Velikonoční a jarní speciály z českých minipivovarů

Jaro a Velikonoce se nezadržitelně blíží, a tak jsme se již tradičně zeptali minipivovarů a jejich sládků co letos pro velikonoční a jarní období navařili a níže vám přinášíme pár tipů na zajímavé speciály a novinky z českých řemeslných minipivovarů Antoš, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Cobolis, Libertas, Mazák, Muflon, Nachmelená opice, Parovar, Sv. Norbert Strahov nebo The Barn Beer Co..

Od klasických stylů až po odvážné experimenty, těšit se můžete na opravdu netradiční ingredience a kombinace jako například na Sour Ale s mrkví, zázvorem, kurkumou a chilli, Milk Stout inspirovaný ikonickou cukrovinkou Mozartovy koule, kopřivový ležák s tradiční velikonoční nazelenalou barvou vzniklou přidáním modré spiruliny, což je jednobuněčný mikroorganismus spadající do kmenu cyanobakterií, nebo kopřivový Indian Pale Lager, poctivě půl roku ležený Märzen, silný postní Doppel Bock, zodpovědně uvařenou limitku IPA, NEIPU s novým chmelem HBC1019 s aroma po melounu, broskvích, tropickém ovoci, kokosu a pomerančích, goséčko s pyré z malin a borůvek, bramborové pivo, kde tradiční sladový ječmen nahrazují netradiční ingredience brambory a rýže, pivo s červenou řepou, nebo na unikátní japonskou inspiraci do světa pivovarnictví v podobě polotmavého piva s ručně sbíranými lístky japonské divoké třešně sakury.

Antoš

Velikonoční poklad, Dry Hopped Festbier

Sváteční pivo chmelené čtveřicí chmelů s názvy drahých kamenů, abyste na Velký pátek nemuseli pro velikonoční poklad do skal. Spodně kvašený světlý speciál chmelený chmely Saphir, Saaz Brilliant, Smaragd a Opal. Dry hoppován Saphirem.
Složení: voda, ječné slady, upravený chmel ve složení viz výše. EPM 14 %, ABV 6,2 %.

 

Ginger Shot, Sour Ale

Je to naše třetí pivo s mrkví. Ale tentokrát mrkev nehraje prim, ten jsme přenechali zázvoru. Jeho pikantní chuť jsme navíc podtrhli kurkumou a už na varně i špetkou chilli. Mrkev a pomeranč pak krásně onu pikantnost vyvažují. Složení: voda, ječné slady, pšeničný slad, ovesné vločky, upravený chmel, mrkev, pomeranč, zázvor, kurkuma, chilli. EPM: 13 %, ABV: 5,7 %

Antošovy koule, Milk Stout

Inspirace proslavenou cukrovinkou je více než zřejmá. V pivovaru nás navštívil náš kamarád a ikona českého craftu Vráťa Vavřík a pravil, posléze i zapsal na Uptappd: „Takhle přesně napodobit Mozartovy koule, to je parádní věc. Mandle, marcipán a čokoláda, výborný kousek. Hodnocení 4,40.“ Složení: voda, ječné slady, pražený ječmen, laktóza, ovesné a ječné vločky, čokoládové boby, přírodní esence Marvellous Marzipan, upravený chmel. EPM: 16 %, ABV: 5,8 %

 

Vyšlehaná kraslice, APA

Svěží APA. Ani druhé velikonoční pivo z Antoše není zelené, ale za to je velmi dobře pitelné. Složení: voda, ječné slady, pšeničný slad, zámořské chmely. EPM 12 %, ABV 5,0 %

 

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Popeleční Benenedict 13 % byl poprvé uvařen na základech společné receptury s Plzeňským prazdrojem roku 2022. Jedná se o spodně kvašený ležák s 5,3 % ABV. Kombinace plzeňského, mnichovského, abbey a nakuřovaného sladu vytváří příjemně oříškové, sladové tělo s jemnou nakuřovanou linkou. Kombinace českých chmelů k tomu dodává nahořklé tóny a decentní chmelové aroma. Ideální pivo do postního období.

