Za pivovary těsně u Prahy, turisticky

Minipivovary mohou být jedním z cílů nebo vítaných doplňků turistických výletů a procházek. V blízkém okolí Prahy lze pivní turistiku snadno spojovat s návštěvou oblíbených výletních míst, celou řadou naučných tras všech stupňů délky a náročnosti, vše navíc spojenou s kvalitní hromadnou dopravou fungující i o víkendech a často do pozdních hodin. Není nutné se vracet na start k autu, počítat čas od pivovaru nebo nutit nějakého z účastníků si dávat v pivovaru nealko či limonádu – i když i tyto varianty jsou samozřejmě možné. Pivovary, v následujícím přehledu fungují jako příjemný doplněk. V Praze i jejím okolí si lze samozřejmě naplánovat i trasy vysloveně „pivně-turistického“ typu s hospodu málem na každém kilometru.

Kromě turistických značek a naučných stezek je okolí Prahy hustě protkáno i cyklotrasami, cykloturistika nicméně ve spojení s návštěvou pivovarů už může znamenat porušení dopravních předpisů. A ještě jedno drobné upozornění pro výletníky provázené psem: v případě, že zrovna není počasí na zahrádku, se vyplatí předem zjistit, zda psi smí do vnitřní pivovarské restaurace (je-li přímo součástí pivovaru, může být zakázáno kvůli hygienickým předpisům). Také se vyplatí podívat, co rámcově bývá na čepu – zdaleka ne všechny speciály vařené příslušným pivovarem jsou k dispozici standardně.

Dolní Břežany – Olivův pivovar

V Dolních Břežanech se nachází kromě Olivova pivovaru i zámek, nedaleko pak pozůstatky hradiště z 11. století. V okolí obce jsou ovšem nejznámější pozůstatky po Keltech. Hradiště Závist na žluté značce směrem na Zbraslav, na protilehlém úbočí pak hradiště Šance, součást stejného komplexu. Obě místa lze navštívit spolu s pivovarem např. při cestě ze Zbraslavi, trasu lze samozřejmě rozdělit i na dva výlety. Mezi turistickými cestami k hradištím na hřebenech vede ještě turistická cesta Točenskou roklí.

Závist představuje jedno z největších keltských oppid nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. Vidět jsou z něj však především valy, největší volně přístupná památka (akropole) byla návštěvníky dlouhodobě devastována, a pozůstatky samotného hradiště byly proto zahrnuty.
Klášterní pivovar na Zbraslavi bohužel uvařil své poslední pivo v roce 1950.

Praha Zbraslav – Závist – Dolní Břežany – Točná – Šance – Praha Zbraslav
Délka trasy 13 km s jedním větším převýšením
https://www.olivuvpivovar.cz/
V nabídce Olivova pivovaru je mj. ležák Laser beer pojmenovaný dle toho, že v Dolních Břežanech se rovněž nachází velké centrum pro výzkum laserových technologií.

Kytín – Pivovar Kytín

Oblíbeným výletem v okolí Prahy je přechod Brd ve směru z Dobříše či Mníšku pod Brdy do Řevnic (nebo naopak). Cestu přes místa na hřebeni Brd lze různě zkombinovat, turisté mají v oblibě mj. Skalku, Jezírko a vrchol Babky.

Pod Brdy se nachází minipivovar Kytín, na jednom z konců trasy pak minipivovar Řevnice.
Trasu lze samozřejmě různě upravovat a zkracovat: Dobříš – Mníšek pod Brdy, eventuálně vyrazit z Voznice. Naopak prodlužovat lze cestu na hřebeni Brd.

Na straně Brd u Mníšku a Dobříše sice vede železniční trať, ale výrazně rychlejší je spojení s hlavním městem autobusy PID.

Dobříš – Kytín – Řevnice
Délka trasy 19 km s jedním větším převýšením na hřeben Brd
https://www.pivovarkytin.cz/
https://www.pivovar-revnice.cz/
Pivovar Kytín nabízel ve výdejním okénku rovněž piva minipivovaru Antoš ze Slaného.
V nabídce Pivovaru Řevnice byla i rarita – pivo ve směsi s čajem pu-erh.

