Velkopopovický pivovar slaví 150 let nepřetržitého vaření piva květnovým speciálem Volby sládků – Kozlem Majstrštyk

V pivovaru ve Velkých Popovicích se pivo vaří bez přerušení už 150 let. K tomuto výročí velkopopovičtí sládci uvařili limitovanou edici piva s názvem Kozel Majstrštyk, polotmavé pivo s plným sladovým tělem, karamelovými tóny a jemnou hořkostí. Spojuje v sobě dědictví minulosti v podobě prvního piva od Kozla –⁠⁠⁠⁠⁠ černého ležáku, a ducha současnosti, ztělesněného aktuálně nejoblíbenější variantou, Kozlem 11°.

Historie a tradice
Ve Velkých Popovicích se vařilo pivo nejméně od 16. století. Vznik současného velkopopovického pivovaru inicioval František Ringhoffer II. (1817–1873), významný průmyslník, podnikatel, politik, starosta Smíchova a poslanec Českého zemského sněmu. Do dnešních dnů se z rozsáhlého komplexu Ringhofferových závodů zachoval pouze pivovar Velké Popovice. Je jediným výrobním závodem rodiny Ringhofferů, který nepřetržitě vyrábí svůj produkt od založení v roce 1874 až do současnosti.

Oslava 150. výročí se speciálem Majstrštyk
Sládci pivovaru k 150. výročí uvařili limitovanou edici piva Kozel Majstrštyk, které je k dostání během května v restauracích v Česku a na Slovensku v rámci Volby sládků. Majstrštyk je spodně kvašený polotmavý ležák (25 EBC) o stupňovitosti 13 % a obsahu alkoholu 5,3 % obj. a hořkostí 35 IBU. Pivo má plné sladové tělo, karamelové tóny a jemnou hořkost. Kozel Majstrštyk je polotmavé pivo, které krásně propojuje minulost se současností. První uvařená várka piva Kozel byl totiž černý ležák. Nejoblíbenější pivo v současnosti je pak světlý ležák Kozel 11. Tento pivní speciál si k oslavám výročí zvolili sami zaměstnanci velkopopovického pivovaru.

Vydejte se oslavit 150. výročí na Dni Kozla 8. června
Nezapomeňte si označit do kalendáře 8. června 2024, protože to je den, kdy proběhne ve Velkých Popovicích ta největší oslava 150. výročí založení velkopopovického pivovaru – Den Kozla. A na co se můžete těšit?

  • Prohlídky pivovaru: Připojte se k výročním prohlídkám pivovaru, kde se dozvíte více o procesu vaření piva a historii pivovaru. Kromě varny a ležáckých sklepů uvidíte také jedinečnou výstavu vývoje etiket piva Kozel.
  • Koncerty známých interpretů, jako je Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus a YoYo Band.
  • Pivní speciál Kozel Majstrštyk, který kromě podniků s Volbou sládků na čepu v průběhu května, bude k dostání i na Dni Kozla.

Dostupnost květnového speciálu
Květnový speciál Volby sládků – Kozel Majstrštyk – si pivní fanoušci mohou vychutnat ve více než 800 hospodách a restauracích po celé České republice a ve více než 200 podnicích na Slovensku. Konkrétní podniky lze snadno najít na webu www.volbasladku.cz a www.volbasladkov.sk.

Majstrštyk

Obsah alkoholu: 5,3 %

Stupňovitost: 13˚

Styl piva: silné polotmavé nefiltrované

Slad: Plzeňský, Bavorský, Karamelový

Chmel: Sládek, Žatecký poloraný červeňák

Typ kvašení: spodní

Charakteristika: plné sladové tělo, karamelové tóny a jemná hořkost

Hořkost: 35 IBU (střední)

Barva: 25 EBC (polotmavé)

 

Ondřej Hampl s využitím webu a FB volbysladku.cz

Velké Popovice

Ringhofferova 1, Velké Popovice