 

Kopřivový Benedict 12 % u nás už tak trochu avizuje příchod Velikonoc. Díky nazelenalé barvě se stává rovněž symbolickým jarním speciálem, který navazuje na původní kopřivové pivo uvařené premiérově v roce 2002. Právě specifickou zelenou barvu jsme získali přidáním modré spiruliny, což je jednobuněčný mikroorganismus, spadající do kmenu cyanobakterií. Spirulina je sama o sobě pro člověka prospěšná jako slušný zdroj bílkovin i minerálů. Často se cíleně pěstuje ve sladkých vodách právě pro její účinky jako doplněk stravy. Pro nás je však důležitá jako přírodní barvivo. Vůni kopřiv a jejich charakteristickou štiplavost jsme docílili přidáním kopřivového výtažku. Ten se projevuje příjemnou kopřivovo-konopnou vůní a také lehce mění charakter hořkosti, která se s každým napitím postupně stává štiplavější.

Cryo NEIPA 13 %. Pivní styl NEIPA už ani netřeba blíže představovat. Kouzlo použití vysokoproteinových obilovin a značného chmelení v pozdních fázích výroby je opravdu jedinečné. Pro tuto várku jsme se rozhodli vyzkoušet tzv. cryo chmely. To jsou chmely, které se ještě čerstvé zmrazí dusíkem, poté se odstraní balastní látky a díky tomu dojde k výraznému zakoncentrování všech pryskyřic a silic. Vsadili jsme na jistotu a do várky nasypali odrůdy Citra, Mosaic a El Dorado. Díky tomu si můžete vyzkoušet opravdu božský ovocný charakter piva.

Cobolis

Již tradičně jsme uvařili náš MärzFest 15, což je moderní replika na tradiční pivo Märzen, netradičně vařená v listopadu a stáčená v březnu, ale poctivě půl roku ležené pivko. Loni dostalo toto pivo i ocenění na jarní ceně českých sládků.

Tato spodně kvašená 15ka jantarové barvy je uvařena v listopadu a na trh jí pouštíme před Velikonocemi. Dlouhým ležením jsme tak dosáhli piva jemné vyrovnané chuti, kde se snoubí výrazné sladové tělo s chmelem a vzniká tak unikátní zaoblená chuť, což ocení každý milovník piva. Märzen je tradiční pivní styl, vařený jako poslední várka před létem, kdy pivovary neměli dost chladu pro vytvoření spodně kvašeného piva. Přes léto pak zrálo v zazděných sklepech a pilo se na oslavě žní Oktoberfestu.

MärzFest 15 bude k dostání před Velikonocemi na čepu v pivovaru Cobolis (Burešova 1661/2, Praha 8 – Kobylisy) nebo v lahvích na eshopu.

 

Libertas

DOPPEL BOCK AKA DVOJITÝ KOZEL 18 %

Klasický německý pivní styl, spojovaný s obdobím půstu před Velikonoci. Kaštanově hnědá barva, mohutné sladové aroma s lehkou karamelovou linkou. Po napití budete unešeni bohatou sladovostí a chutí čerstvě upečeného chleba, doplněnou nepatrnými tóny sušeného ovoce. Chmelové aroma a hořkost ustupuje sladové dominanci. Na etiketě je Carl von Linde, německý vědec, inženýr a obchodník. Mezi jeho mnohé objevy patří zkapalňování a separace plynů, ale klíčovým se stal vynález chladicího cyklu a sestrojení prvního stroje na umělé chlazení v pivovarském průmyslu, který byl zprovozněn v bavorském pivovaru Spaten v roce 1873. Během dalších let prodal do evropských pivovarů stovky těchto strojů, a éra zimního ledování se začala chýlit ke svému konci. Dodnes jeho jméno nese společnost Linde Plc, největší výrobce a dodavatel průmyslových plynů na světě. EPM – 18 %, ABV – 7,8 %, IBU – 25

 

IMPERIAL IPA 18 %

Silná, hořká a šťavnatá. Hlavní atributy naší imperiální IPA. Dominantní citrusy, mango, tóny tropického ovoce doplněné meruňkovou linkou díky použitým kvasnicím Verdant. Použití cukru zajištuje vyšší prokvašení a spolu s vyšší hořkostí se postará o vysokou pitelnost.
EPM 18 %, ABV 8,5 %, IBU 70

Obě novinky zakoupíte buď přímo v pivovaru Libertas (Škvorecká 2200, 250 82 Úvaly) nebo na e-shopu.

