBC, 42 IBU.

Zlatý prasátko 2022 - 15° Kveik IPA

Ani letos se nemusíte o Vánocích postit, abyste potkali Zlaté prasátko. Stejně jako v loňské edici se jedná o relativně mladý pivní styl Kveik IPA, který přichází spolu s tradičními kvasnicemi ze Skandinávie. Hledejte za ním zakalený ale s výraznými ovocnými tóny a hebkým chuťovým profilem, který vás pohladí po jazyku. Chmeleno za studena odrůdami Talus a Strata. Určitě si budete chrochtat blahem. Svrchně kvašené světlé silné pivo, nefiltrované, nepasterizované. 15 % EPM, 6,7 % vol. alk., 10 EBC, 35 IBU.

Tekutý kapřík 2022 - 14° Cold IPA

Pivní styl je u kapříka stejný jako v roce minulém, tedy Cold IPA, liší se jen použitými chmely. Cold IPA pochází z pivovaru Wayfinder v Portlandu a tato je pěkně nachmelená s chutí bylin. Patří do ní podíl kukuřice, (v Kapříkovi můžete najít tu popcornovou typu mushroom) a k tomu všemu ještě rýži. Kukuřice a rýže slouží jako náhrada karamelového sladu. Přesto, že je to IPA, kvasí se ležáckými kvasnicemi za vysokých teplot. Celá receptura je stavěná tak, aby nechala vyniknout dominantní roli chmelů Galaxy, Idaho 7 a Motueka. Pokud je vám líto živých kaprů můžete ztrestat láhev toho tekutého. Spodně kvašené světlé silné pivo, nefiltrované, nepasterizované. 14 % EPM, 5,8 % vol. alk., 12 EBC, 45 IBU.

Na naši fotoreportáž z pivovaru Clock se podívejte tady: Pivovar Clock - fotoreportáž (pivniweb.cz)

Olivův pivovar

THEODOR stout

Černý speciál s obsahem alkoholu 5,3 % vařený ze tří druhů sladů s přidáním praženého ječmene a kvalitního chmele. Stout zraje po dobu 2 měsíců s přídavkem pražených třísek z amerického dubu a pražených kakaových bobů. Svrchně kvašené pivo s vyšší hořkostí.

Na naši fotoreportáž z Olivova pivovaru se podívejte tady: Olivův pivovar- fotoreportáž (pivniweb.cz)

Parovar

ČERT KOPYTO 13° Lager

Ležák – polotmavý, spodní kvašení, obsah alkoholu 5,6 %, vařeno dekokcí na 1 rmut. EBC 32, IBU 45. Čertovské pivo! Respektive čertovsky dobré pivo. Chmely včetně bylinek použité ve více než hojném množství Vás poženou až k samé bráně pekelné. Chcete se cítit jako čert? Jako v pekle? Prostě pivo polotmavé a hutné a aspoň ta pěna je nádherně bílá. Pěna krásně kroužkuje na sklenici a už z vůně pěny dostáváte chuť se okamžitě napít, a to pořádně. K ječmenu je v bohaté míře přidána jak pšenice, tak i obilí žitné. “Kopýtko na to”. V hojném množství bylo pivo chmeleno i za studena. Nenechte si ujít tento čertovský zážitek.

Mikuláš 12° ALE

ALE – EPM 12 %, světle oranžová barva, svrchní kvašení, obsah alkoholu 4,9 % obj., vícestupňová infúze, silné pivo. EBC 14, IBU 37. Mikulášské pivo! Pivo vařené tradiční technologií ze čtyř druhů sladů a dvou druhů chmele – jeden hořký a druhý voňavý, a oba jsou české. Chuť je intenzivně hořká, né však nepříjemná a ve vůních nacházíte zejména tóny citrusů a ovoce. Chcete se cítit jako dobrosrdečný Mikuláš? Jako v nebi i v pekle zároveň? (Pro tyto případy máme Anděla a i Čerta). Pak je čas na ochutnání našeho mikulášského ejlu. 

VÁNOČNÍ 15° Speciál / Lager na koňakových třískách

Ležák – silné pivo, polotmavý, spodní kvašení, obsah alkoholu 6,5 % obj., vařeno dekokcí na 2 rmuty. Silné, přesto dobře pitelné. Jedná se o pivo českého typu, kvašené klasickou dvoufázovou technologií pomocí spodních kulturních pivovarských kvasinek. Vychutnejte chuť Vánoc, dřeva, koňaku a mnoha dalších vánočních příchutí. Chuť je plná, tak jako je plné tělo tohoto piva. Dlouhá doba ležení a zrání se projevuje na kvalitě piva, což byl základní parametr při výrobě tohoto vánočního ležáku. Unikátní záležitost pro unikátní příležitost. Udělejte radost sobě, nebo svým blízkým.

