Volba sládků v květnu: před 80 lety z Británie přišli hrdinové odporu proti fašismu, k uctění jejich památky slouží anglické pivo bitter

Květnový speciál programu Volba sládků oslavuje statečnost českých parašutistů v operaci Anthropoid, od které letos uplyne 80 let. V souladu s konceptem přinášet speciální piva „s příběhem“ tentokrát připravil svrchně kvašenou třináctku s názvem „Hrdinům“. Uvařil ji Plzeňský Prazdroj ve spolupráci se sládky britského pivovaru Fuller´s a je k ochutnání na čepu více než 1000 podniků v ČR.

V květnu si připomínáme 80. výročí úspěšné česko-britské akce s názvem Anthropoid. Jejím cílem bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, což se díky statečnosti českých parašutistů 27. května 1942 také podařilo, i když samotní hrdinové za to zaplatili cenu nejvyšší. „Stále je namístě si připomínat obětavost a hrdinství všech bojovníků za svobodu a spravedlnost. Těch, kteří za nás bojovali ve 2. světové válce, ale i těch, kteří se ani dnes nebojí postavit zdánlivě neporazitelnému zlu. Náš společný projekt tak umožňuje důstojně uctít jak historické partnerství, tak vyjádřit respekt všem, pro které nejsou hodnoty jako čest a odvaha jen frází. Hrdinům, kteří jsou za obranu vlasti ochotni nasadit své životy,“ říká Tomáš Drahoňovský, manažer Volby sládků.

U příležitosti tohoto výročí se spojil Plzeňský Prazdroj s britským pivovarem Fuller’s a společně uvařili svrchně kvašené pivo „Hrdinům“. Květnový speciál vytvořili plzeňský sládek Tomáš Pokorný a sládci Guy Stewart a Charlie Long britského pivovaru Fuller´s, kde se vaří pivo již od roku 1845.

„Spolupráce s českým pivovarem pro nás byla velkou zkušeností. Jako základní recepturu jsme vybrali náš Extra Special Bitter, který jsme obohatili o české slady. Výsledný speciál kombinuje britské postupy s českým know-how a typickými surovinami,“ říká Charlie Long z pivovaru Fuller´s, který na vyladění pivního speciálu v Praze dohlížel. „Přijel jsem k vám uvařit anglický bitter, neodolal jsem však a pilně ochutnával české ležáky v čele se zakladatelem tohoto pivního stylu, pivem Pilsner Urquell.“

Jde o svrchně kvašené pivo anglického typu, má výraznou mahagonovou barvu a plné sladové tělo, které mu dodávají slady Caraamber, Pšeničný čokoládový a Plzeňský. Obsahuje 5,9 % alkoholu, pozor tedy při konzumaci – je velmi pitelné, což v kombinaci s poměrně vysokým obsahem alkoholu může být dost zrádné. Celkově má pivo nižší nasycení a sušší doznívání. V chuti převažují sušenkové a karamelové tóny, které podporují vyváženou kořeněnou hořkostí anglické chmely Target, Goldings, Challenger a Northdown.

Květnová Volba sládků bude na čepu zhruba 1000 vybraných podniků v Česku, kromě toho si budou moci vychutnat speciál Hrdinům i účastníci oslav 80. výročí operace Anthropoid 27. – 28. května v Praze 8. Program se bude konat v ulici U Českých loděnic, v areálu Velkého Löwitova mlýna a v Thomayerových sadech. „Návštěvníci oslav budou svědky rekonstrukce samotného atentátu,“ říká radní Prahy 8 Michal Švarc.

Aleš Hudský

Plzeňský Prazdroj

U Prazdroje 7, Plzeň