 

Mazák

12 JARNÍ – Pale Ale, EPM: 12 %, Alkohol: 5 %, IBU: 20. Přicházející jaro nás inspirovalo k uvaření dalšího piva, které jsme nazvali jak jinak než JARNÍ. Jedná se o lehký Pale Ale s nízkou hořkostí, zjemněný nesladovanou pšenicí a ovesnými vločkami. Tohle pivo se řadí do skupiny sezónních speciálů, kde jsou už Letní den a Babí léto.

 

12 ŠLAHAČKA - Rye Pale Ale, EPM: 12 %, Alkohol: 5 %, IBU: 40. Tento rok jsme změnili recept naší Šlahačky a uvařili jsme Žitný Pale Ale chmelený pouze českými odrůdami chmele. Jedná se o světlé pivo s vyšší hořkostí a bohatým chmelovým aroma. V chuti můžete najít hlavně tóny citrusů, pryskyřice, tropického ovoce a typickou kořenitost českých chmelů.

 

13 VELIKONOČNÍ SPECIÁL - Czech Dark Lager, EPM: 13,5 %, Alkohol: 5,5 %, IBU: 28. Harmonicky vyladěné tmavé pivo, kde se sladové tóny karamelových a pražených sladů snoubí s příjemnou chmelovou hořkostí. Přesvědčte se o tom, že i tmavé pivo může mít skvělou pitelnost.

 

14 VELIKONOČNÍ IPA - India Pale Ale, EPM: 14 %, Alkohol: 6,1 %, IBU: 50. Období svátků Velikonoc jsme se rozhodli zpestřit navařením piva ve stylu amerického India Pale Ale, tedy typicky hořkého piva s výrazným ovocně aromatickým dozníváním v chuti. Pro tyto účely jsme použili odrůdy chmele Columbus, Magnum, Amarilo a Sabro, čímž jsme dosáhli unikátního aromatického profilu piva, ve kterém lze nalézt mandarinky, kokos či tropické ovoce všeho druhu.

 

Muflon

„K letošnímu jaru a Velikonocím jsme si připravili dvě piva. Prvním je tradiční zelené pivo a druhým je speciálek připravený na jarní měsíce pivo z edice #NOLIMITS 13° světlá IPA – zodpovědně uvařená,“ říká Jiří Novotný sládek pivovaru Muflon.

Zelený Muflon 11°

Přírodní barvivo chlorofyl obsahují všechny zelené rostliny. Chlorofyl v nejsytější podobě lze nalézt v mladých jarních rostlinách, například v Kopřivě dvoudomé (Urtica dioica), tradiční Velikonoční bylině přidávané do jarní nádivky namísto špenátu. A právě kopřivou bylo inspirováno i naše Zelené pivo, jejímž extraktem bylo také ochuceno a obarveno. Jemné štípání kopřivy jsme doplnili přídavkem chmele americké odrůdy „Citra“ do ležáckého tanku. Díky použití amerického chmele pro český ležák lze toto pivo zařadit do kategorie Indian Pale Lager, zkráceně IPL. Jedná se o vůbec první Muflon uvařený v této kategorii. Chmel s kopřivou jsou botanicky příbuzné rostliny, také proto jejich kombinace působí harmonicky a „netluče se“. Zelený Muflon je svěží (zelené) a výrazně pitelné pivo. EPM – 11 %, Alk. – 4,5 %, Barva - 29 EBC, IBU – 25

 