HUHULÁK 12° Lager

Ležák – polotmavý, spodní kvašení, obsah alkoholu 4,9 %, vařeno dekokcí na 1 rmut. Pšenično žitný. EBC 32, IBU 42. Pro chladnější období uvařen poctivý ležák. Jak je v Parovaru zvykem, je vše trochu jinak, a tak i HUHULÁK není bílé pivo, ale pivo polotmavé, velmi hutné a aspoň ta pěna je nádherně bílá. Pěna krásně kroužkuje na sklenici a už z vůně pěny dostáváte chuť se okamžitě napít, a to pořádně. K ječmenu je v bohaté míře přidána jak pšenice, tak i obilí žitné. A už vůbec se zde nešetřilo na ryze českých chmelech. Na ležák nezvykle velké množství …… prostě krásně voní a chutná po lučním medu.

KRVAVÝ OKO 13° ALE

Pivo nádherně červené barvy, které patří na každý adventní stůl. Nejenom, že chutná výborně, ale potěší i „oko“. Ve skutečnosti je červená barva mnohem hezčí, než se podařilo vyfotit. ALE – EPM 13 %, červená (?) barva, svrchní kvašení, obsah alkoholu 5,6 % obj., vícestupňová infuze, silné pivo. Hořkost 58 IBU. Pivo překrásné barvy a chuti. Lehký nádech červené barvy je vyroben zcela přírodní cestou, bez použití jakékoliv chemie. Takže i toto pivo je plné vitamínů a prospívá Vašemu zdraví. Hlubší prokvašení způsobuje sušší tělo, ale o to víc nechá vyniknout zemité chuti, která je v hojné míře podpořena obrovským množstvím chmele, které bylo použito na studené chmelení. V chuti je pak výrazně cítit aroma maracuji, manga, broskve a citrusů. A pokud Vám z oka něco poteče, nebude to krev, ale slzy, že Vám už tohle pivo došlo. LUXUS na2!

Všechna piva zakoupíte buď přímo v minipivovaru Parovar (Pavel Rokoš, Na výsluní 68, 252 19 Rudná, info@parovar.cz, www.parovar.cz, https://www.facebook.com/parovar.cz) nebo na e-shopu Produkty – Parovar.

Na naši fotoreportáž z pivovaru Parovar se podívejte tady: Pivovar Parovar - fotoreportáž (pivniweb.cz)

Proud

Cardamom Red Ale

Barva žhavých uhlíků, jemný zákal, orientální kořenité tóny kardamomu… Třináctistupňové svrchně kvašené pivo Cardamom Red Ale je stvořeno pro zpříjemnění sychravých podzimních a zimních dnů. Červenohnědé pivo s jemným zákalem a béžovou pěnou na první přivonění prozradí přítomnost koření z Orientu. V chuti se mísí lehce karamelový sladový základ doplněný kořenitou sladkostí kardamomu a střední hořkostí. Celkově chuť uzavírá kořenité a mírně suché doznívání vybízející k dalšímu napití. Barva žhavých uhlíků, jemný zákal a orientální kořenité tóny kardamomu. Tak tohle je pivo, se kterým toužíte usednout ke krbu v sychravý den. Vychutnejte si tu karamelovou chuť, mírnou hořkost a suché doznívání. Žádný spěch, do jara daleko. Chmel: Willamette. Slad: Plzeňský, bavorský, vídeňský, CaraRED, karamelový, žitný čokoládový. Obsah alkoholu 5,5 % obj., 13 % EPM, hořkost 30 IBU.

Cotel Stout 14

Hutnější, čtrnáctistupňový Irish Dry Stout, jehož chuťový profil je ideální právě pro zimní období. Je to temná síla nahromaděná v každém malém zrnu. Napijete se a cítíte energii ohně ukrytou ve sladu během jeho pražení. Energii, kterou načerpal ječmen a chmel ze slunce a půdy. Chmel: Willamette. Slad: plzeňský, bavorský, karamelový, pražený ječmen. Obsah alkoholu 5,2 % obj., 14 % EPM, hořkost 45 IBU.

Piva z pivovaru Proud jsou v prodeji ve vlastním e-shopu a také na Rohlík.cz, Košík.cz, v některých pivotékách i ochutnávkových pivnicích (např. Pivotéka v Pivovarském muzeu v Plzni, Pult, Pivstro, karlínská pivotéka sedm° či ostravský Dock), ve vybraných prodejnách Albert v Plzni a Praze, nově také v Kauflandech v západních Čechách.

Ondřej Hampl

Parovar

Na Výsluní 1026/68, 252 19 Rudná