Velikonoční a jarní pivní speciály z českých minipivovarů

Přichází jaro a s ním nejen slunce, kvetoucí stromy a zpěv ptáků, ale také nové pivní lahůdky. České minipivovary v tomto období pravidelně připravují speciální piva, která nás provázejí celou jarní sezónou. Velikonoce navíc přinášejí ještě další zajímavé pivní novinky (a to nejen ty zelené). Zeptali jsme se tedy opět několika minipivovarů a jejich sládků co letos pro velikonoční a jarní období navařili a níže vám přinášíme pár tipů na zajímavé velikonoční a jarní speciály z českých řemeslných minipivovarů. Připravte se na ochutnávku nejrůznějších pivních specialit, které zpestří vaše jarní dny!

Barn

Ignition 15° SMASH Red IPA

Druhé pivo z nové IPA minisérie. Ta bude obsahovat celkem 3 druhy IPA, které se od sebe budou zcela odlišovat. Red IPA je styl, který není na českém trhu nijak hojně zastoupen a je to škoda, protože je to pivo, které se dá pojmout originálně. V Barnu se rozhodli jít cestou jednoho sladu a jednoho chmele (Single Malt and Single Hop = SMASH). Pivo je tvořeno skvělým řemeslným sladem Red X, který má výrazné tóny křupavé chlebové kůrky, které jdou až do ovocna a skvěle se pojí s tropickým chmelem Mosaic, který použili v úpravě pelet T90 i Cryo (vymražovaný chmel). Alk. 6,5 %, IBU: 45.

ABSTRACTION 22° TDH TRIPLE NEIPA

Třetí a poslední pivo z nové IPA minisérie. Silná, 3x za studena chmelená trojitá NEIPA. Hutné, nasládlé a džusovité tělo. Aroma i chuť zralého tropického ovoce a bobulovin, jahod nebo rybízu. Použité chmely: Azacca, Strata, Cashmere. Alk. 9 %, IBU: 30.

Na naši fotoreportáž z pivovaru Barn se podívejte tady: Pivovar Barn - fotoreportáž (pivniweb.cz)

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Popeleční Benedict 13 %

Pivo uvařené ve spolupráci s Plzeňským prazdrojem. Je to pokračování loňské a úspěšné premiéry tohoto piva. „Jedná se o spodně kvašené pivo typu ležák, a charakterizujícím rysem je použití nakuřovaného sladu z věhlasné německé sladovny Weyermann. Díky tomu se jedná o lehce uzený, nakuřovaný ležák, s vyšší plností a hořkostí 32 IBU. Ke chmelení jsme použili Žatecký poloraný červeňák z benediktinských chmelnic na Žatecku,“ popisuje Aleš Potěšil, vrchní sládek Břevnovského klášterního pivovaru, a dodává: „Pivo bylo uvařeno jak u nás na Břevnově, tak i v Plzeňském prazdroji. Díky tomu bude k ochutnání v mnoha plzeňských restauracích po celé republice. Naši várku jsme stočili i do lahví. Premiérově se tato Volba sládků stočila i do plechovek a bude k zakoupení ve všech obchodech Kaufland.“

Pivovarské posezení a slavnostní naražení letošní várky Popelečního Benedicta se uskuteční v Klášterní sýpce Břevnovského klášterního pivovaru v úterý 4. dubna od 18:00 hodin.

Kopřivový Benedict 12 %

„Letošní várku kopřivy jsme pojali trochu jinak. Pro zbarvení do zelena jsme vyzkoušeli kombinaci Spiruliny a Světlice. Díky nim dostane pivo hezkou zelenou barvu, která je tak vytvořena ryze přírodními látkami. Pro získání kopřivového nádechu piva jsme přidali kopřivový výtažek, který zintenzivní a příjemně doplní chmelové aroma piva. Pivo by si mělo zachovat ryze českou pitelnost a díky svěžímu kopřivovému nádechu získává zajímavý charakter,“ říká Aleš Potěšil.

Obě velikonoční pivní novinky zakoupíte buď přímo v pivovaru Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha (Markétská 1/28, Praha 6), ve výčepu Klášterní sýpka, v Pivovarském klubu Benedict (Křižíkova 17, Praha 8), v Pivovarském domě Benedict (Ječná/Lípová 15, Praha 2), nebo na e-shopu.