Muflon #NOLIMITS – 13° světlá IPA zodpovědně uvařená

Speciál uvařený k oslavě a současně k aktivní ochranně přírody. Snížili jsme spotřebu plynu na vytápění pivovaru, a to až na nulu. V pivovaru chladíme kvasící pivo uvnitř tanků a díky tomu máme na place krásných 20 °C. Také jsme upravili některé postupy a snažíme se ušetřit zdroje i v další části výroby; jediné kde se ušetřit nedá je kvalita, protože pak se tomu nedá říkat úspora, ale šizení. Dobu, po kterou ležák zraje a my jej chladíme zkrátit z podstaty českého ležáku nejde; děcko se rodí po 9 měsících a příroda ví proč. U nás ležák pustíme od várky do prodeje nejdřív po 2 měsících a taky víme proč – aby Vám večer chutnalo a ráno hlava nebolela…Našemu grafikovi se toto téma líbí a cítí stejně jako my odpovědnost. A tak etiketu tohoto piva pojal jako apel se zvednutým prstem:

  • „Já (strýček) MUFLON SAM snižuji emise, kdo bude (až) ten druhý?“
  • „Já (strýček) MUFLON SAM, snižuji spotřebu energie také díky Tobě“
  • Můžete se vrátit o 3 řády z5? Myslíte to vážně: s tím zvednutým prstem? Obrazně - jistě; fakticky ovšem Muflon zvedá kopyto a také obočí, pokud je poznat kde končí srst a obočí začíná. Grafik vidí svět přes rám obrazu, ale pravdu má – je to apel, něco se sakra dělat musí.

Svrchně kvašené silné pivo typu IPA. Kompozice sladů čítá tři položky (plzeňský, bavorský, carared) stejně tak jsme použili tři druhy chmele (Columbus, Citra, Galaxy). Abyste si mohli vychutnat více sklenic této skvělé IPA, nepřeháněli jsem to s její stupňovitostí a zvolili 13tku. Jde o limitku, kterou už nebudeme vařit nikdy více. Ale zodpovědně makáme dál…EPM – 13,5 %, Alk. – 5,5 %, Barva - 8 EBC, IBU - 45 IBU

 

Nachmelená opice

Stejně jako každý rok, zelené pivo ze zásady nevaříme :-). Nemáme ani vyloženě Velikonoční speciál, každopádně máme nachystaných spoustu novinek, které určitě potěší a naladí na tu správnou jarní atmosféru.

Jaro odstartujeme oblíbeným Pastry Kyseláčem 15 % malina&rybíz&vanilka, Pastry sour s velkou dávkou malin, černého rybízu a špetkou vanilky. Tentokrát bude tento speciál nejen v sudech a plechovkách, ale dopřejeme jej i milovníkům piva v lahvích.

 

S Pastry Kyseláčem 15 % nabídneme zákazníkům také novinku Australian Cold IPU 14 %, která bude vonět po australských chmelech (Eclipse, Ella, Enigma).

 

Těšit se můžete i na novou neipu s trochu netradičním názvem NEIPA 15 % HBC 1019. Jako chmel jsme použili naprostou novinku, která se v Česku ještě neobjevila a to HBC1019. Charakteristika chmele slibuje aroma po melounu, broskvích, tropickém ovoci, kokosu a pomerančích. Chybět nebude ani zákal po pšeničných a ovesných vločkách, typický pro neipu.

 

Mezi novinkami chystáme Goséčko 11% Malina&Borůvka, GOSE je starodávný pivní styl z Německa, jedná se o kyselé pivo s použitím koriandru a soli. My jsme do něj ještě přidali čerstvé přírodní pyré z malin a borůvek. Tato kombinace se může zdát divoká, ale opak je pravdou, protože jemná slanost přidává na pitelnosti a balancuje chuťový profil. Malina s borůvkou pak vytváří nejen krásnou červenofialovou barvu, ale hlavně svěží ovocné aroma.

 

K příležitosti MS v hokeji uvaříme Hokejku 12 % - český poctivý 12stupňový ležák plzeňského typu, vařený na dva rmuty a chmelený českými odrůdami Premiant a Bohemie. Bohemie je nová česká odrůda pocházející z Žatecké oblasti.

