Vinohradský pivovar rozšířil své působení a otevřel nový pivovar v Káraném na místě bývalé sodovkárny

Vinohradský pivovar oznámil otevření svého druhého pivovaru na místě bývalé sodovkárny v Káraném u Prahy (U Vodárny 193). Pivovar byl vybudován v lokalitě, která je proslulá vysokou kvalitou vody, což je jedna z klíčových surovin pro výrobu piva. Tento zdroj je stejný jako u pražského pivovaru. Po koupi areálu v Káraném v roce 2020 následovala rekonstrukce částečně zdevastovaných prostor staré sodovkárny, která trvala zhruba rok a půl. Rekonstrukce a pořízení špičkových craftových technologií stály více než sto milionů korun. Většinu pivovarské technologie dodal německý výrobce pivovarů Kaspar Schulz, který působí na trhu již od roku 1677. První várku piva uvařili v dubnu minulého roku. Nový pivovar by měl ročně uvařit 15 000 hektolitrů piva, což je dvojnásobek produkce v porovnání s Vinohradským pivovarem. Do Káraného se přestěhovala zejména výroba ležáků. Během tohoto roku plánují vyrobit 9500 hektolitrů piva, uvedl výrobní ředitel Dan Hojdar při oficiálním otevření pivovaru.

Důvodem pro vznik druhého pivovaru byla nedostačující kapacita provozu na pražských Vinohradech, kde již nestíhají vařit dostatek piva. Nový pivovar v Káraném bude mít výrobní kapacitu, která pomůže udržet krok s rostoucí poptávkou po jejich pivech. Vařit zde budou jak standardní piva z nabídky Vinohradského pivovaru zejména ležáky, tak i „Káranské speciály“. Součástí nového pivovaru v Káraném je prodejna i výčep. Zájemci si budou moci nový pivovar prohlédnout např. během prohlídky v sobotu 15. dubna.

V roce 2014 se pivovar na pražských Vinohradech vrátil k vaření piva v původním pivovaru. Specializuje se na výrobu ležáků plzeňského typu a také na svrchně kvašená piva. Hlavními odběrateli jsou hospody a restaurace, ale s plánovaným navýšením výroby se pivovar chce zaměřit i na zahraniční trh.

Níže přikládáme detailnější informace od Dana Hojdara týkající se unikátnosti vodního zdroje v Káraném z webu Vinohradského pivovaru:

VODA ANEB PROČ JE KÁRANÝ IDEÁLNÍM MÍSTEM PRO PIVOVAR

Voda je jednou z klíčových surovin pro výrobu piva. Tvoří přibližně 92 % jeho obsahu a zásadně ovlivňuje jeho výslednou kvalitu. Protože je navíc potřeba 3–10 litrů vody na výrobu 1 litru piva, není možné, aby se voda do místa pivovaru dovážela. Dostatek vody musí být přímo v místě výroby, ať už ze studní, potoků, řek nebo z potrubního řádu.

Kvalita a dostupnost vody proto hrála významnou roli při výběru lokality pro náš nový pivovar. Zvažovali jsme jak jeji původ, tak její kvalitu a způsob úpravy. A jak se ukázalo, Káraný je pro rozšíření našeho stávajícího provozu z hlediska vody naprosto ideální.

Výhody a nevýhody lokálních a dálkových zdrojů vody

Lokální voda ze studní, potoků a řek je obvykle mnohem levnější než voda řádová. Zdražuje ji však téměř nepřetržité laboratorní testování její kvality a plnění legislativních požadavků pro pitnou vodu. Navíc u povrchových vod a mělkých studní je voda často znečištěna civilizačními vlivy, zejména pak zemědělstvím, prostřednictvím kterého se vody dostávají zdraví škodlivé pesticidy, dusičnany a dusitany. Často se pak pivovar neobejde bez reverzní osmózy, což v praxi často znamená industriální výrobu vody šitou přímo na míru. To není ani levné ani žádoucí.

Řádová voda má naopak výhodu v tom, že její kvalitu garantuje přímo vodárna. Odpovídá za její kvalitu a splnění legislativních požadavků, navíc vodu dodá potrubím přímo do místa určení. Vodárna se však často nenachází v bezprostřední blízkosti odběrného místa, a tak se, se zvyšující vzdáleností, vytrácí lokální charakter výroby, což je u suroviny tvořící 92 % výsledného produktu poměrně zásadní.