Pivovar Kunratice

Zelený Muflon 11°

Přírodní barvivo chlorofyl obsahují všechny zelené rostliny. Chlorofyl v nejsytější podobě lze nalézt v mladých jarních rostlinách, například v Kopřivě dvoudomé (Urtica dioica), tradiční Velikonoční bylině přidávané do jarní nádivky namísto špenátu. A právě kopřivou bylo inspirováno i naše Zelené pivo, jejímž extraktem bylo také ochuceno a obarveno.

„Jemné štípání kopřivy jsme doplnili přídavkem chmele americké odrůdy Citra do ležáckého tanku. Díky použití amerického chmele pro český ležák lze toto pivo zařadit do kategorie India Pale Lager, zkráceně IPL. Jedná se o vůbec o první Muflon uvařený v této kategorii. Chmel s kopřivou jsou botanicky příbuzné rostliny, také proto jejich kombinace působí harmonicky a „netluče se“. Zelený Muflon je svěží (zelené) a výrazně pitelné pivo,“ říká Jiří Novotný, provozní ředitel a sládek pivovaru Kunratice.

„V květnu pak chystáme další jarní novinku Muflon i10, Mufloní desítku inspirovanou pivním stylem India Pale Lager. Pivo je vařené jednormutovým (českým) způsobem, za použití českého aromatického chmele Kazbek a amerického chmele Amarillo. Spojení těchto chmelů dává pivu jemně kořenitou chuť a květinkovou vůni,“ dodává Jiří Novotný.

Obě piva budou prozatím vyráběna pouze v sudové variantě. Piva Muflon zakoupíte buď přímo v pivovaru Kunratice (Vídeňská 405, Praha 4 – Kunratice), na čepu vybraných podniků nebo v pivotékách po celé ČR, nebo na e-shopu.

Pivovar Mazák

Velikonoční piva

12° ŠLAHAČKA

Název tohoto piva je příznačný k velikonočním svátkům, a hlavně k našim lidovým tradicím. Jedná se o 12°Amber Ale postavený na amerických chmelech Magnum, Mosaic, Columbus, Wolf, Zappa a Saturn.

13° VELIKONOČNÍ SPECIÁL

Harmonicky vyladěný tmavý ležák, kde se sladové tóny karamelových a pražených sladů snoubí s příjemnou chmelovou hořkostí. Přesvědčte se o tom, že tmavé pivo nemusí být nutně sladké a může mít skvělou pitelnost.

14° VELIKONOČNÍ IPA

Období svátků Velikonoc jsme se rozhodli zpestřit navařením piva ve stylu amerického India Pale Ale, tedy typicky hořkého piva s výrazným ovocně aromatickým dozníváním v chuti. Pro tyto účely jsme použili odrůdy chmele Amarilo a Sabro, čímž jsme dosáhli unikátního aromatického profilu piva, ve kterém lze nalézt mandarinky, kokos či tropické ovoce všeho druhu.

Jarní speciál

12° Jarní Pale Ale 

Jedná se o lehký Pale Ale s nízkou hořkostí, zjemněný nesladovanou pšenicí a ovesnými vločkami. Chmeleno aromatickými chmely Cashmere, Cryo Azacca, Sabro, Solero. Tohle pivo se řadí do skupiny sezónních speciálů, kde jsou už Letní den a Babí léto.

Novinky

16 Milkshake

Ovocná IPA s mangem, laktózou, vanilkou a hořkou chmelovou tečkou, kterou obstarává kombinace chmelů Motueka a Belma (první mazákovský Milkshake).

Piva Mazák zakoupíte buď přímo v pivovaru Mazák (Hodonínská 1110, Dolní Bojanovice), na čepu vybraných podniků nebo v pivotékách po celé ČR, nebo na e-shopu.

Nachmelená Opice

„Jako už tradičně se na Velikonoce nepouštíme do chemického barvení piva a zelené pivo nevaříme. Takže neděláme vyloženě velikonoční speciál, ale vaříme pravidelně nové speciály, tj. piva mimo stálou nabídku. Jedním z nich je NEIPA 15% Strata, Talus. K tomu máme v nabídce další speciály jako nealko verzi naší IPA 14% a to NEALKO IPA FREE a také kyseláč PASTRY KYSELÁČ MALINA, RYBÍZ VANILKA. Na konci dubna pak budete moci ochutnat pivo z kooperační várky s pivovarem DEJF a bude se jednat o takový hybridní styl a to SOUR IPA," říká Michal Kuřec, spolumajitel a vrchní sládek krnovského řemeslného pivovaru Nachmelená Opice.