Únětice – Únětický pivovar

Tradičně velmi oblíbenou výletní destinaci Pražanů v blízkém okolí města představuje Tiché údolí mezi Úněticemi a Roztoky. Směrem ze Suchdola na Tiché údolí navazuje údolí Únětického potoka se skalním masivem Kozích Hřbetů (ty stojí za návštěvu zejména v době, kdy kvete vřes). Z Únětic lze směrem na západ po modré značce nakonec dorazit až na známou zříceninu Okoř (necelých 10 km). Naopak na pražské straně se nachází např. přírodní památka Housle (vzrásněné skály), která ještě cca navazuje na Divokou Šárku. Zájemci o architekturu mají v okolí zámek Horoměřice, kaple v Přední Kopanině, směrem na sever od Tichého údolí pak Řivnáč z pozdní doby kamenné (nedochovalo se ale de facto nic) a Levý Hradec, což bylo sídlo Přemyslovců před jejich přesunem na Pražský hrad a podle všeho zde stál také nejstarší kostel v Čechách.

Pohodlně lze hned několik z těchto míst propojit z Lysolají/Houslí. V Horoměřicích se podém turistické trasy dokonce nachází (menší) menhir nejistého původu. Po sestupu z Kozích hřbetů stojí za to vylézt na protější Alšovu vyhlídku. Z Únětic následuje pohodlná cesta do Roztok.

Na konci cesty v Roztokách pak čeká ještě minipivovar Perron (aktuální dostupnost piva třeba ověřit, Perron fungoval i v režimu tzv. létajícího pivovaru).

Praha Lysolaje – Housle – Horoměřice – Pod Kozími hřbety – Únětice
Délka trasy 10 km, prudší sestup dolů k Kozích hřbetů (eventuálně výstup/sestup na Alšovu vyhlídku)
Únětice – Roztoky (Tichým údolím)
Délka trasy 5 km (eventuálně + výstup na Alšovu vyhlídku)
https://www.unetickypivovar.cz/
https://www.perron.cz/

Říčany – Říčanský pivovar

Turisté z hlavního města tradičně vyrážejí také do Říčan a dále odtud především směrem na Vyžlovku a Jevany. Místní minipivovar nechybí v Říčanech ani na druhém konci trasy v Černých Voděradech. Kraj je rovinný, turisticky nenáročný a snad i trochu fádní, doporučit ho lze ale kvůli řadě rybníků (mimo trasu vyznačenou níže mají turisté dále v oblibě mj. Struhařovský rybník, rybník Propast atd.) a celkem hustým lesům. U vody lze s trochou štěstí potkat třeba ledňáčka. Jedna z oblastí se nazývá Voděradské bučiny, nejpůsobivější je samozřejmě v době příslušně zbarvených listů. Naučná stezka touto přírodní památkou se táhne na jih od Jevan a navazuje na níže uvedenou „hlavní“ trasu spojující Říčany a Kostelec nad Černými lesy.

Na jihu pak tato oblast navazuje na Ladův kraj: Černé Voděrady, Ondřejov, Hrusice, Šmejkalka, Mnichovice… A na druhé straně železniční trati spojující Praha a Benešov se pak nacházejí Velké Popovice.
Naopak na sever je z Jevan oblíbená trasa přes Vyžlovku údolím Šembery až do Českého Brodu. Na trase je zřícenina hrádku Šember, pozůstatky hradiště Staré zámky, jehož počátky sahají až do doby bronzové, a dále pak tvrz Tuchoraz. Minpivovar v Českém Brodě se v době vzniku tohoto textu pokoušel o obnovu provozu po padesátileté přestávce.

Říčany – Mukařov – Jevany – Kostelec nad Černými lesy
Délka trasy 22 km
Říčany (po hezčí modré značce) – Mukařov – Jevany – Kostelec nad Černými lesy
Délka trasy 24 km
Kostelec nad Černými lesy – hradiště Staré zámky – Tuchoraz – Český Brod (plus volitelně stoupání a okruh u hradišť nad Šemberou)
Délka trasy 17 km
https://www.ricanskypivovar.cz/
https://www.pivovarkostelec.cz/ (nabízí i piva z dalších minipivovarů)
http://www.pivovar-cesky-brod.cz (stav provozu třeba aktuálně ověřit)

Pavel Houser

Související novinky