Spojitost mezi pražskými Vinohrady a Káraným

Na konci 19.století byla v Praze neuspokojivá situace s kvalitou vody. Nepřevařená voda se používala de facto pouze jako užitková. Jako alternativa k zajištění pitného režimu se v oněch časech mnohem více používalo pivo, u kterého byla jistota, že je voda převařená. Mimochodem je to jeden z důvodů, proč najdeme v historických pramenech tak často zmínky o blahodárných účincích piva.

Problémy s vysokou nemocností obyvatel nakonec vedly k rozhodnutí o stavbě vodárny pro Prahu v Káraném, a konečně v roce 1914 i jejímu spuštění. Lokace byla vybrána z důvodu bohatého zvodnění na soutoku Jizery a Labe a mocnou vrstvou štěrkopísků vhodnou jako přirozená filtrace pro jímací studně.

Je zde na místě poznamenat, že tato vodárna dodnes jako jediná zásobuje Prahu podzemní vodou, která je obecně mnohem kvalitnější než chemicko-fyzikálně upravovaná voda povrchová. Postupem času, s nástupem vodárny v Podolí a Želivka, poklesl podíl Káraného na vodárenském zásobování Prahy z původních 100 % na dnešních cca 25 % dodávané zejména do jejích severních oblastí.

My jsme v roce 2014, když jsme obnovili vaření v původním Vinohradském pivovaru, zdědili napojení na vodojem Flora, který je již od roku 1914 napojen primárně právě na Káranskou vodárnu.

Stručně o principech získávání vody v Káraném

Vodu v Káranské vodárně získávají z několika zdrojů. Prvním je infiltrace z Jizery. Objem přirozeně infiltrované vody může být navíc technologicky navýšen tzv. umělou infiltrací (zdroj: vodárna Káraný).

Dalším zdrojem je podzemní voda artéská, která přitéká z oblasti ještědského hřbetu, hermeticky uzavřena skálou v podloží a slínovci v nadloží. Putuje cenomanskými pískovci po dobu cca 14000 let a následně je v oblasti Káraného jímána 7 vrty o hloubce 60-80 metrů. Jde tedy o fosilní vodu, která nepřišla nikdy do vlivu s žádnými civilizačními vlivy. Řadí se k jedné z nejvzácnějších a nejkvalitnějších vod na území ČR. Do pražského Káranského mixu řádové vody se přimíchává vice méně jako „koření“ v poměru cca 1/40.

Zpět k výrobě piva

Z výše uvedeného je zřejmé proč pro nás byl Káraný jasnou volbou. Když se naskytla možnost vybudovat náš nový pivovar právě v „Kárance“, původní továrně na výrobu nealkoholických nápojů, neváhali jsme ani chvíli. Toto místo totiž umožňuje lokální výrobu z vody, která je stejná jako na Vinohradech; z vody, se kterou máme varní zkušenost a která je kvalitní. Celá oblast je v ochranném pásmu vodních zdrojů garantujícím čisté životní prostředí a půdu.

Tuto souhru okolností umocňuje i fakt, že máme možnost, při využití zázemí vodárny (odželezňovna), používat i 100% artéskou vodu, na kterou je areál pivovaru v Káraném přímo napojen. Určitě tuto příležitost využijeme, i když náklady na artéskou vodu jsou, vzhledem k jejímu vzácnému původu, vysoké.

Voda je drahocenná surovina nejen pro pivovarnictví. Vzhledem k potřebnému množství pro nás není ani levná. Jak ekologické, tak ekonomické důvody nás proto vedly k tomu, že jsme se snažili postavit pivovar z hlediska spotřeby vody co nejefektivněji. Naším cílem je vodou neplýtvat, v počátečních fázích fungování pivovaru spotřebujeme pouze 4 l na výrobu 1 l piva. A doufáme, že postupem času to ještě zlepšíme.

Zdroj: web a FB Vinohradského pivovaru

Ondřej Hampl

Vinohradský pivovar

Korunní 106, Praha 10