 

Parovar

MANDELINKA 12° COLD IPA

Americký brouk ví, proč to dělá. Protože mu chutná. Mandelinka má ráda brambory a toto pivo je z velké části z brambor. A pak také z rýže. Když už jsme se rozhodli nahradit sladový ječmen něčím méně tradičním, tak hned tedy ve velkém stylu. Bramborové pivo se vařilo v Německu již v 17. století. Bramborový základ je tam cítit jen velmi lehce. A pivo samotné je pocitově také lehké a jemné, takže vynikají vůně chmelů, které jsme dali do Whirpoolu a pak i na Studené chmelení. A pivo kvasilo při teplotě okolo 14 °C (vyšší teplota), takže Spodní kvašení a hluboce prokvašené. IPA – EPM 12 %, světlé pivo, spodní kvašení, obsah alkoholu: 4,4 % obj., vícestupňová infuze, Silné pivo. IBU 51 / EBC 7

 

KRVAVÝ OKO  13° ALE /APA

Pivo překrásné barvy a chuti. Lehký nádech červené barvy je vyroben zcela přírodní cestou, bez použití jakékoliv chemie, je částečně vařeno z červené řepy. Takže i toto pivo je plné vitamínů a prospívá Vašemu zdraví. Hlubší prokvašení způsobuje sušší tělo, ale o to víc nechá vyniknout zemité chuti, která je v hojné míře podpořena obrovským množstvím chmele, které bylo použito na studené chmelení. V chuti je pak výrazně cítit aroma maracuji, manga, broskve a citrusů. A pokud Vám z oka něco poteče, nebude to krev, ale slzy, že Vám už tohle pivo došlo. ALE – EPM 13 %, červená (?) barva, svrchní kvašení, obsah alkoholu: 5,6 % obj., vícestupňová infuze, Silné pivo. IBU 58

 

UŠOUN 14° lager

Pivní symfonie velkého rozsahu a velké, opravdu velké hořkosti. Hořkost téměř dosahuje magických 66 jednotek IBU (hořkosti). Pivo je opravdu velmi komplikované. Na jeho výrobu jsme použili 13 druhů různých sladů! a 7 druhů chmele! Chmel byl použit při varu, do whirpoolu a i na studené chmelení a opravdu jsme chmelem nešetřili. Díky této kombinaci velikého množství různých sladů a chmelů není v zásadě možné predikovat, co byste tam měli cítit - je tam prostě všechno! Prostě parádní, prémiový speciál ležáckého typu. Ležák – silné pivo, jantarově polotmavé, spodní kvašení, obsah alkoholu: 6 %, vařeno dekokcí na 1 rmut. Silné pivo. EBC 22 / IBU 66

Všechna piva zakoupíte buď přímo v minipivovaru Parovar (Pavel Rokoš, Na výsluní 68, 252 19 Rudná, info@parovar.cz, www.parovar.cz, https://www.facebook.com/parovar.cz) nebo na e-shopu Produkty – Parovar.

Na naši fotoreportáž z pivovaru Parovar se podívejte tady: Pivovar Parovar - fotoreportáž (pivniweb.cz)

 

Sv. Norbert Strahov

Od pondělí 18. března jsou na čepu v pivovaru Sv. Norbert Strahov (Strahovské nádvoří 301) jarní novinky Hazy IPA a One Last Beer.

Sv. Norbert Hazy IPA chmelená za studena chmely Cryo POP, Cryo Citra, díky kterým je plná šťavnatých tropických ovocných tónů manga, mandarinek a grapefruitu s nádechem pryskyřice v pozadí. 14 % EPM / Alk.: 5 % / 25 IBU

Sv. Norbert One Last Beer - Tripple IPA, naše nejsilnější pivo s plným sladovým tělem, příjemnou hořkostí a vůní přecházející od borovicové pryskyřice až k ovocným tónům. 24 % EPM / Alk.: 10 % / Chmely: Cryo Citra, Cryo Chinook, Columbus

 

Jako velikonoční speciál budeme mít Easter Pils. Je vařený na tři rmuty pouze z jednoho druhu českého sladu a žateckého poloraného červeňáku. 13 % EPM / Alk.: 5,3 % / 45 IBU

 

Od pátku 5.4. budeme mít Sv. Norbert America Pale Lager - To nejlepší z obou světů. Jedinečné spojení pitelnosti světlých ležáků a bohatého aroma amerických chmelů CRYO Cascade a CRYO Centennial. Alk.: 4,6 % / 35 IBU.