NEIPA 15% STRATA&TALUS

Pivní styl NEIPA (New England IPA) nebo-li hazy IPA. Pivo je charakteristické svým silným zákalem po použití ovesných a pšeničných vloček, nižší hořkostí a ovocným až tropickým aroma připomínajícím džus. Pro chmelení byly použity novější americké odrůdy Strata a Talus, Strata dodává vůni tropického ovoce, až melounu a jahod, kdežto Talus je spíše mandarinkový a citrusový.

PASTRY KYSELÁČ 15% RYBÍZ MALINA VANILKA

Babiččin ovocný pivní koláč plný maliny, černého rybízu a vanilky. Pivní styl PASTRY SOUR ALE je kyseláč, ve kterém se používá laktóza pro vyvážení a oslazení piva. Do ležení se přidalo malinové pyré, šťáva z rybízu a 100 ks vanilkových lusků z Madagaskaru. Pivo se svými 4,8% alkoholu osvěží i v létě.

NEALKO IPA FREE

NEALKO IPA – FREE je Opičí nealkoholické pivo, které je vyrobeno metodou omezeného kvašení za použití speciálního kmene kvasnic. Složení surovin vychází z naší IPA 14% včetně použití amerických odrůd chmele Summit, Citra, Amarillo a Simcoe a studeného chmelení. Právě díky chmelení má nealkoholické pivo svěží chmelově-citrusový charakter, který přispívá k jeho vysoké pitelnosti.

Všechna piva zakoupíte buď přímo v pivovaru Nachmelená Opice (Textilní 1154/1, Krnov), na čepu vybraných podniků a v pivotékách po celé ČR, nebo na e-shopu

Parovar

UŠOUN 14° Lager (Velikonoční Speciál)

Ležák – silné pivo, jantarově polotmavé, spodní kvašení, obsah alkoholu: 6 %, vařeno dekokcí na 1 rmut. EBC 22 / IBU 66

Pivní symfonie velkého rozsahu a velké, opravdu velké hořkosti. Hořkost téměř dosahuje magických 66 jednotek IBU (hořkosti). Pivo je opravdu velmi komplikované. Na jeho výrobu jsme použili 13 druhů různých sladů! a 7 druhů chmele! Chmel byl použit při varu, do whirpoolu a i na studené chmelení a opravdu jsme chmelem nešetřili. Díky této kombinaci velikého množství různých sladů a chmelů není v zásadě možné predikovat, co byste tam měli cítit – je tam prostě všechno! Prostě parádní, prémiový speciál ležáckého typu.

Všechna piva zakoupíte buď přímo v minipivovaru Parovar (Pavel Rokoš, Na výsluní 68, 252 19 Rudná, info@parovar.cz, www.parovar.cz, https://www.facebook.com/parovar.cz) nebo na e-shopu.

Na naši fotoreportáž z pivovaru Parovar se podívejte tady: Pivovar Parovar - fotoreportáž (pivniweb.cz)

Proud

Spodně kvašený speciál Velikonoční Mazec

Velikonoční speciální piva už pomalu patří k Velikonocům stejně neodmyslitelně jako kraslice, mazanec či čokoládový beránek. V experimentálním plzeňském pivovaru Proud letos poprvé uvařili spodně kvašený speciál, patnáctistupňový Velikonoční Mazec. „Náš Velikonoční Mazec je sytě zlaté pivo s bílou pěnou, dobrým nasycením a s poměrně dlouhou dobou ležení – přes 90 dní. Robustní sladová vůně je doprovázena i výraznou sladovou chutí s karamelovým nádechem, která je doplněna vyšší hořkostí. Ideálně se tak doplní vyšší plnost a sladkost. Chmelové aroma je spíše kořeněné až květinové, typické pro český chmel. V doznívání je toto pivo i přes svoji sílu jemné a působí velice čistým dojmem povzbuzujícím k dalšímu ochutnání,“ představuje novinku sládková pivovaru Proud Lenka Straková.

Naši reportáž z návštěvy v Proudu si můžete přečíst zde: Jeden den pod Proudem (pivniweb.cz)

Ondřej Hampl

Nachmelená opice

nám. Míru 153/5, 794 01, Krnov-Pod Cvilínem

Související novinky