20.4. budeme narážet Sv. Norbert Sakura Amber Ale - Do tohoto polotmavého piva jsme přidali lístky japonské sakury (Sakuracha). K tomuto procesu jsme přistupovali stejně jako k přípravě čaje a lístky sakury jsme přidávali přímo na varně po chmelovaru. V kombinaci s chmelem Idaho Gem vzniká sladce třešňové aroma a jemná chuť s čajovým dozníváním. Sakuracha je nečajová specialita z prefektury Shizuoka. Jedná se ručně sbírané listy divoké třešně (druh sakury) zpracovávané rovněž ručně ve stylu oolongu.

 

Sv. Norbert pšeničné bude na čepu od poloviny května. Je to řízné a svěží pivo s plným tělem a nízkou chmelovou hořkostí. Použité svrchní kvasnice produkují širokou paletu vůní a chutí, například tóny banánu nebo hřebíčku. 13 % EPM / Alk.: 5,3 % / 17 IBU

The Barn Beer Co.

Nectaron turns me on 15°, single hop hazy IPA
Vylepšili jsme původní pivo z naší jednochmelové série a musíme uznat, že se nám to vyplatilo. Použili jsme ten
nejčerstvější Nectaron ze sklizně 2023 a dohromady s novými technologickými postupy se nám z něj povedlo
vymáčknout aroma doslova do poslední kapky. Velmi bohatou ovocitou vůni i chuť, ve které se mísí broskve s
tropickým liči, ananasem a marakujou, podtrhuje šťavnatý, typicky „novozélandský“, profil chmele Nectaron.
Aroma se krásně snoubí se střední, harmonickou a neulpívající hořkostí a pěkně prokvašeným tělem.

The Barn Beer Co. feat. Tam Tam Brewing Co.: In the shadow of the sun 13°, cold IPA

Cold IPA uvařená ve spolupráci s novou létající značkou Tam Tam Brewing Co. naší sládkové Tamary Dolníčkové.
V našem podání se svým charakterem vysoce prokvašeného těla blíží stylu brut IPA. Kromě velkého množství
rýžových vloček jsme použili také vločky kukuřičné. Výsledkem je velmi světlé, lehce zakalené, suché pivo, ve
kterém však není díky vydatnému studenému chmelení poznat síla alkoholu. Vyšší hořkost vystupuje na pozadí za
marakujovo-mangovým aroma chmele Galaxy a borovicovými tóny Simcoe v cryo® úpravě. Vše doplňuje šťavnatý
Nectaron svým ananasovým nádechem.

The Barn Beer Co.: Nie Som Ležiak 12° w / SomPivo, Double dry hopped India Pale Lager
Zlatá barva, s hustou pěnou, spodně vykvašené, ale ležák to není, jasný pane! Toto pivo jsme vymysleli dohromady
se známým slovenským beerfluencerem Maťom aka SomPivo. Jde sice o spodně kvašené pivo, ale jako ležák ve
skutečnosti nechutná. Nabušili jsme ho totiž jen a pouze americkými aromatickými chmely v nekompromisní
dávce a to jak do chmelovaru, tak i ve dvou fázích za studena. V chuti se o pomyslné žezlo přetahují celkem 3
vynikající odrůdy – Talus, Ekuanot a Mosaic v Cryo® úpravě. Tak který z chmelů souboj vyhraje?

Ondřej Hampl

Klášterní pivovar Strahov

Strahovské nádvoří 301, Praha 1